NRK Meny
Normal

«Skam»-Isak kan bli årets skuespiller

Tarjei Sandvik Moe får konkurranse fra blant andre Aksel Hennie, som også er nominert til en gullrute.

Skam - Even og Isak

Tarjei Sandvik Moe kan få prisen for beste mannlige skuespiller i et TV-drama, i sterk konkurranse med Aksel Hennie,

Foto: NRK

«Skam» er, kanskje ikke uventet, nominert i flere kategorier under årets Gullruten, som deles ut i Bergen 12. mai. Det er også Petter Nyquist, bedre kjent som «Petter uteligger», ifølge TV 2.

Her er alle de nominerte:

Anne Lindmo

Anne Lindmo er nominert i kategorien for beste underholdningsprogram.

Foto: Julia Naglestad

Beste underholdningsprogram

Stjernekamp – NRK, produsert av Monster
Lindmo – NRK
Norske Talenter – TV 2, produsert av FremantleMedia
Klovn til kaffen – TVNorge, produsert av Seefood TV

Beste konkurransedrevne reality

Mesternes mester – NRK, produsert av Rubicon TV
Farmen – TV 2, produsert av Strix
Farmen kjendis – TV 2, produsert av Strix
71 grader nord – TVNorge, produsert av Nordisk Film TV

Beste reality

Line dater Norge – NRK
Petter Uteligger: Fra gata til Nordkapp – TV 2, produsert av Teddy TV
Luksusfellen – TV3, produsert av Rubicon TV
Gift ved første blikk – TVNorge, produsert av Snowman

Petter Nyquist og Svein

Petter Nyquist, kanskje bedre kjent som «Petter uteligger», er nominert for beste reality. Her med Svein, som er med i serien.

Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix

Beste dokusåpe

Stuck – Aftenposten TV, produsert av TV Wonder
Fødeavdelingen – FEM, produsert av ITV Studios Norge
Fjorden Cowboys – TV 2, produsert av Flimmer Film
Jegertvillingene – TVNorge, produsert av Teddy TV

Beste TV-drama

Nobel – NRK, produsert av Monster
Skam – NRK
Valkyrien – NRK, produsert av Tordenfilm
Aber Bergen – TV3, produsert av ITV Studios Norge

Beste humorprogram

BroShow – NRK
Vikingane – NRK, produsert av Viafilm
Brille – TVNorge, produsert av Feelgood SFT
Helt perfekt – TVNorge, produsert av Feelgood SFT

Vikingane

«Vikingane» kan bli beste humorprogram.

Foto: NRK

Beste barne- eller ungdomsprogram

Jenter – NRK
Modig – NRK
Sangfoni – NRK
Snøfall – NRK

Beste livsstilsprogram

Live redder verden litt – NRK
Thomas og den vanskelige kunsten – NRK
Arkitektens hjem – NRK
Folkeopplysningen – NRK, produsert av Teddy TV

Beste nyhets- eller aktualitetsprogram

Insider FEM – FEM, produsert av Novemberfilm
Åsted Norge – TV 2, produsert av MASTIFF
Varsleren – TV 2, produsert av Norsk Fjernsyn
Presidentvalg i USA – TV 2

Beste TV-dokumentar

Fra barn til borger – Aftenposten TV og NRK, produsert av Sant & Usant
Arktisk Superstjerne – NRK, produsert av Indie Film
Dugma – the Button – NRK, produsert av Medieoperatørene
Brennpunkt: Pengepredikanten – NRK

Jan Hanvold

Brennpunkt-dokumentaren «Pengepredikanten» handler om Jan Hanvold og hans virke som predikant. Hanvold har meldt Brennpunkt inn til Pressens faglige utvalg (PFU). I mai kan dokumentaren vinne gullrute.

Foto: NRK

Beste dokumentarserie

Stemmene i hodet – NRK, produsert av Medieoperatørene
Hvem tror du at du er? – NRK, produsert av Monster
Flukt – NRK, produsert av Pandora Film
Vårt lille land – TV 2

Beste kvinnelige skuespiller TV-drama

Gine Cornelia Pedersen – Unge Lovende
Kjersti Elvik – Snøfall
Ellen Birgitte Winther – Valkyrien
Ellen Dorrit Petersen – Aber Bergen

Beste mannlige skuespiller TV-drama

Nobel

Anders Danielsen Lie spilte krigsveteran i «Nobel».

Foto: Eirik Evjen / Monster Scripted

Aksel Hennie – Nobel
Anders Danielsen Lie – Nobel
Tarjei Sandvik Moe – Skam
Pål Sverre Hagen – Valkyrien

Beste kvinnelige programleder

Helene Sandvig – Helene sjekker inn
Solveig Kloppen – En kveld hos Kloppen
Jannecke Weeden – Nordens Perler
Christine Koht – Koht og kidza

Beste mannlige programleder

Fredrik Solvang – Dagsnytt 18
Leo Ajkic – Flukt
Yousef Hadaoui – Svart Humor
Petter Nyquist – Petter Uteligger: Fra gata til Nordkapp

Årets deltaker

Karsten Nordal Hauken – Jeg mot meg
Gjert Arne Ingebrigtsen – Team Ingebrigtsen
Ava Leana Enoksen – Født i feil kropp
Nina Blomli – En dag i livet

Årets nyskapning

Jeg mot meg – NRK, produsert av Anti TV
Innafor – NRK
The Stream – TV 2, produsert av Monster
Petter Uteligger: Fra gata til Nordkapp – TV 2, produsert av Teddy TV

Emma Clare Gabrielsen

Emma Clare Gabrielsen er programleder for NRK-serien «Innafor».

Foto: NRK

Beste event eller sportssending

TV-aksjonen
P3 GULL
Krafttak hos Kloppen
VM i sjakk