Norske avistrykkerier sender fremdeles store mengder aviser ut til et av verdens mest avislesende folk - det norske. Men stadig færre aviser trykkes i fullformat, og til neste år blir det enda en avis mindre i størrelse, nemlig Fædrelandsvennen.
Finn Holmer-Hoven, sjefredaktør i Fædrelandsvennen, er som de fleste redaktører i norske aviser redd for nedgangen i opplagstall, og ser tabloidformatet som en mulighet til å overleve i konkurransen.
Det er kanskje særlig de gode erfaringer fra Aftenposten Holmer-Hoven her tenker på. Aftenposten ble tabloid i januar.
Engelske aviser
Men det er ikke bare i Norge fullformataviser kutter størrelsen. De engelske avisene The Times og The Independent har gått over til tabloid, mens Guardian, franske Le Monde og tyske Berliner Zeitung har valgt formatet Berliner, som er en aning større enn tabloid, men langt fra fullformat.
Erling Sivertsen medieviter ved Høgskolen i Volda mener fullformatets tid er over.
- Leserne krever dette, avisene blir mer hendige og det har det viktig kopifaktor. Den ene avisen ser hva de andre gjør og så kopierer det dette. Ingen tør å stå igjen alene.
Fædrelandsvennen bestemte seg altså mandag for å bli tabloid. I løpet av en måned skal samme spørsmålet behandles både i Stavanger Aftenblad, Bergens Tidende og Adresseavisen.
Tabloid journalistikk
Sivertsen er sikker på at også de avisene ender opp i tabloid i nær fremtid.
- Det er viktig å merke seg at alle avisene understreker at journalistikken ikke skal bli mer tabloid, men det tror jeg også at den vil bli etter hvert.
Sivertsen forklarer dette med at formen til tabloidaviser.
- Det ligger veldig godt til rette for å ta det store bildet, de store overskriftene og det som vi tillegger tabloidiseringen.
Han tror ikke det betyr en nedgang i avisenes kvalitet.
- Men oppslagene vil bli preget av det formatet de arbeider innenfor. Det formatet krever større bilder og overskrifter, og mindre tekst.
Kulturnytt, NRK P2, 20. september 200