Med Rusbridger som redaktør har The Guardian sluppet nyhetene om USAs overvåking ved å publisere NSA-dokumenter lekket av Snowden.
Foto: Bøe, Torstein / NTB scanpixAmerikaneren Edward Snowden er av noen kalt forræder, av andre en varsler og en helt.
Foto: The Guardian / Reuters– Journalistikk er og burde være i offentlighetens interesse, sier redaktør Alan Rusbridger i The Guardian, som tirsdag holder forelesning i Oslo om varsleren Edward Snowden og kritisk journalistikk.
– Flere lokalsamfunn mister sine aviser, og først da innser folk hva de har mistet. Journalistikken er nødvendig, sier Rusbridger og sammenligner det med behov for politi og rent vann.
- LES OGSÅ: Snowden får forlenget opphold i Russland
- BAKGRUNN: Alt om Snowden-lekkasjene
Utnevnt til æresdoktor i Oslo
Han holder forelesningen «The Snowden Leaks and Critical Journalism: Choices and Dilemmas» i forbindelse med utnevnelsen til æresdoktor ved Universitetet i Oslo tirsdag formiddag.
Med Rusbridger som redaktør har The Guardian sluppet nyhetene om USAs overvåking ved å publisere NSA-dokumenter lekket av Snowden.
– Snowden viser at offentligheten har behov for at medier er skilt fra politisk makt, sier han.
I 2014 ble The Guardian tildelt Pulitzerprisen og utnevnt til årets avis.