Torsdag kveld opplyste familien at Jon Skolmen er død, 78 år gammel. Lasse Åberg mottok budskapet med sorg.
– Han var en veldig vennlig og empatisk person. Vi hadde det veldig gøy da vi spilte inn filmene, sier Åberg til Expressen.
Mellom 1980 og 1999 spilte de to i totalt fem Selskapsreisen-filmer. Åberg som Stig-Helmer Olsson og Skolmen i rollen som Ole Bramserud.
«Selskapsreisen» (1980) var Skolmens debut som filmskuespiller. Senere ble det «Selskapsreisen 2» (1985), «S. O. S – En selskapsreise» (1988), «Den ufrivillige golferen» (1991) og «Helsereisen – en smal film» (1999).
Skolmen har omtalt det som noe av det beste han har vært med på.
De to hadde kontakt også de senere årene.
RADARPAR: Lasse Åberg og Jon Skolmen fotografert i forbindelse med den siste av totalt fem Selskapsreisen-filmer.
Foto: Scanpix Krister Larsson / NTB scanpix– Vi traff hverandre da han var i Stockholm eller jeg var i Oslo, sier Åberg.
Lasse Åberg traff Jon Skolmen gjennom sin kone, da Skolmen jobbet i NRK. Åberg kjente til at Skolmen var syk den siste tiden.
– En av Norges store komikere
«Dette var triste nyheter. I over 40 år var du en av våre mest folkekjære artister. Takk for alt, Jon,» skriver kulturminister Trine Skei Grande på Twitter.
Ap-leder Jonas Gahr Støre skriver:
«Hvil i fred Jon Skolmen, takk for at du har gledet så mange med så mye lun, klok og varm humor!»
NRKs underholdningssjef Charlo Halvorsen sier Skolmen satte spor.
– Jon Skolmen var virkelig en av Norges store komikere. Det er utrolig trist å høre at han nå er død. Fra TVs barndom og i flere tiår var han en komiker som satte store spor. Jeg var så heldig å treffe Jon ved flere anledninger, og han var i tillegg en veldig hyggelig og bra fyr, sier Halvorsen til NRK.
NRK-programlederen Andreas Diesen har jobbet med Skolmen ved en rekke anledninger.
– Det er en tragedie. Jon var en veldig stor komiker i fjernsynet og klarte å ta spranget over til revy. Privat var han en utrolig morsom og fornøyelig fyr. Man knakk bare sammen når Jon begynte – en ekte gjøgler, sier han til VG.