GULLRUTEN 2018

21 priser til TV-programmer ble delt ut under Gullruten. Her er vinnerne.

Gullruten 2018

HEDERSPRIS: Harald Rønneberg og Thomas Numme vant Hedersprisen under Gullruten-utdelingen i Grieghallen i Bergen.

Foto: Berit Roald / NTB scanpix

Nominerte til Gullruten 2018 (vinnerne utheves fortløpende):

Beste reality:

Beste mannlige skuespiller:

  • Axel Bøyum for Heimebane
  • Anders Baasmo Christiansen for En natt
  • Tobias Santelmann for Grenseland
  • Odd Magnus Williamsson for Aber Bergen

Beste kvinnelige skuespiller:

  • Myann Burning for En natt
  • Gørild Mauseth for Monster
  • Ane Dahl Torp for Heimebane
  • Ellen Dorrit Petersen for Aber Bergen

Beste dokumentarserie:

Årets nyskapning:

Beste TV-drama:

  • En natt (Viafilm for NRK)
  • SKAM (NRK)
  • Aber Bergen (ITV Studios for TV3)
  • Heimebane (Motlys og NRK for NRK)

Beste konkurransedrevne reality:

  • Farmen (Strix for TV2)
  • Mesternes mester (Rubicon for NRK)
  • Paradise hotel (Mastiff for TV3)
  • Alt for Norge (Monster for TV Norge)

Beste tv-øyeblikk

  • Ulsteinvik løper fra verden. Karsten Warholm tar VM-Gull! (NRK)
  • Therese Johaug: Sjokket! (Globus Media for TV 2)
  • Tangerudbakken (Zacapa Film for Discovery Networks Norway)
  • Eventyrlig oppussing, eventyrlig bryllup! (TMM for TV3)

Beste mannlige programleder:

  • Kristian Ødegård for Huskestue
  • Bård Tufte Johansen for Nytt på nytt
  • Øyvind Mund for Samme tid neste år
  • Harald Eia for Brille

Beste TV-dokumentar:

  • St. Halvardshjemmet (Zacapa film for NRK)
  • Den norske islamisten (Upnorth film og Curry film for NRK)
  • 69 minutter av 86 dager (Sant&usant for Aftenposten TV)
  • Mellom oss (Medieoperatørene for Aftenposten TV)

Beste underholdningsprogram:

  • Truls à la Hellstrøm (Plan-B for TV2)
  • Stjernekamp (Monster for NRK)
  • Huskestue (Seefood TV for TV2)
  • En kveld hos Kloppen (Monster for TV2)

Beste dokusåpe:

  • Veterinærene (Globus media for TV3)
  • Tangerudbakken borettslag (Zacapa film for TV Norge)
  • I Kongens klær (Novemberfilm for TV Norge)
  • Danskebåten (Rakett for TV Norge)

Beste humorprogram:

  • Vikingane (Viafilm og NRK for NRK)
  • Hit for hit (Seefood TV for NRK)
  • Hvite gutter (Feelgood SFT for TV Norge)
  • Stories from Norway (Concorde for TV Norge)

Beste barne- eller ungdomsprogram:

Beste livsstilsprogram:

  • Eventyrlig oppussing (TMM for TV3)
  • Hagetid (Pandora for TV2)
  • FBI (NRK)
  • Helsekontrollen (Mastiff for TV2)

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram:

Beste kvinnelige programleder:

Årets deltaker:

  • Familien Azeem for Familieekspedisjonen
  • Markus Sverre Steen for Søsken
  • Jon Henrik Larsen for Salangen nyheter
  • Viktor Johannes Sandal for Datoen

Beste event eller sportssending:

  • Sykkel-VM i Bergen (TV2)
  • P3 Gull (NRK)
  • Melodi Grand Prix 2018 (NRK)
  • Marcus og Martinus i Spektrum (Fenomen og Warner Bros. for TV Norge

Publikumsprisen

Hedersprisen

Thomas Numme og Harald Rønneberg

Kulturstrøm