Smøla vant klassequizen i Møre og Romsdal

Smøla ungdomsskole gikk seirende ut av duellen da de møtte Myklebust skule fra Vanylven.

Etter tett konkurranse fra det rene jentelaget ved Myklebust skule gikk guttelaget fra Smøla av med seieren i årets klassequiz.

Opptak Klassequiz i NRK 2013.

Se finalen i Klassequiz 2013.

Det ble guttene mot jentene i den eksplosive fylkesfinalen, og begge lagene var oppsatte på å stikke av med seieren. Fasiten ved veis ende ble likevel seier til Smøla, med et poengovertak på 11 mot 7 poeng.

Da programlederne Tore Ellingseter og Maria Holand Tøsse kunne utrope utrope årets vinnere, var det en lettet gjeng som kunne motta blomster og sjekken på 5.000 kroner.

Johan Eckhoff, Magnar Iversen og Ådne Johannes Myrvoll blir dermed Møre og Romsdals representanter i den nasjonale klassequiz-finalen 4. mai.

Saken fortsetter under bildet

Klassequiz-finalen

Idol-vinner Jenny Langlo fra Stordalen underholdt i pausen av NRK Møre og Romsdals klassequiz.

Foto: Ivar lid Riise

Søt feiring

– Nå skal vi ferie med svele og brus, sier de til NRK etter seieren, tydelig lettet over å ha kommet seg velberget gjennom direktesendingen.

– Hva synes dere om motstanden fra jentelaget?

– Jeg synes de klarte seg helt greit. De var absolutt flinke, sier Iversen.

Selv synes de spørsmålene var utfordrende, men elleve poeng taler for seg - her hadde trioen grei kontroll.

Fylkesfinale

Onsdag 13. februar var det duket for fylkesfinale i Klassequizen - som er NRKs nasjonale spørreprogram for elever i ungdomsskolen.

Gjennom høsten og vinteren har programleder Maria Holand Tøsse reist land og strand rundt om i Møre og Romsdal, for å spørre ut elever ved 18 forskjellige skoler i fylket.

Ved veis ende ble det klart at det var elevene ved Smøla ungdomsskole og Myklebust barne- og ungdomsskole som skulle møtes til dyst.

Saken fortsetter under bildet

Klassequiz-finalistene Møre og Romsdal

Stålklare deltagere på plass i Ålesund. F.v. Magnar Iversen, Ådne Johannes Myrvoll, Johan Eckhoff, Julie Strand, Sofie Vik og Nina Strand.

Foto: Ivar Lid Riise / NRK

Her er finalespørsmålene

HAV:

1. Kva er HIPPOGLOSSUS HIPPOGLOSSUS latinsk for?
a. Laks
b. Torsk
c. Kveite

Svar: Kveite

2. Kor mange prosent av jorda si overflate er dekt av saltvatn?
a. ca 54%
b. ca 71%
c. ca 83%

Svar: ca 71 %

3. Kva heiter det djupaste punktet på jorda som ligg på botnen av Stillehavet?

Svar: Marianergropa

4. I kva verdsdel held humboldtpingvinane eigentleg til?

Sør-Amerika, Antarktis eller Afrika

Svar: Sør-Amerika


2.EVENTYR


1. Kva år blei Trollstigsplatået opna?
Svar: 2012

2. Kven er den einaste norske kvinna som har vore på begge polane og Mount Everest ?
Svar: Cecilie Skog

3. Den norske spelefilmen Trolljegeren blei spelt inn i Volda, kva år hadde den premiere?
Svar: 2010

4. Kven hadde regien på Flåklypa Grand Prix fra 1975?
Svar: Ivo Caprino

3. KULTUR

1. Ranger desse tonane i ein C-dur-skala frå lågast til høgst:
A E G
Svar: EGA

2. Kva for ei øy har ein musikkfestival i Kristiansund fått namnet sitt frå?
Svar: Tahiti

3. Kva for forfattarar blir kalla dei fire store innan norsk litteratur?
Svar: Bjørnstjerne Bjørnson, Alexander Kielland, Jonas Lie og Henrik Ibsen.

4. Kva heiter artisten som har gitt ut låta Grenade og gjort den kjent?
SvaR: Bruno Mars


4. NAVN

1. Kva er namnet på dei to stormane som herja på nordvestlandet i 2011?
Svar: Berit og Dagmar

2. Kva var dei mest brukte jente- og gutenamna i landet i 2012?

Alternativ: Lucas og Nora - Emil og Emma - Markus og Sofia
Svar: Lucas og Nora

3. Kva er namnet på kommunen som i fjor vart årets kultur- og ungdomskommune i Møre og Romsdal?
Svar: Surndal

4. Kva heiter forfattaren som skreiv boka Hobbiten?
Svar: J.R Tolkien / Tolkien.

Disse skolene har deltatt i årets Klassequiz

Klassequiz terminliste

DAG/DATO

SKOLE

KOMMUNE

SENDING

Mandag 26.11.

Vatne ungd.skule

Haram

Morgon

Mandag 26.11.

Brattvåg ungd.skule

Haram

Ettermiddag

Onsdag 28.11.

Myklebust ungd.skule

Vanylven

Morgon

Onsdag 28.11.

Åheim ungd.skule

Valylven

Ettermiddag

Mandag 03.12.

Stordal skule

Stordal

Morgon

Mandag 03.12.

Stranda ungd.skule

Stranda

Ettermiddag

Onsdag 05.12.

Stokksund ungd.skule

Herøy

Morgon

Onsdag 05.12.

Gursken oppv.senter

Sande

Ettermiddag

Mandag 07.01.

Bekkevoll ungd.skule

Molde

Morgon

Mandag 07.01.

Eide ungd.skule

Eide

Ettermiddag

Onsdag 09.01.

Aure ungd.skole

Aure

Morgon

Onsdag 09.01.

Smøla ungd.skule

Smøla

Ettermiddag

Mandag 14.01.

Ulstein ungd.skule

Ulstein

Morgon

Mandag 14.01.

Volda ungd.skule

Volda

Ettermiddag

Onsdag 16.01.

Tingvoll ungd.skule

Tingvoll

Morgon

Onsdag 16.01.

Halsa barne- og ungd.skule

Halsa

Ettermiddag

Mandag 21.01.

Blindheim ungd.skule

Ålesund

Morgon

Mandag 21.01.

Skodje ungd.skule

Skodje

Ettermiddag