29.09.2009

Oppdaterte resultater vil komme fra mandag 14. september 2009 klokken 21:00

Oppland

Oppland

Fylket har 7 av 169 stortingsrepresentanter.
Fylket har 141 243 stemmeberettigede.

Oppdatert: 25. september 2009 – kl 11.12Oppdatér
  • Opptalte kommuner: 26 av 26
  • Frammøte: 73,8 %
  • Andel opptalte stemmer: 100 %
  • Avgitte stemmer: 104 286
  • Forhåndsstemmer: 22 374

Prognosen er meget sikker.

Partioppslutning

PartiAndel av stemmene (endring) StemmerMandater (endring)
ArbeiderpartietAp45,8%45,8%(+1.6) 47 7283 (-1)
Sosialistisk VenstrepartiSV5,1%5,1%(-2.7) 5 3671 (+1)
SenterpartietSp12,4%12,4%(-0.3) 12 9121 (-)
Kristelig FolkepartiKrF3,1%3,1%(-1.0) 3 1820 (-)
VenstreV3,0%3,0%(-1.4) 3 1030 (-)
HøyreH11,2%11,2%(+3.1) 11 6431 (-)
FremskrittspartietFRP17,5%17,5%(+0.5) 18 2721 (-)
RødtR0,6%0,6%(0.0) 6120 (-)
KystpartietKYST0,1%0,1%(-0.2) 570 (-)
DemokrateneDEM0,0%0,0%(0.0) 490 (-)
Kristent SamlingspartKSP0,2%0,2%(0.0) 1730 (-)
Miljøpartiet De GrønneMDG0,3%0,3%(+0.2) 3510 (-)
PensjonistpartietPP0,8%0,8%(+0.3) 8370 (-)
Sosialistisk Venstreparti

Sosialistisk Venstreparti er nærmest å vinne det siste distriktsmandatet i Oppland, som Høyre nå holder. Sosialistisk Venstreparti mangler 6276 stemmer på dette mandatet.

Sosialistisk Venstreparti

Sosialistisk Venstreparti holder nå utjevningsmandatet i Oppland. Hvilket parti som til slutt får utjevningsmandat i fylket, vil først være sikkert når resultatet for hele landet er klart.

Stortingsrepresentanter

PartiNavnAlderBostedHar utj.
mandat
ArbeiderpartietApTorstein RudihagenTorstein Rudihagen57 årSør-Fron kommuneNei
ArbeiderpartietApRigmor AaserudRigmor Aaserud48 årGran kommuneNei
ArbeiderpartietApTore HagebakkenTore Hagebakken47 årGjøvik kommuneNei
Sosialistisk VenstrepartiSVAksel HagenAksel Hagen55 årLillehammer kommuneJa
SenterpartietSpAnne Tingelstad WøienAnne Tingelstad Wøien43 årGran kommuneNei
HøyreHOlaf Michael ThommessenOlaf Michael Thommessen52 årLillehammer kommuneNei
FremskrittspartietFRPMorten Ørsal JohansenMorten Ørsal Johansen44 årVestre Toten kommuneNei

Kjønnsfordeling: 2 kvinner, 5 menn.

Historisk oppslutning (1924-2005) i Oppland

PartiBeste år og resultatDårligste år og resultat
ArbeiderpartietAp198556,7%56,7%192412,8%12,8%
Sosialistisk VenstrepartiSV200111,2%11,2%19692,4%2,4%
SenterpartietSp192737,3%37,3%200112,1%12,1%
Kristelig FolkepartiKrF199710,9%10,9%20054,0%4,0%
VenstreV192430,0%30,0%19891,9%1,9%
HøyreH198118,5%18,5%19492,3%2,3%
FremskrittspartietFRP200517,0%17,0%19770,8%0,8%
RødtR19970,7%0,7%19890,2%0,2%

Kartet viser fargen til det største partiet i hver kommune. Før musepekeren over kartet for å se prosentvis oppslutning, klikk for å gå til en kommunes resultatside.

Du må oppgradere Flash Playeren din

last ned flash player

(klikk på bildet)