– Jeg er jo han som ingen har hørt om, både i denne kategorien og under Grammy-utdelingen generelt, sier Jarle Bernhoft til NRK.
Natt til mandag deles Grammy-prisene ut i Los Angeles, California.
Men soulartisten fra Nittedal er den eneste av de sju nominerte nordmennene som er til stede under prisutdelingen.
Skal til Åndalsnes i stedet
NRK får bekreftet at ingen av de seks andre vil være i Staples Center til helga.
– Vi har lanseringskonsert for Åshild Mundal i Åndalsnes, så jeg er dobbeltbooka. Jeg håper at de mednominerte amerikanerne er der for eventuelt å ta imot prisen, sier lydtekniker Jo Ranheim.
VELSKRUDD ALBUM: Thomas Dybdahls «What's Left Is Forever» får heder av Grammy-akademiet for produksjonen og er nominert i kategorien «Best Engineered Album, Non-Classical».
Foto: Sony MusicHOLDER SEG HJEMME: Domkantor og Grammy-nominert kordirigent Vivianne Sydnes.
Foto: Ella Berit Mathisen / NRKHan og Øyvind Jakobsen fra Stavanger er, sammen med fire amerikanske teknikere, nominert for Thomas Dybdahls album «What's Left Is Forever».
Ranheim sier han har heller ikke får tid til å følge showet natt til mandag.
– Da er jeg nok i bil på vei til neste konsert. Men blir det en Grammy, får jeg nok sprettet en sjampis før eller senere, sier musikeren fra Nordmøre og ler.
– Det er langt til LA
Kordirigent Vivianne Sydnes er nominert for sitt arbeid med Nidaros domkor.
– Jeg skal ikke dit. Jeg har akkurat begynt som domkantor i Oslo, og der er det hektisk om dagen. Så det var rett og slett ikke mulig. Det er jo litt langt til Los Angeles, sier hun.
Sydnes skal sitte oppe og følge utdelingen på fjernsyn. Hun stiller seg uvitende til vinnersjansene.
– Spør du meg, så spør jeg deg. Jeg tror vel ikke at vi ikke vinner, siden vi er lite kjente i Amerika. At plata er lagt merke til er hyggelig, men jeg blir veldig overrasket om vi skulle vinne, sier dirigenten og domkantoren.
Grammy-prisene deles ut natt til mandag 9. februar kl 02.
LES OGSÅ:
- Lindberg kan vinne Grammy på 14. forsøk
- Bernhoft vender hjem til Norge
- Röyksopp klar med sitt «mørkeste album»
VURDERER NORGE-RETUR: Grammy-nominerte Jarle Bernhoft sier i dette intervjuet med Dagsrevyen fra 25. januar at han vurderer å flytte tilbake til Norge fra New York. Natt til mandag er han og kona til stede under Grammy-utdelingen, som eneste av de nominerte norske.
NOMINASJONSGROSSIST: Morten Lindberg er i år nominert til to nye Grammy-priser. Her møter NRK ham i studio i forbindelse med nominasjonene for to år siden.