NRK Meny
Normal

Frykter spørsmål om litteratur

Kan elevene fra Eide ungdomsskole bli de første til å klare full pott?

Eide ungdomsskole klassequiz 2015

Ole Mathias Risvik, Andrine Eide Blikås, Jonas Heggstad og Marie Lysgård er klare for å representere Eide ungdomsskole i Klassequizen.

Foto: Eide ungdomsskole

Ole Mathias Risvik, Jonas Heggstad, Andrine Eide Blikås og reserve Marie Lysgård, er klare for å representere Eide ungdomsskole i Klassequizen onsdag ettermiddag.

Deltagerne tror de kan svare på spørsmål i flere kategorier. Men Risvik håper han skal slippe unna kategorien sport. Om de får sportsspørsmål trenger det likevel ikke å by på problemer for i denne kategorien tror både Heggstad og Blikås at de kan bite godt fra seg.

Dersom Lysgård må steppe inn tror hun at hun kan bidra med svar på spørsmål om både religion og livssyn, historie, samfunnsfag og musikk.

Men spesielt en kategori håper flere av deltagerne de skal slippe unna.

– Vi vil ikke ha spørsmål om bøker og forfattere, sier både Heggstad og Blikås.

Vil utjevne forskjellene i samfunnet

Deltagerne på laget har mange tanker om samfunnet de lever i og ting de kunne tenke seg å forandre på.

– Jeg ville ha gjort noe med at noen er rike og noen er fattige, sier Lysgård.

Risvik og Heggstad kunne godt tenke seg at alle skal ha tilgang på rent vann og nok mat.

– Og jeg vil ha slutt på all krig i verden, sier Blikås.

Hvordan de engasjerte ungdommene fra Eide gjør det i Klassequizen kan du høre i ettermiddagssendinga til NRK Møre og Romsdal.

Terminliste Klassequizen Møre og Romsdal 2015

DATO

SKOLE

SENDING

POENG

Onsdag 07.01

Myklebust ungdomsskule

Morgen

8

Onsdag 07.01

Åheim barne- og ungdomsskule

Ettermiddag

7

Mandag 12.01

Vatne ungdomsskule

Morgen

9

Mandag 12.01

Haramsøy skule

Ettermiddag

9

Onsdag 14.01

Stokksund skule

Morgen

10

Onsdag 14.01

Gursken oppvekstsenter

Ettermiddag

9

Mandag 19.01

Stordal skule

Morgen

8

Mandag 19.01

Sunnylven skule

Ettermiddag

7

Onsdag 21.01

Eidsdal skule

Ettermiddag

7

Mandag 26.01

Skarbøvik ungdomsskule

Morgen

9

Mandag 26.01

Hareid ungdomsskule

Ettermiddag

6

Onsdag 28.01

Vågsetra barne- og ungdomsskule

Morgen

9

Onsdag 28.01

Eide ungdomsskole

Ettermiddag

5

Mandag 02.02

Nordlandet ungdomsskole

Morgen

10

Mandag 02.02

Frei ungdomsskole

Ettermiddag

7

Onsdag 04.02

Smøla ungdomsskole

Morgen

11

Onsdag 04.02

Sør-Tustna skole

Ettermiddag

7

Mandag 09.02

Halsa barne- og ungdomsskole

Morgen

8

Mandag 09.02

Tingvoll barne- og ungdomsskole

Ettermiddag

8

Onsdag 11.02

Eidsvåg barne- og ungdomsskole

Morgen

7

Onsdag 11.02

Eresfjord barne- og ungdomsskule

Ettermiddag

7

Mandag 23.02

Sjøholt barne- og ungdomsskule

Morgen

10

Mandag 23.02

Bekkevoll ungdomsskole

Ettermiddag

10

Onsdag 25.02

Julsundet skole

Morgen

12

Onsdag 25.02

Hustad barne- og ungdomsskole

Ettermiddag

8

Mandag 02.03

Brattvåg ungdomsskule

Morgen

5

Mandag 02.03

Skodje ungdomsskule

Ettermiddag

8

Onsdag 04.03

Rindal skole

Morgen

8

Onsdag 04.03

Surnadal ungdomsskule

Ettermiddag

7

Mandag 09.03

Blindheim ungdomsskole

Morgen

10

Mandag 09.03

Sykkylven ungdomsskule

Ettermiddag

7

Onsdag 11.03

Møre ungdomsskule

Morgen

11

Onsdag 11.03

Valldal skule

Ettermiddag

11

Lørdag 23.05

Nasjonal finale på NRK1