26.05.2013

– Menn må trues for å redde kvinner og barn

Kvinner og barn fra Titanic (Foto: Laurence Cendrowicz/ITV/ Lookout Point TV)

Mens kvinnene løp til livbåtene på RMS Titanic ble enkelte menn holdt tilbake med rå vold. Dette bidro til at tre av fire kvinner overlevde, mens de fleste mennene døde.

Foto: Laurence Cendrowicz/ITV/ Lookout Point TV

Menn overlever forlis dobbelt så ofte som kvinner, viser ny forskning. Dermed ryker forestillingen om at kvinner og barn skal gå først i livbåtene.

Alle som så Titanic da den kom ut i 1997 husker hvordan Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet) ble plukket opp av vannet, mens Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) møtte den sikre død i Nordatlanterens kalde vann.

Dette bildet stemmer godt med virkeligheten, da hele 70 prosent av kvinnene om bord på RMS Titanic overlevde, i motsetning til bare 20 prosent av mennene.

Verdens kanskje mest berømte forlis har bidratt til at forestillingen om at kvinner og barn skal reddes først står sterkt, men nå viser svenske forskere at det ikke stemmer.

Menn overlever dobbelt så ofte

Mikael Elinder og Oscar Erixzon ved universitetet i Uppsala har nemlig funnet ut at menn i dobbelt så stor grad som kvinner overlever store skipsforlis.

De har analysert 18 skipsforlis fra 1852 til 2011, og funnet ut at hver tredje mann overlevde forlisene, mens bare en av seks kvinner gjorde det samme (henholdsvis 34,5 % og 17,8 %).

Dermed står forestillingen om galante menn som ofrer seg for kvinnene for fall. I stedet mener forskerne at et skipsforlis er preget av den sterkestes rett til å overleve.

– Aggressivitet, konkurranseinstinkt og svømmeevne er faktorer som menn har i større grad enn kvinner. Derfor må vi anta at menn har større sjanse til å redde seg selv, skriver de i rapporten.

Titanic - isberget som man antar Titanic traff. (Foto: Wikimedia Commons)

Isberget som man antar Titanic traff.

Foto: Wikimedia Commons

Kvinner og barn først

Bare i to av de undersøkte forlisene kom kvinner bedre ut enn menn. Et av disse var Titanic, skriver Elinder og Erixzon.

– På Titanic ga kapteinen ordre om at kvinner og barn skulle gå først, og det ble rapportert at besetningen skjøt mot menn som prøvde å bryte ordren. Dermed gjenspeiler situasjonen om bord det som kalles et Third-party punishment game, hvor man tvinges til å gi opp ressurser gjennom bruk av vold.

Det andre forliset hvor kvinner overlevde i større grad enn menn var HMS Birkenhead som sank i 1852. Dette var for øvrig første gang i historien hvor kapteinen beordret at kvinner og barn skulle ha prioritet.

– Det er kapteinens beslutninger som er avgjørende for hvordan det går med kvinner, og ikke mennenes moral, forklarer Elinder og Erixzon.

    Antall passasjerer og overlevende på Titanic
Tall fra TitanicMennKvinnerBarnTotalt
OmbordOverl.OmbordOverl.OmbordOverl.OmbordOverl.
1.klasse1735614313976323201
2.klasse1641395832623285119
3.klasse44260172869434708180
Passasjerer779129410308127631316500
Dekk mm.664300006643
Maskin32572000032572
Lugar4087522191043194
Restaurant6712200693
Mannskaper886191242110891212
Totalt1645320434329128632207712
Kilde: "Titanic og to verdenskriger" av Dag Bertelsen (Sjømilitære Samfunds Forlag,2011)

Kapteinen overlevde

I januar skapte den italienske kapteinen Francesco Schettino overskrifter over hele verden da han forlot det synkende Costa Concordia.

Dette er ikke første gang at kapteinen nekter å gå ned med skipet, for ifølge de svenske forskerne er det mannskapet som har størst sannsynlighet for å overleve.

Syv av 16 kapteiner gikk ned med sine skip, noe som gir dem en overlevelsessjanse godt over det vanlige passasjerer har.

Har du derimot ambisjoner om å overleve et forlis, har du størst sannsynlighet hvis du er en del av besetningen på skipet. Dette er den eneste gruppen hvor overlevelsesraten ligger på over 50 prosent.

Teknologi og data

Algoritme oppdager leukemi

Student fra Florida har lært datamaskiner å diagnostisere leukemi og brystkreft.

