• Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Humor
  • Distrikt

Nyheter

  • Nyhetssenter
  • Norge
  • Urix
  • Kultur
  • Livsstil
  • Viten
  • Dokumentar
  • Ytring
  • NRK Sápmi
  • NRK Kvensk

Sport

  • Sportsnyheter
  • Resultater
  • Sendeplan
  • Videoklipp

Distrikt

  • Agder
  • Innlandet
  • Møre og Romsdal
  • Nordland
  • Oslo og Viken
  • Rogaland
  • Troms og Finnmark
  • Trøndelag
  • Vestfold og Telemark
  • Vestland

Temasider

  • NRK Humor
  • NRK Mat
  • NRK Skole
  • NRKbeta

Info

  • Hjelp
  • Informasjon
Logg inn

Andakten

Den gode lederen

Ledelse er et etisk prosjekt. Å lede en virksomhet handler mye om menneskebehandling. Å lede mennesker er å lede holdninger, og ikke alle egner seg til det. Ikke alle er motivert for det heller, sier Marie Aakre.

Publisert 29.04.2004, kl. 08.00 Oppdatert 29.04.2004, kl. 11.34
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost
Publisert 29.04.2004, kl. 08.00 Oppdatert 29.04.2004, kl. 11.34

Artikkelen er flere år gammel.

Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

Teksten er hentet fra Johannes 10, 11- 16.

Du må bli tydeligere, Marie. Vi ser ikke godt nok hva du faktisk mener, og det forvirrer oss.

Jeg hadde stor nytte av å gå i lederveiledning for å bli tryggere i min lederidentitet og stil.

Alt menneskelig må ledes, men hvem er den gode lederen?

Noen bare har det i hele sin personlighet, er de ikke de formelle ledere, blir de de uformelle. Andre kan utvikle seg til å bli gode ledere hvis de skoleres og veiledes godt. Andre igjen burde aldri vært det, og de burde får hjelp til å velge oppgaver de kan lykkes i.

"Du er lederen som ser meg der jeg arbeider. Du gir meg rammer og retningslinjer og frihet til å utøve faget mitt og ta ansvar. Du sier ifra når du ser at jeg trår andre for nære, når jeg tar fra andre muligheten til medbestemmelse og når jeg skaper hjelpeløshet i stedet for å bygge opp under selvstendighet," står det i verdiheftet på min arbeidsplass.

Gjennom vårt verdiprosjekt måler vi nå lederkvalitet ved hjelp av våre kjerneverdier.

Vi har alle våre erfaringer med ledelse. Jeg vet hva både trygt og utrygt lederskap er. Har møtt både splitting og godt lagspill. Jeg har lært meg til å like tydelige ledere, ledere som har en klar lederidentitet og tar lederansvar når det trengs.

Det skaper trygghet å se at lederen går foran og sier med og uten ord "følg meg". Ledelse er et etisk prosjekt. Å lede en virksomhet handler mye om menneskebehandling. Å lede mennesker er å lede holdninger, og ikke alle egner seg til det. Ikke alle er motivert for det heller.

Er du leder for andre? Kunne du presentert deg sånn: Jeg er den gode hyrde.

Esekiel beskriver den gode hyrde slik : Jeg kjenner mine, og mine kjenner meg. Den gode hyrde gir sitt liv for sauene. De skal høre min røst, og det skal bli en hjord og en hyrde. Selv vil jeg gjete sauene mine og la dem få roe seg, sier Herren Gud.

De bortkomne vil jeg lete etter. De som er drevet fra hverandre vil jeg føre tilbake. De som er skadet vil jeg forbinde. De syke vil jeg styrke. De fete og sterke vil jeg vokte og gjete på rett vis. (Esekiel 34, 15).

Tydelig lederidentitet, tydelig hjertespråk, sterkt forbilde. Individualisert behandling i mangfoldet av utfordringer. Den gode hyrde tilbyr seg som leder for ditt og mitt liv.

Han er ikke bare et godt forbilde for ledere, men den beste livsleder for oss alle. Han trenger jeg.

Vil du skrive e-post til Marie Aakre, kan du gjøre det her.

* * * *

Salmen "Min hyrde Herren Jesus er" blir framført av Adventsangerne.

Lyd og video

  • Hør andakten 29/4 - [WM]
Publisert 29.04.2004, kl. 08.00 Oppdatert 29.04.2004, kl. 11.34
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

Tidligere andakter

Hvordan skal en kristen være?

Kjærlighet som smitter

Mer om: Tidligere andakter

Andakter 2021

Helene Langeland

Morgenandakten torsdag 4. mars

Helene Langeland

Morgenandakten onsdag 3. mars

Helene Langeland

Morgenandakten tirsdag 2. mars

NRK

  • Kontakt NRK: 23 04 70 00
Norsk Presseforbund, logo.

Vi arbeider etter
Vær Varsom-plakatens regler
for god presseskikk.

Den som mener seg rammet av urettmessig publisering, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund som behandler klager mot mediene i presseetiske spørsmål.


Nyhetstips 03030 Nyhetsbrev

Kontakt

  • Om NRK
  • Kontakt NRK
  • Lisens
  • Publikum i NRK
  • Delta i NRK-programmer
  • Jobb i NRK
  • Presse

Hjelp

  • Brukerstøtte
  • Tilgjengelighet
  • Personvern
  • Informasjonskapsler (cookies)

Tjenester

  • Yr
  • NRK Skole

Produksjon

  • Eksterne produksjoner
  • Produksjonsfolka
  • Retningslinjer og design

Salg

  • Spons og salg
  • NRK Butikken
Til toppen
NRK Opphavsrett NRK © 2021 Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen Nettsjef: Hildegunn Soldal