NRK har flere ganger omtalt brevsakene som har vært etterforsket av politiet i Innlandet.
Politiet har tidligere opplyst at de tror at én og samme person i over 20 år har forfattet ode svært sjikanerende tekstene. Men nå velger man å henlegge alle sakene.
MULIG Å GJENÅPNE SAKEN: Politiadvokat Trine Hanssen i Innlandet politidistrikt sier de vil kunne ta opp igjen etterforskningen dersom de får ny og viktig informasjon.
Foto: Alexander Nordby / NRK– Vi har avsluttet etterforskningen nå og henlagt sakene på ukjent gjerningsperson. Vi har jo ikke lykkes med å finne gjerningspersonen. Vi har nå innsett at vi ikke kommer noe nærmere i forhold til å finne den som har sendt disse brevene.
Det sier politiadvokat Trine Hanssen i Innlandet politidistrikt.
I august skrev NRK om det homofile ekteparet Karoline og Tina Granum fra Nord-Aurdal i Valdres som mottok et brev med skremmende innhold i postkassa si.
Brevet de fikk var håndskrevet, og fra en anonym avsender.
Også Anne Mette Sandberg-Enger fra Nord-Aurdal har fått hatbrev.
Dette er brevet hun fikk. Det lå i postkassa hennes i mars i fjor.
– Personen er jo helt klart ikke frisk
Brevet som Karoline og Tina Granum mottok startet slik:
«Fy faan så kvalmt. Hadde jeg visst at ungen min skulle gå sammen med «sønnen» til to fittesleikere hadde jeg bytta skole. Hvem av dere er liksom mora og hvem er faren.?»
De synes det var en svært ubehagelig opplevelse.
– Man blir jo litt redd. Man vet jo ikke hva folk kan finne på å gjøre, sa Karoline Granum like etter hendelsen.
I dag synes hun det er leit at man ikke har funnet fra til brevskriveren.
– Det er selvfølgelig veldig kjedelig at vi ikke får svar på hvem det er som har sendt brevene. Men jeg kan samtidig forstå at dette kan være vanskelig å finne ut av, sier hun.
Hva tenker du om den personen som skriver disse brevene?
– Jeg håper at vedkommende tar til fornuft og slutter å gjøre det. Og så tenker jeg litt på det at vedkommende egentlig burde hatt hjelp. Det er også derfor det veldig synd at man ikke finner ut hvem det er. Personen er jo helt klart ikke frisk, sier hun
RYSTET: Tina og Karoline Granum var preget etter at de fikk det anonyme og grovt sjikanerende brevet i postkassa si hjemme i Nord-Aurdal.
Foto: Lars Erik Skrefsrud / NRKFlere etterforskningsskritt
Politiadvokat Trine Hansen opplyser at de den seneste tiden ikke har mottatt nye brev i etterforskningen.
– Vi har foretatt de etterforskingsskrittene vi har ansett som aktuelle. Vi har gjort en del undersøkelser, uten at jeg har lyst til å gå så veldig inn på akkurat hva vi har gjort. Men vi har gjort det vi tenker vi kan gjøre per nå, sier hun.
Hanssen sier de legger til grunn at det er en lokal gjerningsperson.
Politiet har blant annet forsøkt å kartlegge fellestrekkene for de som har mottatt brevene.
– Vi har funnet noen likhetstrekk, uten at jeg ønsker si noe nærmere om det på nåværende tidspunkt. Vi kan jo ikke utelukke at det vil komme brev senere og at vi da eventuelt kan gjenåpne saken igjen, sier politiadvokaten.
Tidligere har politiet på et generelt grunnlag opplyst at man i slike saker kan undersøke for DNA, fingeravtrykk og også foreta skriftanalyse.
Selv om etterforskningen er avsluttet, så er politiet fortsatt interesserte dersom noen har viktig informasjon eller tips.
Statsminister Jonas Gahr Støre var en av dem som lot seg berøre av denne saken. Han trakk frem hatbrevsaken fra Valdres i sin nyttårstale og sa blant annet dette:
– Det neste året, skal vi gjøre som Karoline og Tina. Ikke være redde, ikke trekke oss unna, ikke dukke, sa Støre.