NRK Meny
Normal

Bekkevoll snublet - Myklebust går videre

Bekkevoll skole i Molde endte på ni poeng i mandagens klassequiz – det betyr at Myklebust skole i Vanylven er klar som første fylkesfinalist.

Klassequizen - Bekkevoll Molde

F.v. Jens Kristian Sæther, Johanne Bakke Bæverfjord, Simen Tomren Grip.

Foto: Maria Holand Tøsse / NRK

Mandag 28. januar var det elevene ved Bekkevoll skole i Molde som testet kunnskapene sine i NRKs klassequiz.

Johanne Bakke Bæverfjord, Simen Tomren Grip og Jens Kristian Sæter var dagens deltagere, og trioen la ikke skjul på at de hadde øvd mye i forkant.

– Jeg håper vi får spørsmål om politikk, ytret Simen.

Etter terkningen av kategorier ble det likevel klart at elevene skulle opp i «søta bror», «hopp» og «bein».

Sterk innsats

Og det så lenge ut til at Bekkevoll kunne bli en av to finalekandidater i årets klassequiz.

Elevene hadde tydeligvis god kontroll på svenske svisker og trivialiteter, for teaterstykket «perpleks», unionsoppløsningen, geografi og svenske gloser ble alle riktig besvart.

Også i bein-kategorien var det sterk innsats. Både det engelske navnet på Disney-karakteren Langbein, klokketårnet i England og AaFKs langbeinte Japan-proff var kjent for elevene.

I hopp-kategorien gikk det derimot tråere. Trioen kunne ikke gjengi verdensrekorden i høydehopp eller navnet Møre og Romsdal fylkeskommune sin satsing på entreprenørskap.

Saken fortsetter under bildet

Myklebust skole

Høy stemning på Myklebust skole med Julie Strand, Sofie Vik og Nina Strand i grønne Klassequiz-T-skjorter, omkranset av sine medelever.

Foto: Maria Holand Tøsse / NRK

Tett finalerace

Alt i alt havnet Bekkevoll på ni poeng, noe som betyr at Myklebust skole i Vanylven er klar som den første av to finalister.

Det var kun Hedmarken Friskole som har prestert like sterkt som Myklebust i år. Østlandsskolen tok for ordens skyld full pott.

Følg med i NRK Møre og Romsdal sin ettermiddagssending for å finne ut hvem som skal tevle mot Myklebust i den tv-sendte fylkesfinalen 18. februar.

Der skal man finne elevlaget som er best skikket til å delta i den nasjonale finalen 4. mai.

Klassequizen

Innholdet som skulle vises her støttes dessverre ikke lenger.

Fasit

BEN
1) Hvor mange ribbeinspar har et menneske?
SVAR: 12
2) Hva heter disneyfiguren Langbein på engelsk?
SVAR: Goofy
3) Hva heter det berømte klokketårnet i London?
SVAR: Big Ben
4) Hva heter den tidligere AaFK-spilleren som flyttet til Japan for å spille fotball?
SVAR: Tor Hogne Aarøy

HOPP
1) I hvilket norsk tettsted ligger verdens største skiflygingsbakke?
SVAR: Vikersund
2) Hva heter tegnefilmfiguren Bugs Bunny på norsk?
SVAR: Snurre Sprett
3) Hva er verdensrekorden i høydehopp for menn? 2,42 meter – 2,45 meter – 2,50 meter
SVAR: 2,45 meter
4) Hva heter Møre og Romsdal fylkeskommune sin satsing på entreprenørskap?
SVAR: Hoppid

SØTA BROR
1) Hva betyr «örngott» på svensk? Putevar – fuglebur – lørdagsgodt
SVAR: Putevar
2) Hvilket år ble den siste unionen mellom Norge og Sverige oppløst?
SVAR: 1905
3) Hva heter Sveriges nest største by målt i folketall?
SVAR: Göteborg
4) Hva heter det tyske teaterstykket som blir spilt på Teatret Vårt?
SVAR: Perpleks

Terminliste

Klassequiz terminliste

DAG/DATO

SKOLE

KOMMUNE

SENDING

Mandag 26.11.

Vatne ungd.skule

Haram

Morgon

Mandag 26.11.

Brattvåg ungd.skule

Haram

Ettermiddag

Onsdag 28.11.

Myklebust ungd.skule

Vanylven

Morgon

Onsdag 28.11.

Åheim ungd.skule

Valylven

Ettermiddag

Mandag 03.12.

Stordal skule

Stordal

Morgon

Mandag 03.12.

Stranda ungd.skule

Stranda

Ettermiddag

Onsdag 05.12.

Stokksund ungd.skule

Herøy

Morgon

Onsdag 05.12.

Gursken oppv.senter

Sande

Ettermiddag

Mandag 07.01.

Bekkevoll ungd.skule

Molde

Morgon

Mandag 07.01.

Eide ungd.skule

Eide

Ettermiddag

Onsdag 09.01.

Aure ungd.skole

Aure

Morgon

Onsdag 09.01.

Smøla ungd.skule

Smøla

Ettermiddag

Mandag 14.01.

Ulstein ungd.skule

Ulstein

Morgon

Mandag 14.01.

Volda ungd.skule

Volda

Ettermiddag

Onsdag 16.01.

Tingvoll ungd.skule

Tingvoll

Morgon

Onsdag 16.01.

Halsa barne- og ungd.skule

Halsa

Ettermiddag

Mandag 21.01.

Blindheim ungd.skule

Ålesund

Morgon

Mandag 21.01.

Skodje ungd.skule

Skodje

Ettermiddag