I fjellheimen i Meråker er det 26 fjelltopper på over 1000 meter i flott natur.
Hele ni av disse fjelltoppene skal bestiges i Meråker Mountain Challenge.
Løpet startet lørdag morgen klokka 8. Først om ettermiddagen og kvelden kom de første løperne i mål.
Hallgeir Martin Lundemo, som arrangerer løpet, startet ikke i konkurranseklassen, men kom først i mål av alle etter ni timer og 36 minutter.
Vinner av konkurranseklassen ble Ove Maske fra Ranheim, som også var svært rask.
Han brukte 9 timer og 52 minutter på å komme over de ni fjelltoppene.
Flott landskap i fjellet for deltagerne i Meråker Mountain Challange.
Foto: Meråker Mountain Challange2 grader i fjellet
På fjelltoppene var det i går vind og bare to grader.
- I starten var det mye tåke, og også litt sludd. På slutten klarnet det opp og ble fint, forteller Ove Maske, som deltok i løpet for første gang.
Han forteller at det var godt å se at det var folk og drikkestasjoner på de fleste fjelltoppene.
Fjelltoppene er over 1000 meter, og er for det meste i slakt terreng og ikke spesielt krevende å bestige.
Ove Maske fra venstre og Hallgeir Martin Lundemo løp begge godt under 10 timer i Meråker Mountain Challange.
Foto: Karsten TidemannSå ikke rein
Løpsleder Tore Størseth i Meråker Mountain Challange.
Foto: Karsten TidemannOmrådestyret for reindrift la først ned forbud mot fjelløpet. Arrangørene klaget, og reindriftsforvaltninga omgjorde vedtaket.
Men det ble satt begrensinger i hvor mange deltagere som fikk være med på helgas fjell-løp. 20 deltagere var med i Meråker Mountain Challange lørdag.
Ove Maske forteller at han ikke så en eneste rein på de over ni timene han var i fjellet.
Han sier at det er store landområder med fjell-landskap, og han forstår ikke hvorfor det er så mye motbør fra reindrifta.
Stiv etter løpet
For Ove Maske ble Meråker Mountain Challange en flott opplevelse. Men søndag blir en rolig dag for han.
- Jeg er nok litt stiv og støl, sier Maske etter gårsdagens løping i Meråkerfjellene.
Koltjønndalen i Meråker.
Foto: Meråker Mountain Challenge