Se vinnerne av Gullruten 2012 her

NRK tok storeslem med hele 14 av 21 priser under lørdagens Gullruten. Se den fulle oversikten over vinnerne av Gullruten 2012 her.

Odd Karsten Tveit, Live Nelvik og Kari Sangro Olestad fikk Gullruten-priser.

Odd Karsten Tveit fikk hedersprisen, Live Nelvik ble årets tv-navn, og Kari Sangro Olestad ble årets deltager under Gullruten lørdag kveld.

Foto: NTB Scanpix

NRKs Odd Karsten Tveit fikk Hedersprisen under Gullruten lørdag kveld.

NRKs Odd Karsten Tveit fikk Hedersprisen under Gullruten lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Thomas Seltzer

Thomas Seltzer fikk prisen for beste mannlige programleder under Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Helt Perfekt

Thomas Giertsen var fornøyd med at hans 'Helt perfekt' vant prisen for beste humorprogram. Det var for øvrig tredje år på rad at Giertsens produksjonsselskap Feelgood vant denne kategorien, et faktum han ikke unnlot å nevne i takketalen.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Ine Jansen

Beste kvinnlige skuespiller ble Ine Jansen under Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Kari Sangro Olestad

Kari Sangro Olestad ble årets deltaker under Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Dorthe Skappel

Dorthe Skappel takket for seg etter 13 år med Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Dorthe Skappel og Lene Nystrøm.

Dorthe Skappel og Lene Nystrøm under avslutningen av Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Taxi-gjengen

Taxi ble årets tv-drama under Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Hver gang vi møtes

Hver gang vi møtes fikk prisen for beste nye progranserie under Gullruten i Grieghallen lørdag kveld

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Linda Eide

En hoppende glad Linda Eide fikk prisen for beste kvinnelige programleder av Harald Rønneberg under Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix
Hurtigruten

Hurtigruten minutt for minutt ble årets nyskapning under Gullruten i Grieghallen lørdag kveld.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix

Mediebransjen var samlet i Bergen under de Nordiske Mediedagene denne uka. Tidligere i uka ble aviser av både nett- og papirtypen satt pris på, og lørdag kveld var det klart for den årvisse utdeligen av Gullruten-prisene, der det beste fra TV skulle ta «gullet hjem», som de sier i vestlandsbyen.

Men allerede før sendinga var i gang, hadde Iselin Michelsens rekehistorie fra Paradise Hotel blitt kåret til årets TV-øyeblikk . Over 17 000 stemmer ble avgitt på nett, og klippet fra TV3s Paradise Hotel fikk omtrent halvparten av dem.

Resten av prisene, med unntak av årets navn, ble bestemt av en jury. Og av de 20 prisene som ble delt ut, var hele 14 av dem relatert til NRK-programmer, mens TV2 fikk fire, TVNorge fikk tre og TV3 fikk en.

Se vinnerlista nederst i saken (vinner i hver kategori står med uthevet tekst).

Se reaksjoner fra salen og den røde løperen her.

Giertsen første vinner

Kveldens første vinner ble Thomas Giertsens «selvutleverende» og sofaputeframkallende program Helt Perfekt.

– Etter to sesonger føler jeg meg ikke akkurat som en vinner, sa Giertsen og takket blant annet TVNorge for sin humorsatsing.

I takketalen fikk han også, åpenlyst fornøyd, lagt til at hans produksjonsselskap Feelgood tok hjem humorprisen for tredje år på rad.

Ikke lenge etter var det skuespillerkollega, og Giertsens samboer i serien, Ine Jansens tur til å innta scenen. Hun mottok prisen for beste kvinnelige skuespiller for sin innsats i serien.

Stående applaus for Ingen Grenser

Kveldens andre pris gikk også til et program som har vunnet før, nemlig Ingen Grenser.

Det ble stående applaus og jubelhyl fra scenen da Lars Monsen og resten av Ingen grenser-gjengen mottok prisen.

– Dette var like stort som å nå toppen av Snøhætta, konstaterte vinnerne i takketalen.

Kort tid etter sto også jubelen i taket da Lars Monsen fulgte Kari Sangro Olestad opp på scenen for å motta prisen for årets deltaker.

– Jeg vil takke Mastiff og NRK og alle som var med på å lage Ingen Grenser, i tillegg til Lars og hele gjengen, sa en strålende fornøyd Olestad til øredøvende jubel fra salen.

