Jeg ser en brun café i Havanna. Feite cubanske sigarer er nesten det eneste som lyser opp lokalet, og gjennom røyken kommer stemmen til Ibrahim Ferrer. Klar, lys, optimistisk – med en liten og naturlig vibrato.
I 1980-årene så du ham som skopusser i

Ibrahim Ferrer ble verdenskjent som 70-åring. Og nå er hans andre solo-CD ute på det internasjonale platemarkedet. Foto: Promo.
Havanna. Han hadde for lengst gitt opp musikken da han nærmest ved en tilfeldighet ble med på det første albumet til "Afro Cuban all stars" i 1997. Senere samme året ville den amerikanske musikeren og produsenten Ry Cooder ha ham med i et nytt prosjekt: Buena Vista Social Club – som tok verden med storm.
Ibrahim Ferrer ble verdenskjent som 70-åring. Og nå er hans andre solo-CD ute på det internasjonale platemarkedet.
Veldig bra
"Buenos Hermanos" er et veldig bra album. Lydbildet gir assosiasjoner til omgivelsene musikken er blitt til i: Danselokalene, gatene og folket i Havanna.
Arrangementene favner om stemmen til Ibrahim Ferrer på en naturlig og avbalansert måte. Vi kan høre at de har blikkontakt, musikerne. De er treffsikre, de leker, de improviserer, og de gjør det de kan best – å musisere.
Produksjonen er variert i sine melodivalg, rytmikk, arrangement og instrumentering, selv om den ikke overrasker. Men her er det stemmen til Ibrahim Ferrer som er den viktigste ingrediensen - og den er forførende.
Kulturnytt, NRK P2, 4. mars