Frem til nå har profesjonelle kunstnere måtte holde avstand fra hverandre, først to meter, deretter én. Men i en ny forskrift lagt frem av regjeringen i dag klokka 14 gis det unntak fra enmetersregelen.
Det betyr at profesjonelle utøvere innen kultur og idrett nå kan ha nærkontakt.
Det gjelder også personer under 20 år som deltar på sommerskole, sommerleir, aktivitetsleir, kulturskole, leirskole og andre skolelignende fritids- eller ferietilbud, samt de som står for arrangementet.
Exit-produsent: – Fantastiske nyheter
NRK har tidligere laget sak på at Exit har begynt innspilling igjen, men de har spilt inn scener hvor man holder avstand. Den nye regelen innebærer at også film- og TV-produksjoner ikke lenger trenger å ta hensyn til avstandsregelen.
– Det er helt fantastiske nyheter. Det gjør innspillingene mye lettere, sier produsent for Exit, Petter Testmann-Koch.
Han sier at de intime scenene i serien skulle gjøres i august, men at man nå kan vurdere å endre på dette. Men Testmann-Koch sier det er viktig at bransjen fortsatt er gode rollemodeller, med tanke på smittevern.
– Det er viktig at vi som profesjonelle kulturaktører viser sunn fornuft i forhold til omgang med mennesker generelt. Vi må ikke bli løsslupne heller.
BALLETT: Dansere kan igjen ha nærhet til hverandre på scenen. Her er et bilde fra en oppføring av Svanesjøen ved Den Norske Opera og Ballett.
Foto: Lindmo / NRKTeatersjef: – En gledens dag
Også teatersjef for Nationaltheatret, Hanne Tømta, er svært begeistret for nyheten.
– Dette er en gledens dag for alle som jobber med teater. Vi har jo måttet gjøre veldig mye veldig annerledes.
Hun legger til:
– Det å ha anledning til å ta på hverandre for eksempel er en befrielse for oss. Nå kan vi ta på hverandre med god samvittighet.
TEATERSJEF: Hanne Tømta ved Nationaltheatret sier det er en befrielse for skuespillere å kunne ta på hverandre igjen. Teatrene kan nå jobbe som normalt på scenen.
Foto: PrivatToppidrettsutøvere kan trene som normalt
Forskrift som regjeringen nå har presentert åpner også for kontakttrening i all toppidrett, inkludert 2. divisjon i fotball for menn og 1. divisjon for kvinner.
– Toppidrettsutøverne våre kan snart trene som normalt. Så snart helsemyndighetene, NIF (Norges idrettsforbund) og vi er enige om retningslinjene her, er det bare å sette i gang. Jeg kan forsikre om at Kulturdepartementet vil bidra alt vi kan for å få dette på plass, sier kulturminister Abid Raja (V).