Hodebånd hjelper deg å fokusere

Bedre konsentrasjon med et bånd på hodet, sier du? Hodebåndet Melon måler hjerneaktiviteten din og hjelper deg med å fokusere bedre.

Google lanserer Spotify-konkurrent

Google kom med mange nyheter i går, men den heteste av dem alle var nok musikktjenesten som skal utfordre Spotify.

Fløy ubemannet passasjerfly

Pilotene drakk kaffe mens flyet ble styrt fra bakken.

Mindre trolig at mobil gir skader

Nye forskningsresultater fjerner ikke all tvil, men gjør det mindre sannsynlig at mobilbruk er farlig.

Hevder spillpremie vil endre livet

– Premien vil forandre livet til vinneren for alltid, sier utviklerne av spillet Curiosity. Norsk spillekspert lar seg ikke imponere.

Slik får du flere Twitter-følgere

Mye på hjertet, men ingen som hører? Nå har forskere undersøkt hvorfor.

Kamera oppfører seg som insektsøyne

Kameraet har 160 graders synsfelt og høy dybdeskarphet. Oppfinnelsen kan i fremtiden bli brukt som overvåkningskamera.

Verdens minste flygende robot

Etter over ti års slit gjorde forskerne drømmen til virkelighet: Den insektlignende roboten RoboBee er i lufta!

Klima og miljø

Fortsatt stor klimaskepsis i Frp

Ingen av Frps listetopper er enige med FNs klimapanel i at klimaendringene først og fremst er menneskeskapte. I helga skal partiet avgjøre hvor klimaskeptiske de skal være.

Meteor kan ha utryddet mammutene

Tidligere har forskere trodd at overdreven jakting var årsaken til at mammutene ble utryddet. Nå mener de at en meteor var den store syndebukken.

Klimaforskerne er samstemte

En gjennomgang av 4000 forskningsrapporter viser en bred akademisk enighet: 97 prosent av klimaforskerne mener at menneskene er skyld i klimaendringene.

Arktis-hav blir surere

De siste 200 årene har gjennomsnittlig surhet i havoverflaten økt med omkring 30 prosent på verdensbasis. – Dette er første gang at vi mennesker faktisk endrer hele planeten, sier forsker.

Dropper NASA, kritiserer klimakamp

En av USAs fremste klimaeksperter har fått nok av tamme klimatiltak og munnkurv fra myndighetene. Nå slutter James Hansen i sjefsstillinga i NASA- for å bli aktivist.

Sorterer søpla betre enn menneske

Ny teknologi gjer søppelsortering i heimen unødvendig. Likevel må vi sortere søppelet vårt.

Astronomi og romfart

Meteor kan ha utryddet mammutene

Tidligere har forskere trodd at overdreven jakting var årsaken til at mammutene ble utryddet. Nå mener de at en meteor var den store syndebukken.

En fødestue for stjerner

Very Large Telescope feirer 15 år siden første observasjon med spektakulært bilde av gasståke.

Solstormer kan lamme samfunnet

Solstormer har alltid herjet, men aldri før har de potensielle konsekvensene vært større.

Solen er «sint»

I løpet av de siste to døgnene har det vært fire ekstremt kraftige eksplosjoner på Solen. Smellene kommer fra et område på Solen som nå vender seg mot Jorden. Til helgen vil eksplosjonsstedet peke rett mot oss.

Utenomjordisk musikkvideo

Fartøysjef Hadfield takker for seg fra ISS med egen versjon av David Bowie-låt.

Har stoppet romstasjon-lekkasje

400.000 meter over bakken ble to astronauter i dag sendt ut i verdensrommet for å forsøke å stanse en alvorlig ammoniakklekkasje fra Den internasjonale romstasjonen (ISS). I kveld norsk tid melder ISS at reparasjonen var vellykket.

Robin (19) vil bo på Mars

19 år gamle Robin Ingebretsen vil reise fra kjæresten og livet på jorda for å bo på Mars. Selv om han aldri får komme tilbake.

Gigantisk orkan på Saturn

NASA knipset utrolige bilder av enorm orkan på Saturn. Stormen er 20 ganger så stor som en gjennomsnittlig orkan på Jorda.

Virgin Galactic brøt lydmyren

Romturisme er nå ett skritt nærmere etter at styrtrike Sir Richard Brandons romfartøy utførte en vellykket testflyvning mandag.