Stokkøya har allerede blitt godt kjent og markedsført også i Hollywood gjennom som ble spilt inn på samme sted.
– Jeg håper at vi også kan bidra til å sette Trøndelag på kartet. I tillegg er det lagt til rette for flere filminnspillinger i Trøndelag, sier regissør Rune Denstad Langlo.
Stokkøya-filmen til Witzø ble Oscarnominert.
Foto: Meek, Tore / ScanpixSpillefilmens manus er basert på erfaringer fra Rissa og Trøndelag.
Foto: Morten Andersen / NRKSvenske Svein-Bertil Taube har tro på suksess.
Foto: Morten Andersen / NRK
– Det midtnorske filmmiljøet har flere filmer på gang og vi håper at dette er starten på en trøndersk filmbølge, sier sier Stig Bech, daglig leder i Midtnorsk filmfond.
God støtte
Et nedlagt småbruk er ombygd til de mest sentrale scenene.
Spillefilmens manus er basert på erfaringer fra Rissa og Trøndelag, hvor ei kvinne vender ufrivillig tilbake etter ti år i Tyskland.
– Det at vi får lov til å være her i Åfjord kommune og at Midtnorsk filmfond har bidratt er vi veldig glade for, sier regissør Langlo.
Tror på suksess
Den kjente skuespilleren Svein-Bertil Tabue spiller bestefar i "Jag etter vind". Og han har tro på at også denne filmen kan bli en internasjonal suksess.
– Forandringen fra moderne Tyskland til ensomheten her i Åfjord vil bli veldig interessant. Jeg tror de vakre bildene og historien kommer til å bli en suksess, sier skuespiller Svein-Bertil Taube.
– Vil overta som filmhovedstad
Midtnorsk filmfond og Trondheim kino har støttet filmen med 1,5 millioner kroner.
– Mange trøndere er involververt som historiefortellere i flere nye prosjekter. Vi håper at vi kan overta etter Stavanger og Bergen, og at vi får en trønderbølge, sier Bech.
Siste opptak av "Jag etter vind" skjer tidlig i juli, og premierern ventes i mars i 2013.