Dobbelt opp for Hver gang vi møtes

Programmet Hver gang vi møtes, med kjære og kjente artister som framfører hverandres låter, vant Gullruten-pris i begge kategoriene de var nominert, for henholdsvis beste underholdningsprogram og beste nye programserie.

Produksjonsselskapet Mastiff, som står bak både Hver gang vi møtes og Ingen Grenser, fikk dermed god grunn til å feire i kveld.

Midt i all jubelen ble det også tid til alvor og ettertanke da dokumentaravdelingen i TV2 mottok prisen for beste dokumentar med En liten øy i verden.

– Jeg kommer aldri til å glemme den tiden vi jobbet sammen, sa dokumentarskaperen fra scenen i en sterk takketale som mottok stor applaus.

Hederspris til Tveit

På tampen av kvelden mottok to NRK-profiler to av de gjeveste prisene.

– Faen, se på den! Jeg er i sjokk, dette skal jo egentlig ikke skje, sa en rørt Live Nelvik om sin skinnende blanke gullrute lørdag kveld.

Hun ble kåret til årets TV-navn for jobben som programleder og hovedrolleinnehaver i serien Dama Til... som du kan se i Nett-TV her.

Under takketalen fortalte om mora som hadde stemt på Thomas og Harald, samt at hun var full av hormoner, før hun forlot scenen med klump i halsen.

– På engasjert vis har han rapportert fra begivenhetens sentrum med sitt krøllete hår, sa kulturminister Anniken Huitfeldt om mottakeren av kveldens hederspris - Odd Karsten Tveit.

Tveit repliserte med å takke både Huitfeldt og den stående salen som leverte en langvarig applaus.

– Det sies at vi journalister aldri er bedre enn vår siste reportasje, men jeg sier vi ikke er bedre enn det neste vi gjør - og jeg har ikke tenkt å gi meg, avsluttet han.

Tveit mottok dermed NRKs 13. pris for kvelden.

Like etter avsluttet Dorthe Skappel sine 13 år som programleder, også hun foran stående applaus, i en allsang sammen med (Aqua)Lene Nystrøm .

Nedenfor kan du se vinnerne i uthevet tekst.

Beste reality (konkurranse)

  • 71 grader nord, produsert av Nordisk Film TV for TVNorge
  • Alt for Norge, produsert av Monster Entertainment for TVNorge
  • Mesternes Mester, produsert av Rubicon TV for NRK
  • The Voice, produsert av Nordisk Film TV for TV 2

Beste TV-dokumentar

  • 22.07.11, produsert av NRK for NRK
  • Brevet til Jens, produsert av Novemberfilm for TV 2
  • Indian Summer, produsert av Mediamente for NRK
  • Sju kammers – frontsøstrene, produsert av Mica film for NRK

Beste dokumentar- eller faktaserie

Beste TV-drama

  • Buzz Aldrin – hvor ble du av i alt mylderet?, produsert av Motlys for NRK
  • Dag 2, produsert av Kamerakameratene for TV 2
  • Lilyhammer, produsert av Rubicon TV for NRK
  • Taxi, produsert av NRK for NRK


Beste kvinnelige skuespiller

  • Agnes Kittelsen i ”Dag 2”, produsert av Kamerakameratene for TV 2
  • Ine Jansen i ”Helt perfekt” produsert av Feelgood SFT for TVNorge
  • Kaia Varjord i ”Taxi” produsert av NRK for NRK
  • Tuva Novotny i ”Dag 2” produsert av Kamerakameratene for TV 2

Beste mannlige skuespiller

  • Adil Kahn i ”Taxi” produsert av NRK for NRK
  • Anders Baasmo Christiansen i ”Dag 2” produsert av Kamerakameratene for TV 2
  • Fridtjov Såheim i ”Lilyhammer” produsert av Rubicon TV for NRK
  • Pål Sverre Valheim Hagen i ”Buzz Aldrin – hvor ble det av deg i alt mylderet?, produsert av Motlys for NRK

Beste humorprogram

  • Brille, produsert av Funkenhauser Productions for NRK
  • Helt Perfekt, produsert av Feelgood SFT for TVNorge
  • Nytt på nytt, produsert av NRK for NRK
  • Nårje, produsert av Feelgood SFT for TV 2

Beste barne- eller ungdomsprogram

  • Barnas Supershow, produsert av NRK for NRK
  • Newton, produsert av NRK for NRK
  • Supernytt, produsert av NRK for NRK
  • Vaffelhjarte, produsert av NRK for NRK

