– For en tur. Jeg vurderte å sykle sakte så jeg kunne perse hvert år de neste åra, men jeg er litt redd den sprakk, sier Øystein Pettersen etter målgang.
Skikjendisen som bor på Lillehammer syklet Birkebeinerrittet for første gang og kom i mål på tiden 2.53.59.
Strålende fornøyd.
– Det var helt supert. Det var strålende vær og rett og slett kjempegøy. Det er klart, du er garantert den beste turen over fjellet når det er første gang du tar den. Men det var innmari fint altså, sier han.
MÅLGANG: Et knippe syklister nærmere seg målgang på Lillehammer i årets Birkebeinerritt.
Foto: Alexander NordbyHang på, men redd i utforbakken
Taktikken for turen over fjellet var enkel.
– Jeg la løpet mitt i andres hender. Jeg prøvde å henge med de som sykla fort så lenge som mulig. Og så er jeg ærlig på at jeg er livredd ned sånn som Ballettbakken, så der kjørte dem litt fra meg. Men ellers var det bare å henge på. Det var taktikken og det gikk overraskende fint, sier Øystein Pettersen.
Han strålte i målområdet på Birkebeiner stadion i Lillehammer med møkk i ansiktet og gliset på plass.
– Møkk i ansiktet? Har jeg det? Det er bare deilig. Jeg er veldig for ren idrett, men det å bli litt møkkete er ikke så farlig altså.
Etter å ha prøvd sykkelrittet for første gang, er han skråsikker på at det skal gjentas.
GØY: Øystein Pettersen syntes det var så gøy å delta at han er sikker på at han skal være med hvert år heretter.
Foto: Alexander Nordby– Ja, ja, jeg bor i området jeg, så de blir ikke kvitt meg. Jeg kommer til å være han derre fyren som sykler, løper og går på ski saktere og saktere hvert år, men like blid.
Der har du meg, gliser Øystein Pettersen.
Kraftig nedgang i påmeldte
Det var 4000 påmeldte til årets Birkebeinerrittet, langt færre enn det som har vært vanlig.
Deltakerflukten er formidabel sammenlignet med storhetstiden for Birken for 10–12 år siden.
I 2012 var mer enn 17.000 syklister påmeldt det 85 km lange terrengsykkelrittet. Startnumrene ble utsolgt i løpet av få minutter på nettet.
Øystein Pettersen håper det tar seg opp igjen.
– Dette er folkehelse. Det er det det dreier seg om, rett og slett, sier han.