Hopp til innhold

Hva betyr det å feie over noen?

En bok med tittelen «10 000 stående uttrykk, faste fraser ord og vendinger» har blitt utgitt. Men, hvordan står det til med oss? Kan vi uttrykkene?

Feie over noen?

Hva betyr det å «feie over noen»? Se video i saken, og finn fasiten nederst.

Foto: Kari Nygard Tvilde / NRK

Boken «10 000 stående uttrykk, faste fraser ord og vendinger» kommer ikke fra Språkrådet, men er skrevet av Håkon Lutdal, en pensjonert oberstløytnant og mellomdistanseløper.

– Jeg begynte for mange år siden, og så ballet det på seg. Da jeg satte sluttstrek før jul, så var det 600 sider, sier Lutdal i Kulturhuset på P2.

– Jeg har holdt på hele min pensjonstid, i snart ti år, i økende seriøsitet. Jeg har brukt alt av ordbøker jeg kunne finne, også danske, og sammenholdt, og prøvd å finne den perfekte forklaring, sier han.

Han håper boken bidrar til interesse for språket, men hvordan står det til med folk? Kan vi uttrykkene?

Se om også du vet hva disse betyr, og finn fasit lenger nede i saken:

Handle på bok

Folk på gata blir spurt om uttrykk, her om uttrykket "handle på bok".

Ha det som fisken i vannet

Folk på gata blir spurt om uttrykk, her om uttrykket "ha det som fisken i vannet".

Kjenne lusa på gangen

Folk på gata blir spurt om uttrykk, her om uttrykket "kjenne lusa på gangen".

Feie over noen

Folk på gata blir spurt om uttrykk, her om uttrykket "gjøre noe med hodet under armen".

Gjøre noe med hodet under armen

Folk på gata blir spurt om uttrykk, her om uttrykket "gjøre noe med hodet under armen".

Fasit

Handle på bok betyr å handle på kreditt (jamfør «å ha penger på bok»).

«Ha det som fisken i vannet» betyr å ha det svært godt eller være veltilpass, å være i sitt rette element. Man kan også si «trives som fisken i vannet», eller «å være frisk som en fisk».

Kjenne lusa på gangen betyr å være klar over hvem man har med å gjøre, å kjenne eller å ha gjennomskuet dem man omgås. Kan også bety å forstå hvordan noe henger sammen. Man kan også si «kjenne sine pappenheimere».

«Feie over noen eller no» betyr å behandle noen eller noe raskt og overfladisk. Kan også bety å ha et raskt samleie.

Gjøre noe med hodet under armen betyr å gjøre noe overilt eller uten å tenke seg om, som for eksempel å trekke en slutning uten å bruke hodet.

Hva er ditt favoritt-uttrykk?
Skriv til oss i kommentarfeltet under.

Kulturstrøm

  • KORK-dirigent Petr Popelka til Wiener Symphoniker

    KORKs avtroppende sjefdirigent Petr Popelka er utnevnt til ny sjefdirigent i Wiener Symphoniker, et av verdens absolutte topporkestre.

    Popelka har en raskt stigende karriere, men KORK var hans første orkester som sjefdirigent. - Vi er stolte av å ha vært Popelkas første orkester. Denne overgangen er som Glimt-trener Knutsen skulle gått rett til Ajax, sier orkestersjef Rolf Lennart Stensø.

    Popelka avslutter samarbeidet med KORK med turné til Tsjekkia i juni.

    Petr Popelka
    Foto: NRK