NRK Meny
Normal

Over halvparten av Gullruten-nominasjonene til NRK

NRK sikrer seg 45 av 86 nominasjoner til TV-bransjens prisutdeling.

Lørdag 9. mai skal norsk TV-bransje hedres når Gullrutene deles ut i Bergen.

NRK har kapret 45 av 86 mulige nominasjoner i de 20 kategoriene. Det utgjør 52,33 prosent av de nominerte.

Fem til «Tjukken og lillemor»

Underholdningsprogrammene til NRK gjør det bra, både innenfor drama, reality og humor. «Kampen om tungtvannet», «Kampen for tilværelsen» og «Sofa» har tre nominerte hver.

Truls Svendsen og Cecilie Skog

KAN VINNE FLEST: Truls Svendsen og Cecilie Skog fikk fem nominasjoner for «Tjukken og lillemor», om en tur over Grønland på ski.

Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

TV 2-programmet «Tjukken og lillemor» kan imidlertid gjøre storeslem 9. mai, med hele fem nominasjoner totalt – flest av alle.

I tre av kategoriene står NRK-produksjoner for alle de fire nominerte: beste barne- og ungdomsprogram, beste TV-dokumentar og beste kvinnelige skuespiller.

Se oversikt over alle de nominerte nederst i saken.

«Kollektivet»-profiler leder showet

I år har det kommet inn over 450 påmeldinger, og over 90 jurymedlemmer har evaluert alle påmeldte bidrag.

Showet sendes på TV 2, og komikerne Cecilie Steinmann Neess og Jakob Schøyen Andersen er hentet inn som programledere.

Cecilie Steinmann Neess

LEDER PRISUTDELINGEN: Komiker Cecilie Steinmann Neess skal sammen med kollega Jakob Schøyen Andersen styre prisutdelingen 9. mai.

Foto: Erik Dyrhaug / NRK

De to er kjent fra TV 2 Zebra-programmet «Kollektivet», mens Steinmann Nees også har deltatt i «Latter på Latter» og «Løvebakken». Andersen har dessuten vært å se i «Olsenbanden Jr.»-filmene.

Ti kan vinne publikumspris

I tillegg til de nominerte i de 19 kategoriene under, er følgende ti nominert til «Publikumsprisen» som avgjøres av VGs lesere:

Henriette Steenstrup, Anne Rimmen, Lisa Tønne, Kadafi Zaman, Truls Svendsen, Pernille Sørensen, Martin Beyer-Olsen, Vegard og Bård Ylvisåker, Erik Solbakken og Otto Robsahm.

Gullruten arrangeres av Stiftelsen Gullruten sammen med kanalene TVNorge, TV 2, NRK og TV3 og i samarbeid med Nordiske Mediedager.

GULLRUTEN 2014:

Disse er nominert til Gullruten 2015

Kategori

Produsent

Kanal

Beste underholdningsprogram

«Trygdekontoret»

NRK

NRK

«Tjukken og Lillemor»

Plan-B TV

TV 2

«Monsen på villspor»

NRK

NRK

«I kveld med Ylvis Live»

Concorde TV

TVNorge

Beste konkurransedrevne reality

«Farmen»

Strix

TV 2

«The Biggest Loser Norge»

Rubicon TV

TVNorge

«Alt for Norge»

Monster

TVNorge

«Mesternes mester»

Rubicon TV

NRK

Beste reality

«Sweatshop- dødsbillig mote»

Hacienda film

Aftenposten TV

«Sofa»

Strix

NRK

«Adils hemmelige dansere»

Rubicon TV

NRK

«Jegertvillingene»

Teddy TV

TVNorge

Beste dokusåpe

«Jul i Tangerudbakken»

Zacapa film

TVNorge

«Hundepatruljen»

Novemberfilm

TV3

«Fjorden Cowboys»

Flimmer film

TV 2

«Iskrigerne»

Salto film

TV 2

Beste TV-drama

«Kampen for tilværelsen»

NRK

NRK

«Frikjent»

Miso film

TV 2

«Kampen om tungtvannet»

