Hopp til innhold

Dette leker barneskoleelevene på

Brettspillet som er støpt i asfalten på Åse barneskole i Ålesund har samme form som nazistenes symbol fra andre verdenskrig.

Hakekors i skolegården

Slik ser Ludo-spillet ved Åse barneskole ut.

Foto: Sara Lovise Roaldseth / NRK

Rektor ved Åse barneskole, Vigdis Rønning, var aldri klar over hvordan spillet kom til å se ut da de bestilte det av firmaet KONO Stryn AS for over to år siden. Det melder Sunnmørsposten.

– Vi bestilte bare på mål, og visste ikke hvordan det var utformet. Vi synes det var trasig da vi fikk det opp. Det burde ikke hatt den formen, sier Rønning.

Vigdis Rønning

Rekor ved Åse barneskole, Vigdis Rønning.

Foto: Jannicke Farstad / NRK

Har hatt det i to år uten å gjøre noe

Til NRK forteller Rønning at på de to årene som spillet har vært i skolegården har ingen av elevene ved barneskolen reagert.

– De har bare har tatt det i bruk uten å kommentere det. Men eldre elever har kommet tilbake og sagt at det har form som en hakekors, sier Rønning.

Men er det ikke merkelig å ha et hakekors i skolegården i to år?

– Dette er en agurksak. Noen har vært i skolegården nå og tatt bilde, og etter at de har lagt det ut på Twitter fikk det oppmerksomhet.

Men hvorfor har dere ikke tatt det vekk?

– Vi hadde kun nok penger til å lage til spillet, så da vi så utformingen tenkte vi at vi fikk bare la det være, sier Rønning.

Hun sier at det er en helt annen sak dersom elevene tegner hakekors i skolegården.

– Da forklarer vi hvorfor vi ikke bruker dette, sier Rønning.

Har hatt samme problem

Ludo-spillet er ikke bare malt på bakken, men støpt ned i asfalten med termoplast.

Spjelkavik barneskole i Ålesund opplevde det samme problemet, og undervisningsinspektør Stig Johansen forteller at de fikk KONO Stryn AS til å komme å legge en ramme rundt spillet.

– Ved å legge en ramme rundt, lignet det ikke lenger på et hakekors, sier Johansen.

Mange skoler i Norge har spillet

Også på Bygdøy barneskole i Oslo har de Ludo-spillet. Rektor ved skolen, Svein G. Olsen, sier han aldri har lagt merke til utformingen på spillet.

– Nei, dette er første gang jeg har hørt om. Dette var det elevrådet som i sin plukket ut, og jeg la meg veldig lite opp i hvilket valg de foretok, sier han.

Olsen sier at de nå vil gjøre noe med spillet sin utforming.

Kan komme og endre spillets utforming

Rune Solheim i Kono Stryn AS, som for øvrig har gått konkurs, sier til Sunnmørsposten at det er en smal sak å endre på spillet.

– Vi kan legge en ramme rundt på et par timer, forsikrer Solheim.

Han sier at de heller ikke var klar over hvordan spillet så ut.

– Vi bestilte det av et firma i Oslo, og støpte det bare i asfalten, sier han.

Åse barneskole vil nå endre på spillet

Til Sunnmørsposten sa Rønning at de ikke kom til å gjøre noe med spillet.

– Det er ikke mulig å fjerne, vi må bare vente til det er slitt ned.

Men nå vil hun likevel gjøre noe med saken.

– Dette Ludo-spillet verserer nok i mange skolegårder. Men jeg vil nå kontakte Kono og få noen til å male en ramme rundt spillet, sier hun.