Advokat Arne Oddvar Berg sier klatrerne har vært til sjenanse og ulempe for grunneieren.
Foto: Arne FenstadDet populære klatreområdet
med både bålbrenning og oljesøl langs klatrerutene.
– Er til sjenanse
Grunneieren vil ikke selv snakke med NRK, men mannens advokat sier klatrerne har forstyrret privat eiendom.
– Grunneieren mener klatringen og aktiviteten rundt dette er til sjenanse og ulempe for hans mulighet til å drive næringsvirksomhet, sier advokat Arne Oddvar Berg.
Han har i formiddag hatt møte med grunneieren som driver landbruksvirksomhet på Vingsand.
– Vi skal nå finne ut hva som har foregått på eiendommen hans, og sjekke fakta i saken. Vi vil blant annet ta kontakt med Osen kommune om dette, sier Berg til NRK.
Ønsker dialog
Klatreentusiast Torstein Eide ønsker nå en dialog med grunneieren.
– Dette er ikke et kjempestort tap for oss, men det er viktig å få til en dialog og at alle blir enige om at dette er noe som er bra for Vingsand og Osen. Dette må klatrere og lokalbefolkning komme sammen om å tilrettelegge, sier Eide.
Ingen vet altså hvem som forsøkt å ødelegge ruta for klatrerne på Vingsand.
– Grunneieren kjenner ikke til noen sabotasje, og stiller seg helt ufortsående til det hele, sier advokat Arne Oddvar Berg.