Tenk før du handler!
Om du er av typen som liker å tenke deg godt om før du gjør noe som helst, har du utvilsomt et nært forhold til kritikere. Hver gang en ny film, plate eller lignende kommer ut, fylles avisenes og bladenes sider med kritikernes anmeldelser, så det skal bli enklere for oss å bestemme om filmen eller platen er bra nok til at vi gidder å få den med oss. Og om du ikke allerede har bestemt deg for om du liker helgens filmpremierer, er filmkritikerne ditt mest pålitelige referansepunkt.
Når ekspertene er uenige

Men hvilket terningkast er det riktige?
For de med beslutningsvegring er kritikerne en guds gave. Her finnes det faktisk mennesker som ikke bare har god peiling på det de skriver om, men som i tillegg er betalt for å fortelle oss hvordan vi bør velge! Vi vanlige dødelige kan jo bare lene oss tilbake og lese terningkastene.
Imidlertid finnes det et stort problem her: Kritikerne er ikke alltid enige. Faktisk er det så ille at kritikerne i virkeligheten absolutt alltid er uenige - og hvordan skal vi andre forholde oss til det? En måte å komme seg rundt dette på er å finne en kritiker som vi er sånn omtrent enig med, og så glemme de andre anmeldelsene. Men om du trenger å være helt sikker på valgene dine før du treffer dem, finnes det bare en utvei: Du må lese alle kritikkene du finner, og prøve å slå dem sammen etterpå.
Den uselvstendiges paradis

- Fortell oss hva vi skal gjøre, for vi aner ikke selv!
I den moderne medieverden finnes det imidlertid alt for mange kritiske røster til at man kan holde seg fullt ut orientert. Og det er her www.metacritic.com kan være en nyttig tjeneste. Her kommer hjelpsomme sjeler de ubesluttsomme til unnsetning, med en vektet samling av de mest pålitelige kritikkene. Innenfor kategoriene film, video, musikk og dataspill finner du her en imponerende samling anmeldelser av alle nyere titler. Og her er alle de relevante anmeldernes karakterene slått sammen til en samlekarakter - alle ekspertene er talt med, og snakker med én stemme, på en skala fra 1 til 100. Om du ønsker å grave deg ned i materialet, er selvsagt også alle de enkelte anmeldelsene tilgjengelig i full versjon.
Den amerikanske verdensorden
Som så mye annet i denne verden, er også www.metacritic.com for det meste opptatt av det som skjer i Amerikas forente stater. Har det ikke vært å se i New York, kan du ikke forvente å finne det her. En liten trøst kan det imidlertid være at det lille norske innholdet som kommer gjennom nåløyet får gjennomgående gode karakterer. "Heftig og begeistret" ender på utmerkede 76 av 100 poeng, mens "Elling" havner på fremdeles respektable 64 poeng. Lenken til nettstedet finner du også nederst på siden.