- Årets Tour det reneste på lang tid

Men WADA-direktør Rune Andersen er bekymret.
Publisert 31.07.2007 18:05. Oppdatert 31.07.2007 18:18.
- Skriv ut
- På begynnelsen av 90-tallet var det sannsyneligvis fritt frem for bruk av doping. Det var lite kontroller og dårlig oppfølging på det som skjedde. Nå har man kommet et langt stykke på vei og jeg tror at årets tour er det reneste på lang tid, mener direktør Rune Andersen i verdens antidopingbyrå WADA.
Skandale-tour
Alexandre Vinokourov

Alexandre Vinokourov
Foto: PETER DEJONG/APog tre andre ryttere har blitt kastet ut av Tour de France etter positive dopingprøver. I tilegg har Michael Rasmussen blitt utestengt.
- Sykkelsporten står helt klart i fare hvis ikke de rydder opp og tar en samling i bånn, mener han.
- Vi har kommet med et innspill som innebærer at sykkelsporten og alle berørte parter blir invitert til et samarbeid for å starte i bunn, forteller han videre.
Krangling i toppene
Det forslaget har UCI-president Pat McQuaid

Pat McQuaid
Foto: DOMINIC FAVRE/AFPavvist. Han mener Wada forsøker å ta æren for antidopingarbeidet ved å innkalle til et slikt møte.
Forholdet mellom UCI-ledelsen og Wada har lenge vært kjølig. WADA-president Dick Pound har kommet med kraftig kritikk mot det internasjonale sykkelforbundet, for at de ikke gjør nok i kampen mot doping.
Også Tour de France-ledelsen har rettet kraftig skyts mot UCI og har krevd president Pat McQuaids avgang. Tour de France-ledelsen har gjort det klart at samarbeidet med UCI er over.
- Andersen en vinner
Rune Andersen og Wada har tidligere blitt utnevnt som vinner i årets Tour de France av tidligere toppidrettssjef Bjørge Stensbøl.

Bjørge Stensbøl
Foto: Lien, Kyrre, Foto: Lien/SCANPIX- Det er ikke bare tapere i denne saken. Vinneren er Rune Andersen i WADA. Antidopingarbeiderne har stått i spissen for å utvikle nye testmetoder og nå ser vi endelig at antodopingjegerne ligger foran, sa Stensbøl til NRK.
Stensbøl kom i samme intervju med kritikk av UCI.
- Jeg mener det internasjonale sykkelforbundet har tatt altfor lett på antidoping-arbeid med altfor lite testing.
Lenker
Tour de France 2007
Siste Sykkel
Siste: Sport
Scoringsfest da Brann slo Sogndal - Vet for lite om senskader i fotball
- Mjeldes menn i målorgie
- Angan med historisk Molde-scoring
- Strømsgodset overtok tabelltoppen
- Tollefsen får tyn av lagkameratene
- Villstyringen har lært
- Ferrari best i Giro-maraton
- Dalglish fekk sparken i Liverpool
- Svensk seier i Tour of Norway



Villstyringen har lært








