Hopp til innhold

Ordfører støtter krav om tvangssalg

Bjørn Tømmerdal mener at tvangssalg av et hurtigruteskip er det eneste rette å gjøre. – Ledelsen i Hurtigruten må forstå alvoret av å ikke betale, sier ålesundsordføreren.

Ordfører i Ålesund, Bjørn Tømmerdal

Ordfører i Ålesund, Bjørn Tømmerdal, stiller seg hundreprosent bak kravet om å tvangsselge et hurtigruteskip.

Foto: Sara Lovise Roaldseth / NRK

Bakgrunnen er at havnevesenet krever tvangssalg av et hurtigruteskip fordi Hurtigruten ikke vil betale havneavgift i Ålesund. Hurtigruten ASA mener de har betalt for mye og nekter å betale mer før de får svar på hva pengene blir brukt til.

De siste årene har avgifta gått opp med nærmere 25 prosent.

Hundre prosent enig

Tømmerdal sier at det er en beklagelig konflikt, men stiller seg hundre prosent

Hurtigruten Trollfjord

Havnevesenet vil tvangsselge et hurtigruteskip fordi de ikke betaler havneavgift.

Foto: Ivar Lid Riise / NRK

bak kravet fra havnevesenet.

– At havnevesenet har besluttet å gjøre dette er fryktelig trist, men sikkert helt nødvendig for å få ledelsen i Hurtigruten til å forstå alvoret av å ikke betale, sier han.

– Saken er ikke diskutert politisk i Ålesund, men som ordfører, mener jeg dette er ei riktig tilnærming, sier han.

Tømmerdal sier det ikke er grunn til å tro at det er en feil beslutning.

– Jeg mener at havnefogden har en faglig kompetanse som tilsier at han er på riktig kurs. Han har også fått havnestyret sin bekreftelse på at det han gjør er riktig. Så som ordfører mener jeg dette er rett, sier han.

Les også:

Ikke politisk

Det er Ålesund, Giske, Haram og Sula som i fellesskap eier og driver havnevesenet i regionen.

– Vi har til nå overlatt denne typen kompetanse og myndighet til det regionale havnerådet og havnestyret. Og da må vi være lojale mot det, sier han.

Havnefogd Birger Flem ønsker ikke å uttale seg i saken.