11.02.2012

Megatsunami – kjempebølgene

En gang i fremtiden kommer store deler av vulkanen Cumbre Vieja på Kanariøyene til å rase ut i Atlanterhavet. Geologer tror at raset vil skape en flodbølge som vil ødelegge store deler av østkysten av USA.

En slik flodbølge kalles megatsunami. Megatsunamier har rammet kystsamfunn verden over opp gjennom historien, men det er først de siste femti årene at forskerne har forstått årsaken til naturfenomenet. For at en megatsunami skal oppstå, må enorme mengder stein rase ut i vannmassene. Sammenhengen mellom flodbølgen og raset er klar; jo større og hurtigere steinskred, jo større flodbølge.

Bølgene i Lituya Bay

Tidlig på 1950-tallet oppdaget geologer at skogsbeltet i bukten Lituya Bay i Alaska bar preg av å ha blitt rammet av en ufattelig kraft. 150 meter over havoverflaten var det et klart skille i vokstmønsteret. Under denne høyden var det yngre skog. Denne forskjellen kalte geologene trimlinje.

-Det virket som om skogen var blitt rammet av en bølge på 150 meter, sier geolog George Plafker som deltok i undersøkelsene i Alaska for over femti år siden. Men ingen visste hva som hadde skapt bølgene – inntil i juli 1958. Da oppsto fenomenet på nytt, og denne gangen var det vitner tilstede.

Bølge på 500 meters høyde

Far og sønn Ulrich var på fisketur da de plutselig hørte et drønn fra innerst i bukta. Deretter fikk de øye på den enorme bølgen som skylte mot dem.

–Vi trodde vår siste stund var kommet. Bølgen som kom mot oss var ufattelig diger, sier Howard Ulrich. De to var heldige og klarte på ri på bølgen til den flatet ut. Årsaken til flodbølgen var at en stor bergknaus hadde løsnet fra fjellet og truffet vannet med voldsom kraft. Forskere har i ettertid regnet ut at bølgen var nærmere 500 meter høy.

Geologer har funnet ut at vulkanske øyer er spesielt utsatt for slike store jordskred. Undersøkelser har vist at det på Kapp Verde-øyene var et stort skred for 80 000 år siden. Skredet skapte en megatsunami som traff vestkysten av Afrika en time senere. For 4000 år siden kollapset en del av øye Réunion i det Indiske hav. Flodbølgen som oppsto, rammet Australia sju timer senere. Men slike gigantiske skred er sjeldne. Det kan gå flere tusen år mellom hver gang det skjer. Likevel mener enkelte geologer at neste sannsynlige megatsunami vil oppstå ved kysten av La Palma, en av Kanariøyene.

To vulkaner

La Palma består av to vulkaner. Den nordre vulkanen er død, men vulkanen på den sørligste delen av øya er levende og hadde sitt siste utbrudd i 1949.

Simon DaySimon Day

–Omtrent en uke etter utbruddet kom det en serie jordskjelv som forårsaket at den ene siden av vulkanen skled fire meter ned mot sjøen, sier den britiske vulkanforskeren Simon Day. Han har studert Cumbre Vieja, vulkanen på den sørlige delen av øya og har funnet ut at den består av mye vann. Simon Day tror at vanntrykket i kombinasjon med varme fra vulkanen en dag kan få den vestre flanken av vulkanen til å rase ut i havet.

Åtte timer til USA

Dersom Cumbre Vieja raser ut i Atlanterhavet, tror forskerne at det vil skape en bølge på oppimot 650 meter. Med en fart på 720 kilometer i timen vil den bruke åtte timer på strekningen til USA. Dersom dette skjer, vil bølgen rasere flere av de store byene på USAs østkyst. Men Simon Day tror ikke det er sannsynlig at en slik bølge oppstår på mange år ennå.

–Vi vet ikke når Cumbre Vieja kollapser, og vi vet heller ikke om den kollapsen er stor nok til å skape en megatsunami. Derfor er det alt for tidlig å si noe skråsikkert om når en slik bølge vil oppstå, sier Day.

Eiliv Flakne,

Schrödingers katt torsdag 4. april kl. 19.30

Teknologi og data

Ipad 3 i mars?

Wall Street Journals teknoblogg hevder å ha sikre kilder på at lanseringa av Apples nye nettbrett bare er noen uker unna.

Hvorfor kommer de ikke?

Hvis det finnes intelligent liv der ute skulle de ha oppdaga oss nå - i hvert fall hvis man støtter seg på matematikk.

