Hopp til innhold

Ruth Elise spiller "Bondens sang"

"Bondens sang" er det andre stykket fra Griegs opus 65. Ruth Elise Valland spiller stykket i UNG Grieg 10. og 16. september.

Ruth Elise Valland (13) pianist UNG Grieg
Foto: Anne Christine Bratt / NRK

Ruth Elise Valland er 13 år, og kommer fra Egersund. I UNG Grieg spiller hun "Bondens sang" fra opus 65, som er det 8. heftet med lyriske stykker av Edvard Grieg.

- Jeg pleier å være veldig nervøs for alt jeg skal være med å spille på. Foten begynner å skjelve, så det er vanskelig å bruke pedalen, og så blir jeg svett i hendene, sier hun.

Du kan høre hvordan det går i UNG Grieg på P2 mandag 10. september kl. 12.50 og søndag 16. september kl. 10.50.

Kulturstrøm

  • Tupac-mistenkt siktet for drap

    Politiet i Las Vegas har arrestert en mann mistenkt i drapssaken etter at Tupac ble skutt og drept i 1996, melder nyhetsbyrået Associated Press. Han er siktet for drapet.

    Mannen har selv innrømmet i intervjuer og i en egen selvbiografi fra 2019 at han var i bilen da skuddvekslingen skjedde, skriver NTB.

    Tupac var bare 25 år da han døde.

    Tupac Shakur var også kjent som 2Pac og etter hvert Makaveli – og solgte over 80 millioner album på den tida da folk kjøpte fysiske plater.

    Han var involvert i flere skyteepisoder og var en del av konflikten mellom rapperne på øst- og vestkysten av USA.

    Tupac
    Foto: AP / NTB