Beste event

  • Hurtigruten, produsert av NRK for NRK
  • KORK og Dimmu Borgir, produsert av NRK for NRK
  • Nasjonal minneseremoni 22.7.11, produsert av NRK for NRK
  • VM i snowboard – slopestyle, produsert av NRK for NRK

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

  • 21 nyhetene, produsert av TV 2 for TV2
  • Brennpunkt, De tapte minuttene, produsert av NRK for NRK
  • Dagsrevyen, produsert av NRK for NRK
  • En liten øy i verden, produsert av Dokumentaravdelingen for TV 2

Beste magasin- eller livsstilsprogram

Les mer om «Min ungdoms vår»: Utfordrer frykten med friluftsliv

Beste reality

Beste dokusåpe

Årets deltaker

  • Gro Marit Messmer i ”Norske talenter” produsert av Monster Entertainment for TV 2
  • Hanne Mette Veiten Roterud i ”Hellstrøm rydder opp hjemme” produsert av Monster Entertainment for TV3
  • Kari Sangro Olestad i ”Ingen grenser” produsert av Mastiff TV for NRK
  • Sumeet Patpatia i ”Lovesikh” produsert av NRK for NRK

Beste nye programserie

  • Brille, produsert av Funkenhauser Productions for NRK
  • Hver gang vi møtes, produsert av Mastiff TV for TV 2
  • I kveld med Ylvis, produsert av Funkenhauser Productions for TVNorge
  • Siffer, produsert av Teddy TV for NRK

Årets nyskapning

  • Gøy på landet, produsert av Monster Entertainment for TVNorge
  • Hurtigruten, produsert av NRK for NRK
  • Norges beste fighter, produsert av Filmhuset AS for Viasat4/TV3
  • Til bords med fienden, produsert av TV 2 for TV 2

Beste underholdning

  • Hver gang vi møtes, produsert av Mastiff TV for TV 2
  • I kveld med Ylvis, produsert av Funkenhauser Productions for TVNorge
  • Skavlan, produsert av Monkberry for NRK
  • Team Bachstad, produsert av NRK for NRK

Årets tv-navn

  • Bård og Vegard Ylvisåker, TVNorge
  • Lars Monsen, NRK
  • Live Nelvik, NRK
  • Thomas Numme og Harald Rønneberg, TV 2

Beste mannlige programleder

  • Bård Ylvisåker i ”I kveld med Ylvis” produsert av Funkenhauser Productions for TVNorge
  • Hans Olav Brenner i ”Brenner” produsert av NRK for NRK
  • Thomas Seltzer i ”Trygdekontoret” produsert av NRK for NRK
  • Truls Svendsen i ”Kvelden er din” produsert av Monster Entertainment for TV 2

Beste kvinnelige programleder

  • Else Kåss Furuseth i ”Torsdag kveld fra Nydalen” produsert av Feelgood SFT for TV 2
  • Haddy N’jie i ”Nasjonal minneseremoni” produsert av NRK for NRK
  • Linda Eide i ”Norsk attraksjon” produsert av NRK for NRK
  • Selda Ekiz i ”Newton” produsert av NRK for NRK

Gullrutens hederspris: Odd Karsten Tveit - NRK.

Les også: «Gullruten»-vinnerne fra fjorårets utdeling

Kulturstrøm

  • Radioteatret lager «Snøsøster»

  • Kong Oscars gate er opna igjen

    Etter to år med anleggsarbeid stod strekninga Vertlidsallmenning til Nygaten i Kong Oscars gate klar til nyopning laurdag. Gata er ei av dei eldste gatene i Bergen, og blei offisielt opna av byutviklingsbyråd Anna Elisa Tryti.

    Nyopning Kong Oscars gate
    Foto: Stian Sørum Røkenes / NRK
  • «Dracula» fra skaperne av «Sherlock

    Netflix og BBC vil lage en TV-serie som baserer seg på klassikeren «Dracula», melder Variety. Det er fra før kjent at manusforfatterne bak den populære TV-serien «Sherlock», Mark Gatiss og Steven Moffat, har tatt på seg jobben med å omforme historien om den ikoniske vampyren til en miniserie. Serien skal være på tre 90 minutter lange episoder. – Vi har alltid hatt historier om ondskap. Det som er spesielt med «Dracula», er at Bram Stoker ga ondskapen sin egen helt, sier Mark Gatiss og Steven Moffat til filmbransjebladet (NTB).

    Sherlock Special
    Foto: Robert Viglasky / BBC