Travis Zajac - New Jerseys Travis Zajac avgjorde kampen på forlengning. - Foto: BRUCE BENNETT / Afp

New Jerseys Travis Zajac avgjorde kampen på forlengning.

Foto: BRUCE BENNETT / Afp

Overtidsmål gir New Jersey sjansen

New Jersey får en siste mulighet til å avansere til kvartfinalen i Stanley Cup. Travis Zajac avgjorde etter forlengning da Florida ble slått 3-2 i kamp seks natt til onsdag.

5.39 inn i forlengningen avgjorde Zajac med et håndleddsskudd som ga hjemmepublikummet grunn til å juble.

Det avgjørende 3-2-målet satt høyt bak Florida-keeper Scott Clemmensen. Lagene står med tre seirer hver. Dermed må en sjuende kamp til for å avgjøre hvem som avanserer til 2. runde i det nordamerikanske ishockeysluttspillet.

Ilja Kovaltsjuk har fått kritikk i sluttspillet, men var den som spilte fram Zajac etter at Zach Parise først hadde fått tak i pucken gjennom godt forsvarsspill. Kovaltsjuk scoret også ett mål. Steve Bernier scoret også for New Jersey.

Florida Panthers hentet opp 0-2 gjennom mål fra Kris Versteeg og Sean Bergenheim, men Devils avgjorde det hele i forlengningen. Natt til fredag får Florida muligheten til å avgjøre på hjemmebane.

Klarer de det, er det første gang siden 1996 at laget avanserer i sluttspillet. New Jersey på sin side har ikke vunnet to strake kamper i NHL-sluttspillet siden 2007.

– Vi må bare kopiere denne kampen, sa Zajac etter at New Jersey Devils hadde sikret en siste mulighet til å ta seg videre.

(NTB)