Våre beste av havet sine rettar Vi er velsigna med ein stor blå åker, og han gir og gir. Du kan leike og fornye deg i det uendelege med fiske- og skaldyrretter – frå enkle og kjappe måltid til forseggjord matkunst. Av Ingvill Bjorland
Fiskesupper fra hele verden Vi elsker fiskesuppe. Den fra Bergen, den indiske og franske. Den raske og den fra bunnen. Gastronomen imponerer også. Kanskje du skulle prøve en ny variant? Av Ingvill Bjorland
Blåskjellene var nesten utradert – nå er de tilbake Skjellplukkere har i flere år vært bekymret på grunn av lite blåskjell langs kysten av Sør-Norge. Men nå finner både de og havforskere store mengder skjellyngel, som gir grunn til optimisme. Av Erik Wiig Andersen og Pål Tegnander
Pasta med blåskjell, squash og en kremet saus med meldestokk Tareq Taylor lager sin «slurvete» pasta i TV-serien «Hygge i hagen».
Spagetti med skjell Hjerteskjell og blåskjell servert med spagetti blir den klassiske italienske retten spaghetti vongole.
Pasta med blåskjell, hvitløk og tomat Ta med deg et nett blåskjell eller fire neste gang du er i butikken. Da har du den viktigste råvaren klar til en herlig gryte med pasta, hvitløk og tomater. Oppskrift fra Lise Finckenhagen.
Green curry blåskjell Blåskjellene er på sitt aller beste om vinteren. Da er det bare å utnytte sesongens råvarer og lage en deilig green curry med blåskjell.
Fransk fiskegryte I denne retten er det en del hakking og forberedelser. Men når du er ferdig med forberedelsene, er det den beste fiskesuppen du noen gang har laget på så kort tid.
Marinerte blåskjell, moules marinées Hvitløk, sjalottløk, olivenolje og hvitvin skal i gryten før blåskjellene, når Trond Moi lager moules marinées.
Potetpletter med eplesyltetøy Potetpletter med syltetøy er en klassisk dessert som gir en følelse av gammel husmannskost. Desserten blir enda litt bedre hvis eplene til syltetøyet er plukket i egen eller naboens hage.
Syv med sopp på topp Nå kan du kose deg med sopp – enten du finner den i skogen eller butikken. Sopp er gull både til pasta, pai og pizza, risotto, salat, sandwich og brød. Vi gir deg maks «soppegodt». Vel bekomme. Av Ingvill Bjorland
Kladdkake Sjokoladekaken er kladdete i midten. Derav navnet. Det er viktig å ikke steke den for mye. Den skal være myk og saftig med et raust lag glasur på toppen.
Fårikål fra Lise Finckenhagen Høsten har for alvor kommet og dermed er det tid for fårikål. Prøv oppskriften til Lise Finckenhagen.
Pasta med krabbe og prosecco Hvis du spør Gino D'Acampo om hvor han drømmer om å lage mat, så er svaret enkelt: Venezia. Og du kan ikke være i Venezia uten å åpne en flaske prosecco. Gino bruker prosecco sammen med krabbe til en fristende pastarett.