På denne tiden av året er det vinter i høyfjellet og moskusen trekker nedover mot bjørkeskogen.
– I mai og juni vil moskusen ha ferskt beite og beveger seg ned fra fjellet. Av og til kommer den i konflikt med jernbanen, forteller seniorrådgiver Tord Bretten i Statens naturoppsyn.
Ei moskusku ble denne uka påkjørt av toget på Dovrebanen. Dyrene går også av og til ned til E6, noe som kan skape konflikter.
– Vi anbefaler at folk ikke trekker i håndbrekket, stopper midt i veien og løper bort til moskusen, sier Bretten.
Han påpeker at dette kan skape trafikale problemer, i tillegg til at moskusen kan bli farlig.
Foto: Arne J. Mortensen
Gir klare signaler
Det er også stor sjanse for å møte moskusen hvis du er på tur i skogen på Dovrefjell.
– De er litt mindre synlige i skogen og du kan lett gå på en moskus på kortere hold, sier Bretten.
Han legger til at moskusen som regel sier ifra dersom du kommer for nærme.
– Det er et språk alle bør kunne forstå, sier han.
- Se dokumentaren:
- Les også:
Teller 240 dyr
Det ble under årets telling av moskus funnet i alt 240 dyr i Dovre og Oppdal kommune. Etter kalving kan stammen telle opp mot 300 dyr.
– Stammen er mye større enn for 15–20 år siden, sier Bretten.
Han legger til at stammen er sårbar og kan gå drastisk nedover dersom de blir rammet av sykdom. De siste årene har mange av dyra dødd av lungebetennelse.
– I fjor ble det registrert 40 døde dyr. Det normale er kanskje halvparten, sier Bretten.
- Les også: