Ny filminnspilling på Stokkøya - Hovedinnspillingen blir gjort på Grøttingen i Åfjord. - Foto: Morten Andersen / NRK

Hovedinnspillingen blir gjort på Grøttingen i Åfjord.

Foto: Morten Andersen / NRK

Er dette det nye Hollywood?

Forrige film som ble spilt inn her ble Oscar-nominert. Nå er et nytt team i gang med filminnspilling på Stokkøya.

Stokkøya har allerede blitt godt kjent og markedsført også i Hollywood gjennom Hallvar Witzø og hans Oscar-nominerte «Tuba Atlantic» som ble spilt inn på samme sted.

– Jeg håper at vi også kan bidra til å sette Trøndelag på kartet. I tillegg er det lagt til rette for flere filminnspillinger i Trøndelag, sier regissør Rune Denstad Langlo.

Hallvar Witzøe på veg til Oscar-utdeling i Los Angeles - Stokkøya-filmen til Witzø ble Oscarnominert. - Foto: Meek, Tore / Scanpix

Stokkøya-filmen til Witzø ble Oscarnominert.

Foto: Meek, Tore / Scanpix
Ny filminnspilling på Stokkøya - Spillefilmens manus er basert på erfaringer fra Rissa og Trøndelag. - Foto: Morten Andersen / NRK

Spillefilmens manus er basert på erfaringer fra Rissa og Trøndelag.

Foto: Morten Andersen / NRK
Svein-Bertil Taube - Svenske Svein-Bertil Taube har tro på suksess. - Foto: Morten Andersen / NRK

Svenske Svein-Bertil Taube har tro på suksess.

Foto: Morten Andersen / NRK

Nå er den heltrønderske kinofilmen "Jag etter vind" i gang med opptak på akkurat samme sted.

– Det midtnorske filmmiljøet har flere filmer på gang og vi håper at dette er starten på en trøndersk filmbølge, sier sier Stig Bech, daglig leder i Midtnorsk filmfond.

God støtte

Et nedlagt småbruk er ombygd til de mest sentrale scenene.

Spillefilmens manus er basert på erfaringer fra Rissa og Trøndelag, hvor ei kvinne vender ufrivillig tilbake etter ti år i Tyskland.

– Det at vi får lov til å være her i Åfjord kommune og at Midtnorsk filmfond har bidratt er vi veldig glade for, sier regissør Langlo.

Tror på suksess

Den kjente skuespilleren Svein-Bertil Tabue spiller bestefar i "Jag etter vind". Og han har tro på at også denne filmen kan bli en internasjonal suksess.

– Forandringen fra moderne Tyskland til ensomheten her i Åfjord vil bli veldig interessant. Jeg tror de vakre bildene og historien kommer til å bli en suksess, sier skuespiller Svein-Bertil Taube.

– Vil overta som filmhovedstad

Midtnorsk filmfond og Trondheim kino har støttet filmen med 1,5 millioner kroner.

– Mange trøndere er involververt som historiefortellere i flere nye prosjekter. Vi håper at vi kan overta etter Stavanger og Bergen, og at vi får en trønderbølge, sier Bech.

Siste opptak av "Jag etter vind" skjer tidlig i juli, og premierern ventes i mars i 2013.

Med hester og ungdommelig kraft dras den nybygde fembøringen "Skårungen" langs veien og ned til fjorden i Stadsbygda.
Han tror at endringen er nødvendig for å holde oppe motivasjonen hos Petter.
"Ikke gjør dette hjemme" er i full gang med opptak til tredje sesong, og det meste går fortsatt galt på underholdende måte. Konseptet fra Trøndelag er en av NRKs største suksesser internasjonalt - og er nå solgt til 6 land.