5 alvorlige hendelser i år har gitt Fjord1 MRF stygge riper i lakken.
24.januar kjørte bilferja Glutra inn i kaia på Tømmervåg – 1 person ble skadd og 6 biler fikk skader – svikt i manøvreringssystemet ble det forklart med.
27.juli: Passasjerene ble alvorlig skremt da bilferja Smøla kjørte for nær en stake og berørte grunnen utafor Dryna.
Tre dager seinere kjørte Møringen rett i fjøresteinane ved Kongsneset på Fjørtofta – ingen skadd - Mannskapet på brua fulgte ikke med, glemte å svinge inn i havna og kjørte rett på land
7.august var det fyllekjøring med Sekkenferja – mannskap på tre blåste alle rødt.
Og nå tirsdag var det bilferja Voksa som kjørte rett på sandgrunnen i Hundeidvågen i Sykkylven, etter at mannskap trolig hadde vært opptatt av andre ting enn å føre båten trygt mot kai.
Tar på alvor
Fjord1 MRF-direktør Anker Grøvdal sier de tar dette alvorlig og Fjord1 MRF skjerper rutiner og arbeidsmåter på ferjebroa for å bedre sikkerheten.
Trygt å reise med ferje
Trass i alle grunnstøtinger mener ferje-direktøren at det er trygt å reise med ferje. Siden 1950 har MRF frakta 500 millioner passasjerer - 10 millioner hvert år - og det uten at noen har kommet alvorlig til skade, sier Grøvdal.
2005 ikke spesielt ille
Året 2005 har heller ikke vært spesielt dårlig med omsyn til skader. Fjord1 MRF får lavere forsikringspremie neste år fordi de har hatt få skadeutbetalinger, sier direktøren.
Reaksjoner
Uoppmerksomhet hos mannskap på brua er ofte grunnen til at ferjene har kommet ut av kurs og kjørt i fjøra. Påtalemyndigheten har reagert på dette med blant annet bøter, og for fyllekjøring med ferje har reaksjonen vært fengsel.
Fjord1 MRF reagerer internt med advarsler, og mannskap har i år mista jobben i selskapet fordi de har vært uoppmerksomme under føring av ferjer.