Eirik Verås Larsen viser frem at han vant gull og bronse i Athen i 2004. - Eirik Verås Larsen viser frem at han vant gull og bronse i Athen i 2004. - Foto: Richardsen, Tor / SCANPIX

Eirik Verås Larsen viser frem at han vant gull og bronse i Athen i 2004.

Foto: Richardsen, Tor / SCANPIX

Norske medaljevinnere gjennom tidene

Her kan du se alle norske medaljevinnere i sommer-OL gjennom tidene.

Norge har deltatt i 23 av de 26 sommerlekene som har vært arrangert.

Athen 1896

Norge deltok ikke.

Paris 1900

Skyting, frigevær (armegevær), lag: Norge, sølv

Friidrett, stav: Carl Albert Andersen, bronse

Skyting, frigevær (armegevær): Ole Østmo, bronse

St. Louis 1904

Norge deltok ikke

Athen 1906

Skyting, frigevær: G. G. Skatteboe, gull

Frigevær lag, gull

Turn, gymnastikk, lag: Norge, gull

London 1908

Skyting, frigevær: Albert Helgerud, gull

Skyting, frigevær, lag: Norge, gull

Bryting, tungvekt (fribryting): Jacob Gundersen, sølv

Friidrett, spyd: Arne Halse, sølv

Turn, gymnastikk, lag: Norge, sølv

Friidrett, spyd, fristil: Arne Halse, bronse

Friidrett, tresteg: Edvard Larsen, bronse

Skyting, frigevær: Ole Sæther, bronse

Stockholm 1912

Friidrett, femkamp: Ferdinand R. Bie, gull

Seiling, 12-meter: "Magda IX", gull

Seiling, 8-meter. "Taifun", gull

Turn, gymnastikk II, lag: Norge, gull

Skyting, frigevær 300 m, lag: Norge, sølv

Roing, firer m/styrmann: Norge, bronse

Roing, firer innrigger: Norge, bronse

Skyting, armégevær, 300 m: Embret Skogen, bronse

Tennis, kvinner, single: Anna Bjurstedt, bronse.