Filmkameratene

NRK

«Øyevitne»

NRK

NRK

Beste humorprogram

«Karl Johan»

Norsk Fjernsyn

NRK

«Thomas Giertsen: Helt Perfekt»

Feelgood SFT

TVNorge

«Kollektivet»

Seefood TV

TV 2

«Neste sommer»

Feelgood SFT

TVNorge

Beste barne- eller ungdomsprogram

«Best i mest»

NRK

NRK

«Elias på nye tokt»

Animando

NRK

«MK-X»

NRK

NRK

«Rodde og Kikkan»

NRK

NRK

Beste magasin- eller livsstilsprogram

«Nasjonalgalleriet»

NRK

NRK

«Folkeopplysningen»

Teddy TV

NRK

«Helt vilt»

Nordisk film TV

TV 2

«Normal galskap»

NRK

NRK

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

«Operasjon konspirasjon»

Norsk Fjernsyn

TV 2

«Brennpunkt: Kampen om tiden»

NRK

NRK

«Korrespondenten spesial, Nord-Korea»

9t4

TV 2

«Sportsrevyen»

NRK

NRK

Beste TV-dokumentar

«Glade jul»

Monster

NRK

«Jeg er Kuba»

Sant & Usant

NRK

«Light fly, fly high»

Fri film

NRK

«Brennpunkt: Den siste reisen»

NRK

NRK

Beste dokumentar eller faktaserie

«Lille Norge og stormaktene»

Pandora film

NRK

«Født i feil kropp»

Merkur film

TV 2

«Alliert og alene»

Ekkofilm

NRK

«Drømmen om Europa»

NRK

NRK

Beste kvinnelige skuespiller

Anneke von der Lippe i «Øyevitne»

NRK

NRK

Trine Wiggen i «Kampen for tilværelsen»

NRK

NRK

Ida Elise Broch i «Lilyhammer»

Rubicon TV

NRK

Maibritt Saerens i «Kampen om tungtvannet»

Filmkameratene

NRK

Beste mannlige skuespiller

Nicolai Cleve Broch i «Frikjent»

Miso film

TV 2

Bartek Kaminski i «Kampen for tilværelsen»

NRK

NRK

Trond Fausa Aurvåg i «Neste sommer»

Feelgood SFT

TVNorge

Dennis Storhøi i «Kampen om tungtvannet»

Filmkameratene

NRK

Beste kvinnelige programleder

Anne Lindmo i «Lindmo»

NRK

NRK

Helene Sandvig i «PULS»

NRK

NRK

Cecilie Skog i «Tjukken og Lillemor»

Plan-B TV

TV 2

Ingunn Solheim i «Debatten»

NRK

NRK

Beste mannlige programleder

Bård Ylvisåker i «I kveld med Ylvis LIVE»

Concorde TV

TVNorge

Truls Svendsen i «Tjukken og Lillemor»

Plan-B TV

TV 2

Thomas Seltzer i «Trygdekontoret»

NRK

NRK

Thomas Numme i «Senkveld med Thomas og Harald»

Plan-B TV

TV 2

Årets deltaker

Enok Groven i «Anno»

Strix

NRK

Finn Olav Odde i «Farmen»

Strix

TV 2

Jan Ridd og Silvia Leine i «Sofa»

Strix

NRK

Kristoffer og Kristin Hopsdal i «Ønskebarn»

Mastiff

TVNorge

Beste nye programserie

«Sofa»

Strix

NRK

«Tjukken og Lillemor»

Plan-B TV

TV 2

«Hvem bryr seg»

Monster

TV 2

«På bortebane»

Monkberry

NRK

Beste event eller sportssending

«VM på ski»

NRK

NRK

«VM i sjakk»

NRK

NRK

«Gullruten 2014»

Monster

TV 2

«Bli med ut med PULS og FBI»

NRK

NRK

Årets nyskapning

«#dumpa»

NRK

NRK

«Bertrands metode»

Bertrand media

TV3

«Mellom bakker og berg»

Seafood TV

TVNorge

«Hvem bryr seg»

Monster

TV2