09.02.2012

Danskenes tennisyndling møter Sharapova

Maria Sharapova og Caroline Wozniacki

Maria Sharapova og Caroline Wozniacki møtes i US Open.

Den danske verdenstoeren Caroline Wozniacki møter 17.-rangerte Maria Sharapova i åttedelsfinalen i US Open i Tennis. Begge sikret seg solide seire i 16-delsfinalene lørdag.

Wozniacki utklasset Chan Yung-Jan med settsifrene 6-1, 6-0 i sin 16-delsfinale. Wozniacki, som er førsteseedet til turneringen, brukte bare 73 minutter på å feie sin taiwanske motstander av banen.

Sharapova suveren

Enda mer suveren var Maria Sharapova i sin kamp mot amerikanske Beatrice Capra.

Russiske Sharapova vant enkelt 6-0, 6-0 mot den useedede tenåringen, og er klar for åttedelsfinalen mot danskenes tennishåp.

Les også: Wozniacki viser styrke før US Open

- Det blir tøft

Sharapova vant US Open i 2006, men er full av respekt for Wozniacki før duellen.

- Hun spiller sannsynligvis den beste tennisen hun noen gang har gjort om dagen. Hun spilte finale her i fjor, så hun kjenner banen godt. Det blir tøft, men jeg gleder meg, sa 16.-seedede Sharapova.

Les også: Maria Sharapova vil vinne mer

Også Kaia Kanepi fra Estland tok seg videre fra 16-delsfinalen lørdag.

Hun slo overraskende verdensfemmer Jelena Jankovic (Serbia) 6-2, 7-6 i sett. Hun møter vinneren av kampen mellom Patty Schnyder og Yanina Wickmayer i åttedelsfinalen.

Soderling greit videre til åttedelsfinale

Verdensfemmer Robin Soderling er også klar for åttedelsfinale i US Open etter å ha slått nederlandske Thiemo de Bakker i tre strake sett lørdag.

Svensken klarte seg greit med 6-2, 6-3, 6-3 over det nederlandske tennishåpet i 16-delsfinalen. De Bakker tapte umiddelbart serven og klarte aldri å få jevnhet og tyngde i slagene mot 5.-seedede Soderling.

- Det var vanskelige forhold med kastvinder, og jeg måtte bare gjøre det beste ut av det. Jeg forsøkte å ikke gå så nære linjene og å spille litt mindre aggressivt, sa Soderling.

(saken fortsetter under bildet)

Robin Söderling (Foto: KEVIN LAMARQUE/Reuters)

Robin Söderling gikk greit videre.

Foto: KEVIN LAMARQUE/Reuters

Møter spanjol

Soderling møter spanske Albert Montanes i åttedelsfinalen mandag. Han slo Kei Nishikori 6-2 i det første settet lørdag, og japaneren ga seg på 1-2 i det andre settet.Soderling kjenner spanjolen godt fra før.

Det har møttes tre ganger, alle i Grand Slam-turneringer, og alle matchene har endt med svensk seier. Om Soderling slår Montanes igjen, venter trolig verdenstoer Roger Federer i kvartfinalen.

Gal Monfils videre

- Alle har sagt til meg etter trekningen at jeg møter Roger i en kvartfinale. Jeg er 5.-seedet, så jeg visste at jeg skulle møte en av de fire beste i en kvartfinale. Men først må han vinne to kamper til, og jeg ytterligere en, sa Soderling.

Også Gal Monfils tok seg videre til åttedelsfinale i US Open lørdag. Han slo Janko Tipsarevic fra Serbia i en firesetter, som til slutt endte 7-6, 6-7, 6-2, 6-4 til franske Monfils.

(NTB)

10 siste tennis

Siste: Sport