Hopp til innhold

Norges skiforbund straffer egg-kasting

Skitalenter på samling med skiforbundet innrømmer å ha kastet egg på 14-åring. Det får konsekvenser.

Langrennstalenter på samling på Sjusjøen for å delta på Equinor International Junior Camp.

SKITALENTER: 60 ungdommer fra flere land deltok på talentsamlinga på Sjusjøen i august. Bildet er fra en av treningsøktene som NRK filma til et tv-innslag om samlinga.

Foto: Lars Erik Skrefsrud / NRK

Hendelsen skjedde ved Natrudstilen på Sjusjøen i forrige uke.

14-åringen var på sykkeltur da han ble stoppet av noen ungdommer i bil. En eller flere skal ha gått ut av bilen og kastet egg på han.

– Han kom hjem helt badet i knuste egg, fortalte guttens mor til Hamar Arbeiderblad etter hendelsen.

Gutten var preget og familien valgte å anmelde saken til politiet.

Unge skitalenter på samling

Mandag meldte TV 2 at ungdommene som sto bak egg-kastingen var på en talentsamling for juniorer i regi av Norges Skiforbund.

Brit Baldishol, Utviklingssjef i Norges skiforbund

SKILEDER: Brit Baldishol sier saken får konsekvenser for de involverte.

Foto: Norges skiforbund

Leder for samlinga, Brit Baldishol, sier saken er alvorlig.

– Det er en 14 år gammel gutt som er rammet. Vi er skuffet over det som har skjedd og tar saken på største alvor, sier hun.

Deltagerne på talentsamlinga er i alderen 18 til 20 år. De er unge skiløpere som Skiforbundet satser på, og på Sjusjøen ble de trent av skistjernen Johannes Høsflot Klæbo.

Baldishol, som til daglig er utviklingssjef i Norges Skiforbund, sier saken får konsekvenser for de involverte.

– Hva reaksjonen blir er noe vi må diskutere og komme tilbake til, sier hun.

60 ungdommer fra flere nasjoner deltok på talentsamlinga fra 7. til 13 august.

Baldishol vil ikke si hvor mange som var involvert i egg-kastinga eller hvorfor dette skjedde.

Hun har vært i kontakt med guttens familie og beklaget hendelsen.

Politiet er i kontakt med familien

Politiet bekrefter til NRK at egg-kastingen er anmeldt.

Politiet undersøker saken og har i dag vært i kontakt med både den fornærmede familien og skiforbundet.

– Vi har et godt håp i å få klarhet i hvem som har gjort hva og hva som har skjedd, sier krimsjef ved Ringsaker lensmannskontor, Trond Blikstad.

Blikstad sier det er for tidlig å si om noen blir siktet etter hendelsen.

Sendte melding til guttens mor

I dag melder TV 2 at en av de involverte gutten har tatt kontakt med familien og innrømmer skyld.

Moren forteller at hun fikk en melding natt til tirsdag, der vedkommende beklager på det sterkeste.

14-åringen fortalte først at ski-ungdommene hadde kastet sykkelen hans ned en skrent, men det stemmer ikke ifølge moren. Men hun synes ikke det er greit at de kastet egg på han.

NRK har ikke lykkes med å få kontakt med 14-åringen eller hans familie.