Turn, gymnastikk I, lag: Norge, bronse

Antwerpen 1920

Friidrett, tikamp: Helge Løvland, gull

Seiling, 12-meter, ny regel: "Heira II", gull

Seiling, 12-meter, gammel regel: "Atlanta", gull

Seiling, 10-meter, ny regel: "Mosk II", gull

Seiling, 10-meter, gammel regel: "Eleda", gull

Seiling, 8-meter, ny regel: "Sildra", gull

Seiling, 8-meter, gammel regel: "Irene", gull

Seiling, 6-meter, ny regel: "Jo", gull

Skyting, armégevær, 300 m liggende: Otto M. Olsen, gull

Skyting, hjort, enkeltskudd: Otto M. Olsen, gull

Skyting, hjort, enkeltskudd, lag: Norge, gull

Skyting, hjort, dobbeltskudd: Ole Lilloe-Olsen, gull

Skyting, hjort, dobbeltskudd, lag: Norge, gull

Boksing, lett tungvekt: Sverre Sørsdal, sølv

Kunstløp, menn: Andreas Krogh, sølv

Kunstløp, parløp: Alexia og Yngvar Bryn, sølv

Seiling, 6-meter, gammel regel: "Marni 2", sølv

Seiling, 8-meter, ny regel: "Lyn", sølv

Seiling, 8-meter, gammel regel: "Fornebo", sølv

Skyting, armégevær, 3-600 m, liggende, lag: Norge, sølv

Skyting, frigevær, 300 m, lag: Norge, sølv

Turn, gymnastikk, fritt system: Norge, sølv

Bryting, lettvekt: Fritjof Andersen, bronse

Kunstløp, menn: Martin Stixrud, bronse

Roing, firer m/styrmann: Norge, bronse

Roing, åtter: Norge, bronse

Seiling,6-meter, gammel regel: "Stella", bronse

Skyting, hjort, dobbeltskudd: Einar Liberg, bronse

Skyting, hjort, enkeltskudd: Harald Natvig, bronse

Skyting, frigevær 300 m: Østen Østensen, bronse

Skyting, miniatyr, lag: Norge, bronse

Paris 1924

Boksing, tungvekt: Otto von Porat, gull

Seiling, 8-meter: "Bera", gull

Seiling, 6-meter: "Elisabeth V", gull

Skyting, hjort, enkeltskudd, lag: Norge, gull

Skyting, hjort, dobbeltskudd: Ole Lilloe-Olsen, gull

Seiling, jolle og enmannsbåter: Henrik Robert, sølv

Skyting, hjort, dobbeltskudd, lag: Norge, sølv

Boksing, lett tungvekt: Sverre Sørsdal, bronse

Friidrett, lengde: Sverre Hansen, bronse

Skyting, hjort, enkeltskudd: Otto M. Olsen, bronse

Amsterdam 1928

Seiling, 6-meter: "Norna", gull

Ridning, feltkonkurranse, lag: Norge, sølv

Seiling, jolle og enmannsbåter: Henrik Robert, sølv

Friidrett, spyd: Ola Sunde, bronse

Berlin 1936

Skyting, miniatyrgevær: Willy Røgeberg, gull

Boksing, mellomvekt: Henry Tiller, sølv

Seiling, 8-meter: "Silja", sølv

Seiling, 6-meter: "Lully 2", sølv

Boksing, tungvekt: Erling Nilsen, bronse

Fotball, menn: Norge, bronse

London 1948

Seiling, drake: "Pan", gull

Bryting, lettvekt: Aage Eriksen, sølv

Friidrett, høyde: Bjørn Paulson, sølv

Kajakk, K2 10.000 m: Knut Østby og Ivar Mathisen, sølv

Kajakk, K1 10.000 m: Eivind Skabo, sølv

Roing, åtter: Norge, bronse

Skyting, frigevær 300 m: Willy Røgeberg, bronse

Helsingfors 1952

Seiling, drake: "Pan", gull

Skyting, miniatyrgevær: Erling Kongshaug, gull

Skyting, hjort, dobbeltskudd: John H. Larsen, gull

Seiling, 6-meter: "Elisabeth X", sølv

Seiling, 5,5-meter: "Encore", sølv

Melbourne 1956

Friidrett, spyd: Egil Danielsen, gull

Friidrett, 800 m: Audun Boysen, bronse

Friidrett, 3000 m hinder: Ernst Larsen, bronse

Roma 1960

Seiling, flying dutchman: "Sirene", gull

Tokyo 1964

Ingen norske medaljer

Mexico City 1968

Kajakk,K4: Norge, gull

Seiling, star: "Sirene", sølv

München 1972

Sykling, 4000 m forfølgelsesritt: Knut Knudsen, gull

Vektløfting, lett tungvekt: Leif Jenssen, gull

Roing, dobbeltsculler: Frank Hansen og Svein Thøgersen, sølv

Kajakk, K4 1000 m: Norge, bronse

Montreal 1976

Roing, dobbeltsculler: Frank og Alf Hansen, gull

Roing, firer m/styrmann: Norge, sølv

Moskva 1980

Norge boikottet lekene

Los Angeles 1984

Friidrett, maraton: Grete Waitz, sølv

Roing, toer u/styrmann: Norge, bronse

Sykling, 190 km fellesstart: Dag Otto Lauritzen, bronse

Seoul 1988

Bryting, 52 kg: Jon Rønningen, gull

Skyting, viltmål: Tor Heiestad, gull

Håndball, kvinner: Norge, sølv

Roing, dobbeltfirer: Norge, sølv

Seiling, flying dutchman: Ole Petter Pollen og Erik Bjørkum, sølv

Barcelona 1992

Bryting, 52 kg: Jon Rønningen, gull

Seiling, europajolle: Linda Andersen, gull

Håndball, kvinner: Norge, sølv

Kajakk, K1 1000 m: Knut Holmann, sølv

Roing, dobbeltfirer: Norge, sølv

Skyting, miniatyr, 60 skudd liggende: Harald Stenvaag, sølv

Kajakk, K1 500 m: Knut Holmann, bronse

Atlanta 1996

Friidrett, 800 m: Vebjørn Rodal, gull

Kajakk, K1 1000 m: Knut Holmann, gull

Kajakk, K1 500 m: Knut Holmann, sølv

Roing, dobbeltsculler: Kjetil Undset og Steffen Størseth, sølv

Fotball, kvinner: Norge, bronse

Friidrett, spyd: Trine Hattestad, bronse

Seiling, laser: Peer Moberg, bronse

Sydney 2000

Fotball, kvinner: Norge, gull

Kajakk, K1 1000 m: Knut Holmann, gull

Kajakk, K1 500 m: Knut Holmann, gull

Friidrett, spyd: Trine Hattestad, gull

Roing, dobbeltsculler: Fredrik Bekken og Olaf Tufte, sølv

Friidrett, 20 km kappgang: Kjersti Tysse Plätzer, sølv

Taekwondo, 67 kg kvinner: Trude Gundersen, sølv

Skyting, helmatch, rifle: Harald Stenvaag, bronse

Seiling, soling: Hermann Horn Johannessen, Paul Davis, Espen Stokkeland, bronse

Håndball, kvinner: Norge, bronse

Athen 2004

Roing, singelsculler: Olaf Tufte, gull

Terrengsykling: Gunn Rita Dahle, gull

Kajakk K1 1000 m: Eirik Verås Larsen, gull

Kajakk K2 1000 m: Eirik Verås Larsen og Nils Olav Fjellheim, bronse

Europajolle: Siren Sundby, gull

Spyd: Andreas Thorkildsen, gull

Siste nytt

  • Tutta er midt i svingen - Foto: DAVID CANNON / Afp
    Foto: DAVID CANNON / Afp

    Tutta sank som en stein

    Golfproffen Suzann Pettersen spilte svakt og raste på sammenlagtlisten i LPGA-turneringen i Taiwan lørdag. Hun brukte hele 74 slag og er på delt 33. plass før sisterunden søndag. Sør-Koreas Park In-bee leder klart med fire slag.

  • Endelig seier for Tettey & Co

    Norwich vant for første gang på seks kamper da de slo Bolton 2-1 i Championship fredag kveld. Cameron Jerome scoret begge for Norwich, som tross magre tider i det siste, ligger a poeng med ledende Derby.

    Alexander Tettey spilte hele kampen på Norwichs midtbane.

  • Larviks tredje strake

    Larvik avgjorde den jevne bortekampen mot rumenske Baia Mare med 24-23 og tok sin tredje strake seier i mesterligaen i håndball for kvinner.

    Larvik har dermed seks poeng. Metz og Baia Mare har to, mens Lublin er poengløs.

    Metz og Lublin har bare spilt to kamper, de møtes søndag.

Sendeplan

Kl. Program Kanal
Toppserien: LSK Kvinner - Stabæk
Toppserien: LSK Kvinner - Stabæk
Toppserien: Avaldsnes – Kolbotn
Toppserien: Arna Bjørnar – Røa