NRK Meny
Normal

Helland til topps etter nervepirrende finale

Etter en høydramatisk fylkesfinale var det til slutt Helland skule som ble mester i Klassequizen 2016. Dermed skal de til den store finalen i Oslo.

Helland skule vinnere klassequizen 2016

VINNERE: Håkon Kjørvik, Markus Sele og Astrid Væge fra Helland skule vant Klassequizen 2016.

Foto: Remi Sagen/NRK

Eidsvåg skule klassequizen

Eidsvågs skule klarte ikke å gå helt til topps, men viste strålende kunnskaper i finalen.

Foto: Magnus Gamlem/NRK

Etter over tre måneder med klassequiz på fylkets ungdomsskoler, var det onsdag endelig klart for den store fylkesfinalen.

Den ble arrangert i NRKs lokaler i Ålesund og kunne følges både på P1 og nett-tv. Finalistene var Eidsvåg skule og Helland skule, og etter en finale i høyspenning var det Helland som kunne krone seg som fylkesvinner i Klassequizen 2016. De fikk også med seg 5000 kroner til klassekassa.

– Vi fikk tøff motstand og vant med veldig lite poeng, men vi er veldig fornøyd, sa vinnerlaget da seieren var sikret.

De skal til Oslo hvor den nasjonale finalen sendes lørdag 14. mai klokken 19.55.

– Gratulerer

Sara Lovise Roaldseth

Programleder Sara Lovise Roaldseth.

Foto: Magnus Gamlem/NRK

Resultatet ble til slutt 22 poeng til Helland skule mot Eidsvågs 20 poeng. Det måtte tre tilleggskategorier til for å til slutt kåre en vinner.

Sara Lovise Roaldseth var programleder for fylkesfinalen og har brukt årets første måneder til å besøke skolene og sjekke elevenes quizkunnskaper.

– Jeg vil gratulere Helland med seieren, og ønsker de lykke til i den store, nasjonale finalen. Det blir veldig spennende, sier hun.

Sjå finalen frå Klassequiz i Møre og Romsdal.

Se hele finalen her.

Dette var spørsmålene i finalen:

BRILLE

Hva er et annet navn på brilleslange? Svart mamba – Indisk kobra – Anakonda (Indisk kobra)

Hvem er hovedprogramleder i TVNorge-serien Brille? (Harald Eia)

Hva slags stråling beskytter solbriller mot? (UV / Ultrafiolett stråling)

Hvor mye er klokka i sangleken Bro, bro brille? (11)

VINTER

I hvilket land ligger byene Winterthur og Bern? (Sveits)
Hvilken av disse datoene i desember er vintersolverv i Norge? 11. – 21. – 31. (21)
Hvilket land arrangerte vinter-OL i 2014? (Russland)
Hvem har komponert "De Fire årstidene"? (Antonio Vivaldi)

HEL OG HALV

Hvor mange kilometer er en halvmaraton? (21)
Hva heter boka som Lars Mytting skrev? Hele veien – Hel ved – Halv moro (Hel ved)

Saudi-Arabia ligger på Den arabiske halvøya. Hva heter hovedstaden?
Hvor mange åttedeler går det på en halv?

UNDER HUNDRE

Hvor mye er et snes? 12–20–30
Hvor mange stjerner er det i det amerikanske flagget?
Hvor mange år fyller Kong Harald i 2017? 70–80–90
Hvor mange nieser har Dolly Duck? 3

PAPIR

Hvilket land er avisa El Pais fra? (Spania)
Hvem har skrevet romanen Synnøve Solbakken? (Bjørnstjerne Bjørnson)

Hvilken av artistene i det norske hip hop bandet Paperboys er nå dommer i TV-programmet Idol? (Øyvind "Vinni" Sauvik)

Hvilken amerikansk president, som også var USAs første president, er avbildet på en-dollar seddelen? (George Washington)

FUGL

Hvilken del av kroppen angriper sykdommen "grønn stær"? (Øye)
Hva heter Norges minste fugl? (Fuglekongen)
Hvilket norsk band har gitt ut albumet "Liten Fuggel"? (Vamp)
Hvilken mikrobloggtjeneste har en fugl i logoen? (Twitter)

DAL

Hvilken julesang er tekstlinjen "Engler daler ned i skjul" hentet fra? (Glade Jul)

Hvilken forfatter har skrevet barneboka "Heksene"? (Roald Dahl)

Hvem var landbruks- og matminister før Jon Georg Dale? (Sylvi Listhaug)

Hvilket land kom kunstneren Salvador Dalí fra? (Spania)

Les alt om Klassequizen i Møre og Romsdal 2016 her.

Terminliste for Klassequizen i Møre og Romsdal 2016

Dato

Skole

Sendetidspunkt

Poeng

06.januar

Valderøy ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

10

07.januar

Sykkylven ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

10

11.januar

Hareid ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

7

12.januar

Sæbø skule

Ettermiddagssendingen

9

13.januar

Bekkevoll ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

5

14.januar

Bergmo ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

9

18.januar

Vatne ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

5

19.januar

Brattvåg ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

8

20.januar

Gossen barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

8

21.januar

Hustad barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

10

25.januar

Åfarnes skole

Ettermiddagssendingen

8

26.januar

Vågsetra barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

5

27.januar

Eidsvåg skole

Ettermiddagssendingen

11

28.januar

Eresfjord barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

5

1.februar

Nordlandet ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

7

2.februar

Smøla ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

10

3.februar

Frei ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

7

4.februar

Tingvoll barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

7

8.februar

Åheim barne- og ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

9.februar

Myklebust ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

8

10.februar

Møre ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

11.februar

Stordal skule

Ettermiddagssendingen

10

15.februar

Skodje ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

16.februar

Helland skule

Ettermiddagssendingen

11

17.februar

Stokksund skule

Ettermiddagssendingen

7

18.februar

Ytre Herøy ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

8

29.februar

Straumsnes skole

Ettermiddagssendingen

10

1.mars

Halsa barne- og ungdomsskole

Ettermiddagssendingen

9

2.mars

Surnadal ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

3.mars

Rindal skole

Ettermiddagssendingen

10

7.mars

Ulstein ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

8.mars

Gursken barne- og ungdomsskule

Ettermiddagssendingen

9

9.mars

Valldal skule

Ettermiddagssendingen

9

10.mars

Eidsdal skule

Ettermiddagssendingen

8