Lars Amund Vaage er født på Sunde i Kvinnherad i 1952. Han har skrevet romaner, noveller, dikt og barnebøker. For romanen "Rubato" ble han innstilt til Nordisk Råds litteraturpris. Han har ellers mottatt flere priser for bøkene sine, og var også nominert til Brageprisen ifjor for sin siste roman "Kunsten å gå".
Vaage får prisen for et samlet forfatterskap, men juryen legger ikke skjul på at den siste boken hans ytterligere har medvirket til tildelingen.
Juryens begrunnelse

Vaages siste roman, "Kunsten å gå", er også nominert til P2-lytternes romanpris
Jury-medlem og litteraturprofressor Atle Kittang sa blant annet dette om Lars Amund Vaage under prisoverrekkelsen onsdag formiddag:
- Det er sagt at stor kunst må vere både forståeleg og unnvikande. Vaages roman - "Kunsten å gå" - er slik. Inne i den enkle historia anar vi ikkje berre freudianske mønster spunne kring angstfulle bilete av omskjering, oppskjering, lemlesting, blinding. Vi høyrer også gåtefulle tonar frå dei eldste tiders litteratur – med Bibelens evangeliske forteljingar og dei greske forteljingane om Odyssevs og Ødipus som særleg viktige klangbotnar.
Men først og sist demonstrerer romanen, i form like mykje som i innhald, at all stor kunst må meistre kunsten å gå: må kunne bryte opp, gi seg i veg, kaste spørsmåla framfor seg i staden for å plante svara etter seg. Og det som er i rørsle, er med nødvendighet unnvikande, det glir unna dei fastlagde meiningane, historiene som berre er forståelege."
Diskuteres på P2
Her kan du lese Marta Norheims anmeldelse av Vaages siste roman: "Kunsten å gå":
Lars Amund Vaage er også nominert til P2-lytternes romanpris for romanen "Kunsten å gå". Prisen deles ut lørdag 8. februar - da kan du høre seks NRK-lyttere diskutere og argumentere seg frem til fjorårets beste norske roman.
Se mer om P2-prisen her:
Anne Cathrine Straume
NRK Litteratur