Mange vet lite om nettsamfunnene

Selv om bruken av sosiale medier har gått rett til værs på få år, er bare halvparten av norske menn fortrolige med hvordan nettsamfunnene kan benyttes.

– Iphone 5 kommer i sommer

9to5mac.com hevder å ha sikre kilder på at produksjonen trappes opp.

Wikipedia stenger på onsdag

Nettleksikonet Wikipedia, ett av verdens mest populære nettsteder, stenger i 24 timer onsdag i protest mot nytt lovforslag i USA. Vi viser deg hvordan du kan unngå blokaden.

Aldri mer fuktskadet mobil

LAS VEGAS (NRK.no): Nanoteknologi skal gjøre det tryggere å miste telefonen i vaskebøtta eller nettbrettet i badekaret.

Det beste og verste fra CES - dag 1

LAS VEGAS (NRK.no): Verdens største forbrukerteknologimesse er nå åpna for alle, men noen burde nok vurdert å holde seg hjemme. Se bildene, og les om den første CES-dagen her.

Nokia vil erobre USA

LAS VEGAS (NRK.no): Og telefonen som skal gjøre det heter Lumia 900. Nokia-samarbeidspartner Microsoft imponerte derimot ingen, og vil ikke bli savna på CES neste år.

Store TVer og nye nettbrett på CES

Kinesisk Android-TV stjal showet da CES 2012 åpna for pressen.

Klima og miljø

Amerika-forurensing i Europa

Atlanterhavet er ingen hindring for ozonforurensing fra Nord-Amerika. Hvert år ødelegger forurensing derfra 1, 2 millioner tonn hveteavlinger i Europa.

Vurderer kontroversiell bomavgift

Regjeringen vurderer et kontroversielt tiltak i klimameldingen: Å gi staten myndighet til å innføre rushtidsavgift.

Fant søppelberg i naturperle

Ryddeaksjoner i strandsonen avdekket tonnevis med skrot. – Norskekysten er full av søppel, slår Hold Norge rent fast.

Kan pålegge flyselskaper klimakvote

EU har rett til å pålegge utenlandske flyselskaper å kjøpe utslippskvoter når de flyr inn og ut av EU-land, slår EU-domstolen fast.

Frp: – Durban-avtalen er en fiasko

Frps Ketil Solvik-Olsen mener det er meningsløst av statsministeren å skryte av klimaavtalen som er inngått i Durban.

Stoltenberg: En god klimaavtale

(Christchurch):– Dette er den beste avtalen vi kunne oppnå, sier statsminister Jens Stoltenberg om klimaavtalen som kom på plass i Sør-Afrika i natt.

Norge raser på klimaranking

Norge raste ni plasser da den årlige klimaranking Climate Change Performance Index ble presentert i dag.

Dødehavet tørka ut

Viser hvor tørt det kan bli i Midt-Østen i Jordas varme faser.

Astronomi og romfart

Gode livsmuligheter på ny planet

– Den er en av de aller største planetkandidatene til å ha flytende vann på overflaten, sier astrofysiker.

Et portrett i rommet

Unge stjerner i stjernetåka Carina stråler intenst og har formet et hulrom i kosmisk gass og støv. Kanten av hulrommet har form som et portrett.

Hvorfor kommer de ikke?

Hvis det finnes intelligent liv der ute skulle de ha oppdaga oss nå - i hvert fall hvis man støtter seg på matematikk.

Skal lage skjold mot asteroidar

Nytt internasjonalt prosjekt skal finne dei beste metodane for å hindre asteroide- og kometkollisjonar med jorda.

Fortidens håpefulle romkonsepter

I romfartens spede begynnelse fremstod verdensrommet som mystisk og fremmed. Ingen av disse romkonseptene rakk lenger enn til ingeniørenes tegnebord.

Spektakulært nytt portrett av jorda

Ny NASA-satellitt gir oss de mest sylskarpe bildene av jorda som noensinne er tatt. Se stor og klikkbar versjon av superbildet her.

NASA har funnet 26 nye planeter

Den amerikanske romfartsorganisasjonen NASA har oppdaget 26 nye planeter utenfor vårt eget solsystem.

Russarane vil byggje base på månen

Ein base på månen eller ein romstasjon i nærleiken er målet for russarane. – Kan vere eit utspel for fleire føremål, seier norsk romfartsekspert.

Nordlys over hele landet i kveld

Den sterkeste solstormen på mange år treffer Jorda i kveld og vil gi nordlys over hele landet. Se NASA-video av solstormen.

Uvær sett fra verdensrommet

Ny video fra Den internasjonale romstasjonen viser lynglimt over Afrika, og i bakgrunnen kan du se Melkeveien.