NRK Meny
Normal

Full pott i «hopp» for Tverrelvdalen i Klassequizen

Selv om Tverrelvdalen fikk full pott i kategorien «hopp», så holdt ikke poengsummen til noen finaleplass i Klassequizen.

Tverrelvdalen

Laget fra Tverrelvdalen skole, bestående av Rebekka Holmgren (t.v.), Oda Isaksen og Ellen Katrine Nilsen.

Foto: Gyda K. Hesla

Klassequizen 2015 er godt i gang på NRK, og 453 skoler fra hele landet kjemper om tittelen «Norges smarteste tiendeklassinger».

Tverrelvdalen skole i Alta var 17. skole ut i konkurransen, og nå er det kun en skole igjen før to finalister kan kåres.

Det er Lakselv ungdomsskole og Kirkes ungdomsskole som leder konkurransen, med ti poeng hver.

– Litt vanskelige kategorier

Laget fra Tverrelvdalen i Alta endte med sju poeng i Klassequizen. De fikk full pott i kategorien «hopp», der et av spørsmålene løs slik: «Hva er den høyeste stilkarakteren en dommer kan gi i skihopping?» Riktig svar var 20, og det kunne laget, bestående av Rebekka Holmgren, Oda Isaksen og Ellen Katrine Nilsen.

Det var kategoriene «Sør-Amerika» og «ku» som skapte litt trøbbel for laget.

– Det var uansett gøy å være med på Klassequizen, sa laget etter endt quiz.

18 skoler deltar

18 skoler er med på Klassequizen 2015 i Finnmark. De to beste skolene i fylket møtes til fylkesfinale i april, hvor førstepremien er 5000 kroner.

Vinnerlaget går videre til den store landsfinalen, som sendes på NRK1 lørdag 23. mai.

Gå til Klassequizens hjemmesider for mer informasjon.

Klassequizen 2015: Resultater og terminliste for Finnmark

DATO

SKOLE

KOMMUNE

POENG

Onsdag 14.01

Sandfallet skole

Alta

8

Mandag 19.01

Alta ungdomsskole

Alta

6

Onsdag 21.01

Vadsø ungdomsskole

Vadsø

9

Mandag 26.01

Vardø skole

Vardø

4

Onsdag 28.01

Berlevåg skole

Berlevåg

7

Mandag 02.02

Båtsfjord skole

Båtsfjord

8

Onsdag 04.02

Fjordtun skole

Hammerfest

5

Mandag 09.02

Breilia skole

Hammerfest

7

Onsdag 11.02

Vestre Jakobselv skole

Vadsø

7

Mandag 16.02

Sameskolen

Tana

9

Onsdag 18.02

Lakselv skole

Porsanger

10

Mandag 23.02

Kvalsund skole

Kvalsund

9

Onsdag 25.02

Pasvik skole

Sør-Varanger

8

Mandag 02.03

Kirkenes ungdomsskole

Sør-Varanger

10

Onsdag 04.03

Honningsvåg skole

Nordkapp

8

Mandag 16.03

Havøysund skole

Måsøy

9

Onsdag 18.03

Tverrelsvdalen skole

Alta

7

Mandag 23.03

Kjøllefjord skole

Lebesby

10