Brann Kattem, Familien Midttun - Familien Hansen Midttun er uten bolig etter brannen på Kattem i helga. – Det er nok langt fram til vi sitter i en egen leilighet igjen, sier mamma Mari. - Foto: Vigdis Wågø-Wares / NRK

Familien Hansen Midttun er uten bolig etter brannen på Kattem i helga. – Det er nok langt fram til vi sitter i en egen leilighet igjen, sier mamma Mari.

Foto: Vigdis Wågø-Wares / NRK

– Kan gå ett år før de får flytte hjem

Det arbeides nå med å finne langvarige boløsninger for beboerne mistet hjemmene sine i Kattem-brannen i helga.

Sølvi Margrethe Dahlen, leder NAV Heimdal - Sølvi Margrethe Dahlen er leder for NAV Heimdal. - Foto: Vigdis Wågø-Wares / NRK

Sølvi Margrethe Dahlen er leder for NAV Heimdal.

Foto: Vigdis Wågø-Wares / NRK

– Den store diskusjonen nå er jo om det er mulig å bygge opp det som er der, eller om blokka må bygges på nytt, sier Sølvi Margrethe Dahlen.

Hun er leder for NAV Heimdal, som har fått oppgaven med å finne midlertidige boløsninger for de beboerne som ikke har innboforsikring. Mandag ettermiddag hadde hun fått melding om 20 navngitte personer, havlparten av dem er bar.

Ingen liv gikk tapt i brannen i Åsheim borettslag på Kattem i Trondheim , men over 100 beboere ble husløse da flammene ødela store deler av boligblokka lørdag kveld.

De to øverste etasjene har synlige brannskader, mens de fleste andre leilighetene er skadd av vann og røyk.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Slik ser Åsheim borettslag ut etter brannen i helga. - Slik ser Åsheim borettslag ut etter brannen i helga. - Foto: Hansen, Tor Aage / NTB scanpix

Slik ser Åsheim borettslag ut etter brannen i helga.

Foto: Hansen, Tor Aage / NTB scanpix

Vil finne andre løsninger enn hotell

Om blokka kan berges er umulig å si ennå, ifølge forsikringsselskapet Gjensidige.

De var på befaring i bygget i går, og må få en ordentlig oversikt over alle skadene før de kan si noe sikkert.

NAV-leder Dahlen er klar på at det kan ta tid før de berørte får flytte hjem igjen.

– Det går fort ett år dersom blokka må bygges på nytt, sier hun.

Flere har så langt overnattet på hotell, mens andre har fått hjelp av bekjente.

Dersom blokka må bygges fra bunn av, håper NAV å kunne tilby noe annet enn hotellovernattinger.

– Da må vi finne løsninger som er bedre enn et hotell. Vi jobber med leilighetshotell og andre løsninger med mer permanent varighet som også passer for barn.

Mange barn er berørte

Martine (8) og pappa Thomas Hansen - Martine (8) koser seg med pappa Thomas Hansen. Så langt synes hun at det ikke er så ille å bo på hotell. - Foto: Vigdis Wågø-Wares / NRK

Martine (8) koser seg med pappa Thomas Hansen. Så langt synes hun at det ikke er så ille å bo på hotell.

Foto: Vigdis Wågø-Wares / NRK

Flere småbarnsfamilier hadde leilighetene sine i blokka på Kattem.

– Jeg synes det er dumt at vi ikke har noe sted å bo, sier åtte og et halvt år gamle Martine Hansen Midttun til NRK.

I formiddag så hun på restene av hjemmet sitt sammen med mamma og pappa.

Familien til Martine bodde i fjerde etasje i midten av blokka, og mamma Mari Midttun var en av de første som kjente røyklukta fra naboens veranda.

– Det er rart å se på. Alt er rasert. Her bodde vi for et par dager siden, sier Mari.

Forberedt på å vente lenge

Hun rakk å redde ut barna, kosebamsene og datamaskinen med familiebildene.

Familien hadde heldigvis innboforsikring, og regner med at det meste ordner seg til slutt.

Samtidig er de forberedt på at det er lenge til de kommer seg tilbake til en normal hverdag.

– Det er nok lenge til vi sitter i en egen leilighet eller et eget hus igjen.

Fram til nå har de bodd på hotell etter brannen, og for Martine er svaret kort og enkelt når hun får spørsmål om hvordan det har vært.

– Fint.

Romfolk i Trondheim reagerer på oppslaget i dagens utgave av adresseavisen. De føler seg uthengt og mener de ikke forstyrrer i bisittelsene i Vår Frue Kirke.
Ystengbrua er berget, og vannet i elva er på vei ned, rapporterer Jøte Toftaker fra Holtålen.
Ørjan ble angrepet av en brunbjørn ved norskegrensa.