Om øvelsene – langrennHvert land kan stille med maksimum fire utøvere i hver individuelle øvelse. Utøveren må ha minst 100 FIS-poeng fra 2000-2001 sesongen eller 2001-2002 sesongen for å være kvalifisert til olympiaden. Publisert 24.01.2002 22:04. Fra land der utøvere ikke har tilstrekkelig med FIS-poeng kan man stille med en kvinnelig og en mannlig utøver dersom de er registrert med FIS-poeng og har deltatt i minst fem FIS-konkurranser i sesongen olympiaden arrangeres.
Under Salt Lake 2002 er langrennsøvelsene lagt til Soldier Hollow.
Det er følgende øvelser i langrenn:
Kvinner
1,5 km fri teknikk sprint
10 km klassisk
15 km fri teknikk
30 km klassisk
4x5 km stafett
Kombinasjon
1,5 km sprintØvelsen er på det olympiske program for første gang under Salt Lake 2002. Utøverne går gjennom kvalifiseringsrunder.
Etter første kvalifiseringsrunde går de 16 beste videre. I kvartfinalene er det fire løp med fire utøvere i hver. De to beste fra hvert løp går videre til semifinale. Det er to semifinaler med fire utøvere i hver.
De to beste fra semifinalene går videre til finalen.
KombinasjonØvelsen består av to løp på en og samme dag. Først er det 5 km klassisk, deretter 5 km fri teknikk. Resultatene fra først løp gir grunnlaget for startrekkefølge i andre løp.
Vinneren er den som går først i mål i andre løp.
Øvelsen er endret siden Nagano-lekene i 1998. Da ble det først avviklet 5 km klassisk på dag-1. Dette løpet var i tillegg egen medaljeøvelse. Deretter ble det dag-2 avviklet 10 km fri teknikk. Under Salt Lake 2002 er altså begge øvelsene på en og samme dag, fri teknikk er redusert til 5 km, og første øvelse er ikke egen medaljeøvelse.
Menn
1,5 km fri teknikk sprint
15 km klassisk
30 km fri teknikk
50 km klassisk
4x10 km stafett
Kombinasjon
1,5 km sprint:Øvelsen er på det olympiske program for første gang under Salt Lake 2002. Utøverne går gjennom kvalifiseringsrunder. Etter første kvalifiseringsrunde går de 16 beste videre.
I kvartfinalene er det fire løp med fire utøvere i hver. De to beste fra hvert løp går videre til semifinale. Det er to semifinaler med fire utøvere i hver. De to beste fra semifinalene går videre til finalen.
KombinasjonØvelsen består av to løp på en og samme dag. Først er det 10 km klassisk, deretter 10 km fri teknikk. Resultatene fra først løp gir grunnlaget for startrekkefølge i andre løp.
Vinneren er den som går først i mål i andre løp.
Øvelsen er endret siden Nagano-lekene i 1998. Da ble det først avviklet 10 km klassisk på dag-1. Dette løpet var i tillegg egen medaljeøvelse. Deretter ble det dag-2 avviklet 15 km fri teknikk. Under Salt Lake 2002 er altså begge øvelsene på en og samme dag, fri teknikk er redusert til 10 km, og første øvelse er ikke egen medaljeøvelse.
Medaljeoversikt langrenn i OL
|
Medaljeoversikt - OL - |
langrenn - |
1,5 km sprint - kvinner |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 - 1998 |
Ikke OL-gren |
|
|
2002 |
Julija Tsjepalova, Russland |
Evi Sachenbacher, Tyskland |
Anita Moen, Norge |
|
Medaljeoversikt - OL - |
langrenn - |
1,5 km sprint - menn |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 - 1998 |
Ikke OL-gren |
|
|
2002 |
Tor Arne Hetland, Norge |
Peter Schlickenrieder, Tyskland |
Cristian Zorzi, Italia, |
|
Medaljeoversikt - OL - |
langrenn - 10 km klassisk - |
kvinner |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1948 |
Ikke OL-gren |
|
|
1952 |
Lydia Widerman, FIN 41:40 |
Mirja Heimamies, FIN 42:39 |
Siiri Rantanen, FIN 42:50 |
1956 |
Lyubov Kosyryeva, URS 38:11 |
Radya Yeroschina, URS 38:16 |
Sonja Edstrom, SWE 38:23 |
1960 |
