- Det er et dilemma at folk vil ha sangene til Jo Nesbø slik de er vant til å høre dem, men det er ikke derfor jeg er bedt om å bearbeide dem for teater, sier en frydefull og entusiastisk Ingrid Bjørnov, like før premieren på musikalen 90-metersbakken av Jo Nesbø.
Forberedt på bank
- Jeg er opptatt av å flagge at det ikke er Di Derre som står på scenen, sier Bjørnov, som har den musikalske ledelsen. Jeg har forholdt meg mest til er historien, manus og regissøren. Men hvis Di Derre-politiet kommer og sier at her skulle det være et refreng, da får jeg bank, sier Bjørnov.

Instruktør Kjetil Bang-Hansen. Foto: Gunnar Sandvik
Musikalsk komedie
Ingrid Bjørnov og instruktør Kjetil Bang-Hansen er litt uenige om dette blir en musikal. Bjørnov mener det, mens Bang-Hansen advarer de som forventer en musical i hollywoods tradisjon med masse dansere på scenen.
- En muikalsk komedie, sier Bang-Hansen.
Kjærlighet til hjemstedet
Jeg tror vi har fanget Jo Nesbøs atmosfære, sier instruktøren. Dette handler om kjærlighet til stedet der vi har vokst opp.
Kjærlighet til Molde, men samtidig må man bryte ut fra disse stedene og finne sin egen identitet. Det handler stykket også om, sier Bang-Hansen - å finne seg selv og ta hoppet fra kanten av 90-metersbakken og ut i det mørke.