I en artikkel i neste nummer av Historisk Tidsskrift publiserer universitetsbibliotekar i Tromsø Rune Hagen den første systematiske undersøkelsen over trolldomsprosesser rettet mot samer i Nord-Norge. Han mener de mystifiserte forestillingene om sjamanene er sterkt overdrevet.
- Sjamaner faller ikke i transe eller ekstase på noe vis. Sjamanisme blant samer i Nord-Norge er ikke noe annet enn vanlige spådomsfolk som bruker trommer og andre ritualer, sier Rune Hagen.
Søringene misforsto
De fleste som ble hekseforfulgt på 1600-tallet var nordmenn. Men også 40 samer ble dømt for trolldom i denne perioden og 30 av dem endte sine liv på bålet. Tallene er i følge Hagen høyere enn tidligere antatt.
De fleste som ble dømt har drevet med magisk skadeliggjørelse som for eksempel ganding, der man kaster trolldom over folk man ikke vil vel.
Ganning og bruk av runebommen ble sett på som veldig konkrete handlinger av samene selv, det var de utenforstående øvrighetspersonene sørfra som mystifiserer det hele.

Rune Blix Hagen.
- Jeg mener at dette rett og slett er en arv fra misjonerer, handelsfolk og andre observatører som kom til Nord-Norge på 1500-1700-tallet. De har skrevet om all salgs former for hedensk villskap og fandenivoldsk raseri og lignende, og så har man tolket dette som ekstase og transe, sier Hagen.
Av Gro Lien Garbo/Torunn P. Westerfjell
Kulturnytt, NRK P2, mandag 23. september 2002