– En kaffetorsk er en torsk som er over 30 kilo tung og som er tatt i sesongen, sier journalist Kai Nikolaisen i Lofotposten.
I 40 år har avisa vedlikeholdt tradisjonen der de inviterer fiskere til å sende inn bilder av såkalt «kaffetorsk». De heldige fiskerne får både spalteplass og én kilo kaffe når de fanger en rugg på over 30 kilo.
I fjor registrerte de 197 «kaffetorsk». I år håper de på 200, forteller Nikolaisen.
– I forrige uke så det mørkt ut, men de siste dagene har det rast inn. Bare siden i går ettermiddag har vi fått inn 15 nye meldinger.
- Les også:
– Prestisje
Børge Iversen med kaffetorsken på 30,5 kilo.
Foto: Andrew SnowdonEn av fiskerne som har fått seg en «kaffetorsk» i år, er fisker Børge Iversen. Han fikk for et par uker siden et eksemplar på hele 30,5 kilo.
– Jeg har prøvd i mange år, og endelig så klaffet det, sier han.
Ifølge Iversen ligger det litt prestisje å få en slik torsk.
– Det er stor stas å få en kaffetorsk som man kan melde inn til avisa.
Fiskerne var tidligere i måneden fortvilet over at skreien hadde uteblitt. Nå ser det imidlertid mye lysere ut, forteller Iversen.
– De siste dagene har det tatt seg bra opp, så det ser lovende ut for øyeblikket.
- Les også:
Kan bli flere titalls kilo
Nikolaisen i Lofotposten forteller at den største fisken som avisa har registrert i moderne tid ligger på 48 kilo.
– Det har blitt sagt at det har blitt tatt torsk på over 50 kilo også, men det kan vi ikke verifisere.
Boka Lofotfisket forteller om skrei på helt opp mot 100 kilo.
– Hvordan startet tradisjonen med «kaffetorsk»?
– Det startet med at fiskerne skulle få én kilo kaffe for den fisken. Kaffe og fiske hører sammen, så da ble kaffetorsk til slutt et begrep, avslutter Nikolaisen.