Dette er Gullruten-vinnerne

Se listen over alle vinnerne av Gullruten 2015.

GULLRUTEN 2015

NYE: Cecile Steinmann Neess og Jacob Schøyen Andersen fra TV2-humorserien Kollektivet er årets programmledere.

Foto: Hommedal, Marit / NTB scanpix

Gullruten kan sammenlignes med den norske TV-bransjens svar på Emmy-utdelingen. Her er alle årets nominerte og vinnere. Vinnerne er uthevet i svart.

Se takketalen til Thomas Seltzer her:

Thomas Seltzer og Trygdekontoret vant Gullruten for Beste underholdningsprogram.

KONTROVERS: Thomas Seltzer mener det er kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen som skriver alle de kontroversielle sketsjene til Trygdekontoret.

Se takketalen til skaperne av Kampen om tungtvannet her:

NRK-serien Kampen om tungtvannet fikk Gullruten for beste tv-drama i kveld.

PRISTUNG: Kampen om tungtvannet har fått mange priser og i kveld vant det også Gullruten for beste TV Drama

Se takketalen til Oddgeir Bruaset som vant Hedersprisen:

Oddgeir Bruaset fikk hedersprisen under årets utdeling av Gullruten.

40 ÅR: Oddgeir Bruaset vann Hedersprisen etter rundt 40 år i norsk TV og å ha laget en av historiens mest sette program med Der ingen kunne tru at nokon kunne bu.

Se takketalen til skaperne bak Sofa:

NRK-programmet vant Gullruten i kategorien beste nye programserie.

BESTE NYE: Sofa vann Gullruten for Beste nye programserie.

Årets deltaker

Enok Groven i «Anno» (NRK)

Finn Olav Odde i «Farmen» (TV 2)

Jan Ridd og Silvia Leine i «Sofa» (NRK)

Kristoffer og Kristin Hopsdal i «Ønskebarn» (TVNorge)

Beste barne- eller ungdomsprogram

«Best i mest» (NRK)

«Elias på nye tokt» (NRK)

«MK-X» (NRK)

«Rodde og Kikkan» (NRK)

Beste kvinnelige skuespiller

Anneke von der Lippe i «Øyevitne» (NRK)

Trine Wiggen i «Kampen for tilværelsen» (NRK)

Ida Elise Broch i «Lilyhammer» (NRK)

Maibritt Saerens i «Kampen om tungtvannet» (NRK)

Beste dokusåpe

«Jul i Tangerudbakken» (TVnorge)

«Hundepatruljen» (TV3)

«Fjorden Cowboys» (TV 2)

«Iskrigerne» (TV 2)

Beste reality

«Sweatshop- dødsbillig mote» (Aftenposten TV)

«Sofa» (NRK)

«Adils hemmelige dansere» (NRK)

«Jegertvillingene» (TVNorge)

Beste kvinnelige programleder

Anne Lindmo i «Lindmo» (NRK)

Helene Sandvig i «PULS» (NRK)

Cecilie Skog i «Tjukken og Lillemor» (TV 2)

Ingunn Solheim i «Debatten» (NRK)

Beste mannlige programleder

Bård Ylvisåker i «I kveld med Ylvis LIVE» (TVNorge)

Truls Svendsen i «Tjukken og Lillemor» (TV 2)

Thomas Seltzer i «Trygdekontoret» (NRK)

Thomas Numme i «Senkveld med Thomas og Harald» (TV 2)

Beste dokumentar eller faktaserie

«Lille Norge og stormaktene» (NRK)

«Født i feil kropp» (TV 2)

«Alliert og alene» (NRK)

«Drømmen om Europa» (NRK)

Beste konkurransedrevne reality

«Farmen» (TV 2)

«The Biggest Loser Norge» (TVNorge)

«Alt for Norge» (TVNorge)

«Mesternes mester» (NRK)

Beste nye programserie

«Sofa» (NRK)

«Tjukken og Lillemor» (TV 2)

«Hvem bryr seg» (TV 2)

«På bortebane» (NRK)

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

«Operasjon konspirasjon» (TV 2)

«Brennpunkt: Kampen om tiden» (NRK)

«Korrespondenten spesial, Nord-Korea» (TV 2)

«Sportsrevyen» (NRK)

Beste humorprogram

«Karl Johan» (NRK)

«Thomas Giertsen: Helt Perfekt» (TVNorge)

«Kollektivet» (TV 2)

«Neste sommer» (TVNorge)

Beste underholdningsprogram

«Trygdekontoret» (NRK)

«Tjukken og Lillemor» (TV 2)

«Monsen på villspor» (NRK)

«I kveld med Ylvis Live» (TVNorge)

Årets nyskapning

«#dumpa» (NRK)

«Bertrands metode» (TV 3)

«Mellom bakker og berg» (TVNorge)

«Hvem bryr seg» (TV 2)

Beste event eller sportssending

«VM på ski» (NRK)

«VM i sjakk» (NRK)

«Gullruten 2014» (TV 2)

«Bli med ut med PULS og FBI» (NRK)

Beste mannlige skuespiller

Nicolai Cleve Broch i «Frikjent» (TV 2)

Bartek Kaminski i «Kampen for tilværelsen» (NRK)

Trond Fausa Aurvåg i «Neste sommer» (TVNorge)

Dennis Storhøi i «Kampen om tungtvannet» (NRK)

Publikumsprisen

Truls Svendsen

Beste TV-drama

«Kampen for tilværelsen» (NRK)

«Frikjent» (TV 2)

«Kampen om tungtvannet» (NRK)

«Øyevitne» (NRK)

Beste magasin- eller livsstilsprogram

«Nasjonalgalleriet» (NRK)

«Folkeopplysningen» (NRK)

«Helt vilt» (TV 2)

«Normal galskap» (NRK)

Beste TV-dokumentar

«Glade jul» (NRK)

«Jeg er Kuba» (NRK)

«Light fly, fly high» (NRK)

«Brennpunkt: Den siste reisen» (NRK)

Årets TV-øyeblikk

Nakenyoga, Senkveld. (TV2)

Årets hederspris

Oddgeir Bruaset