Klær, vin, turister og enda mer show. Nye varer og tjenester skal gjøre Europas lengste sledehundløp til en enda større milionbutikk. Og langs sporet er selve løpet blitt så viktig økonomisk at det berger regnskapene for bedrifter ved sjekkpunktene.
Halvveis ned i Tanadalen, betyr hundekjøringen kjærkomne penger i kassa.
– Vi er snupunktet for 50-milen, og får begge løpene omtrent samtidig inn på søndag morgen. Så vi har en voldsom aktivitet med Finnmarksløpet, sier Bernt Wollman Olsen på Levajok Fjellstue.
Følg også: nrk.no/finnmarkslopet!
Berger seg økonomisk
Som sjekkpunkt for Finnmarksløpet betyr denne ene uka i mars at fjellstua berger seg økonomisk det første halvåret.
– Ja, det er uten sammenligning den største begivenheten hos oss. Den gir oss en inntjening og en omsetning som gjør at første halvåret gir oss økonomi, sier han.
- Les også: Finnmarksløpet debuterer i Kirkenes sentrum
- Les også: Finnmarksløpet 2011 i bilder
400 frivillige gjør jobben for at det årlige Finnmarksløpet skal bli gjennomført.
Foto: Knut-Sverre HornAksjeselskap i millionklassen
Mens fjellstua gjør 150.000 kroner på løpet, klarer Finnmarksløpet AS å få inn noen millioner kroner hvert år.
Siden 2006 er omsetningen nær firedoblet til rundt seks millioner kroner. To uker før årets løp, planlegges driften for de neste årene.
Potesporten skal bli utstillingsvindu for både klær, vin og turisme, sier daglig leder Svanhild Pedersen.
– Det som er viktig for oss er å finne flere føtter å stå på. Vi jobber med spin-off produkter, hvor vi selger effekter, klær og andre ting til publikum. I tillegg ønsker vi å rette oss mer mot reiselivet. Vi ønsker å tilrettelegge Finnmarksløpet for turismen, slik at man kan kjøpe produkter rundt selve løpet, forteller hun.
Pedersen mener det blir viktig for framtidig satsning.
– Da tenker vi at publikum skal kjøpe seg en opplevelse i tilknytning til selve løpet. Det kan være opplevelser på sjekkpunktene for eksempel, sier hun.
– Mer show altså?
– Ja, vi ønsker at det skal være mer tilgjengelig og mer show, sier Pedersen.
- Les også: Bytter ut kråka med hundeløp
– Potesporten skal bli utstillingsvindu for både klær, vin og turisme, sier daglig leder i Finnmarksløpet AS, Svanhild Pedersen.
Foto: Knut-Sverre HornOverskudd tilbake til Finnmarksløpet
Overskuddet nærmer seg en halv million, men reinvesteres i løpet. Og i bunnen for både Finnmarksløpet og fjellstua, ligger en stor dugnadsinnsats.
– Ja, Finnmarksløpet AS er bygget opp som en frivillig organisasjon, selv om det er et aksjeselskap. Det er 400 mennesker som er med på å muliggjør dette, og som ikke tar ut noen lønn. Men vi som aksjeselskap er også avhengig av å tjene penger og drive sunt, men det skal sies at eierne har fra dag en sagt klart ifra at dette selskapet ikke er noe de skal ta ut utbytte av. Alt overskudd går til videre utvikling, sier hun.
- Les også: Roger Dahl står på sidelinja i år