Lastebilen ble påkjørt av toget på Hjelle jernbaneovergang litt sør for Dombås klokka 12.15 i dag.
Omkom
– Lastebilsjåføren døde av skadene han fikk i kollisjonen, opplyser operasjonsleder Arvid Røste i Gudbrandsdal politidistrikt.
Toget var på vei til Trondheim da ulykken skjedde. Ifølge politiet så jobbet lastebilsjåføren på stedet med flere fra Jernbaneverket, så gikk han trolig for å flytte lastebilen.
– Så gikk antagelig bommene ned og så har han trolig forsøkt å redde både bommene og lastebilen. Så kom toget og traff ham mens han satt inni lastebilen.
(Saken fortsetter under bildet)
En person omkom da toget kjørte på en lastebil ved Dombås.
Foto: Stina AspeholAlle passasjerer ombord ble evakuert etter ulykken, men ingen av dem skal ha kommet til skade, i følge togledelsen.
Sikkerhetsanlegg i orden
Det er foreløpig uklart hvorfor lastebilen var på jernbanelinja.
– Sikkerhetsanlegget ved bommen på planovergangen var i orden da passasjertoget kjørte på lastebilen, sier informasjonssjef i Jernbaneverket, Thor Erik Skarpen.
(Saken fortsetter under bildet)
Det er foreløpig ikke kjent hvorfor lastebilen befant seg på skinnene da toget kom.
Foto: Geir Olav Slåen / NRKDovrebanen stengt
Dovrebanen er nå stengt ved Dombås på grunn av ulykken. Togpassasjerene kjøres med buss på den innstilte strekningen.
Det er uvisst hvor lang tid det vil ta før banen kan åpne igjen.
Politiet undersøker åstedet og man regner med å flytte ulykkestoget i løpet av ettermiddagen.