Maria Gusakova, URS 39:46.6 |
Lyubov Baranova, URS 40:04.2 |
Radya Yeroschina, URS 40:06.0 |
1964 |
Klaudia Boyarskikh, URS 40:24.3 |
Eudokia Mekshilo, RUS 40:26.2 |
Mario Guskova, URS 40:46.6 |
1968 |
Toini Gustafsson, SWE 36:46.5 |
Berit Moedre, NOR 37:54.6 |
Inger Aufles, NOR 37:59.9 |
1972 |
Galina Kulakova, URS 34:17.82 |
Alevtina Olunina, URS 34:54.11 |
Marjatta Kajosmaa, FIN 34:56.45 |
1976 |
Raisa Smetanina, URS 30:13.41 |
Helena Takalo, FIN 30:14.28 |
Galina Kulakova, URS 30:38.16 |
1980 |
Barbara Petzold, GDR 30:31.54 |
Hilkka Riihivuori, FIN 30:35.05 |
Helena Takalo, FIN 30:45.25 |
1984 |
Marja-Liisa Hamalainen, FIN 31:44.2 |
Raisa Smetanina, URS 32:02.9 |
Brit Pettersen, NOR 32:12.7 |
1988 |
Vida Venciene, URS 30:08.3 |
Raisa Smetanina, URS 30:17.0 |
Marjo Matikainen, FIN 30:20.5 |
2002 |
Bente Skari, Norge 28.05,6 |
Olga Danilova, Russland 28.08,1 |
Julija Tsjepalova, Russland 28.09,9, |
|
Medaljeoversikt - OL - |
langrenn - 15 km klassisk - |
menn |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 (18 km) |
Thorleif Haug, NOR 1:14:31 |
Johan Groettumbraten, NOR 1:15:51 |
Tapani Niku, FIN 1:16:26 |
1928 (18 km) |
Johan Grottumsbraaten, NOR 1:37:01 |
Ole Hegge, NOR 1:39:01 |
Reidar Odegaard, NOR 1:40:11 |
1932 (18 km) |
Sven Utterstrom, SWE 1:23:07 |
Axel Wikstrom, SWE 1:25:07 |
Veli Saarinen, FIN 1:25:24 |
1936 (18 km) |
Erik-August Larsson, SWE 1:14:38 |
Oddbjorn Hagen, NOR 1:15:33 |
Pekka Niemi, FIN 1:16:59 |
1948 (18 km) |
Martin Lundstrom, SWE 1:13:50 |
Nils Ostensson, SWE 1:14:22 |
Gunnar Eriksson, SWE 1:16:06 |
1952 (18 km) |
Hallgeir Brenden, NOR 1:01:34 |
Tapio Makela, FIN 1:02:09 |
Paavo Lonkila, FIN 1:02:20 |
1956 |
Hallgeir Brenden, NOR 49:39 |
Sixten Jernberg, SWE 50:14 |
Pavel Kolschin, URS 50:17 |
1960 |
Haakon Brusveen, NOR 51:55.5 |
Sixten Jernberg, SWE 51:58.6 |
Veikko Hakulinen, FIN 52:03.0 |
1964 |
Eero Mantyranta, FIN 50:54.1 |
Harald Gronningen, NOR 51:34.8 |
Sixten Jernberg, SWE 51:42.2 |
1968 |
Harald Gronningen, NOR 47:54.2 |
Eero Mantyranta, FIN 47:56.1 |
Gunnar Larsson, SWE 48:33.7 |
1972 |
Sven-Aake Lundbaeck, SWE 46:02.68 |
Fidor Simachev, URS 46:00.84 |
Ivar Formo, NOR 46:02.68 |
1976 |
Nikolai Bazhukov, URS 43:58.47 |
Yevgeny Belyayev, URS 44:01.10 |
Arto Koivisto, FIN 44:19.25 |
1980 |
Thomas Wassberg, SWE 41:57.63 |
Juha Mieto, FIN 41:57.64 |
Ove Aunli, NOR 42:28.62 |
1984 |
Gunde Svan, SWE 41:25.6 |
Ari Karvonen, FIN 41:34.9 |
Harri Kirvesniemi, FIN 41:45.6 |
1988 |
Mikhail Devyatyarov, URS 41:18.9 |
Paal Gunnar Mikkelsplass, NOR 41:33.4 |
Vladimir Smirnov, URS 41:48.5 |
|
I 1992, 1994 og 1998 var øvelsen integrert i kombinasjonen. |
|
|
2002 |
Andrus Veerpalu, Estland 37.07,4 |
Frode Estil, Norge 37.43,4 |
Jaak Mae, Estland 37.50,8, |
|
Medaljeoversikt - OL - |
langrenn - kombinasjon - |
kvinner |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 - 1988 |
Ikke OL-gren |
|
|
1992 |
Lyubov Yegorova, EUN 40:07.7 |
Stefania Belmondo, ITA 40:31.8 |
Jelena Valbe, EUN 40:51.7 |
1994 |
Lyubov Yegorova, RUS 41:38.1 |
Manuela Di Centa, ITA 41:46.4 |
Stefania Belmondo, ITA 42:21.1 |
1998 |
Larissa Lazutina, RUS 46:06.9 |
Olga Danilova, RUS 46:13.4 |
Katerina Neumannova, CZE 46:14.2 |
2002 |
Olga Danilova, Russland 24.52,1 |
Larissa Lazutina, Russland 0.06,9 min. bak, |
Beckie Scott, Canada 0.17,8, |
|
Medaljeoversikt - OL - |
langrenn - kombinasjon - |
menn |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1988 |
Ikke OL-gren |
|
|
1992 |
Bjorn Daehlie, NOR 1:05:37.9 |
Vegard Ulvang, NOR 1:06:31.3 |
Giorgio Vanzetta, ITA 1:06:32.27 |
1994 |
Bjorn Daehlie, NOR 1:00:08.8 |
Vladimir Smirnov, KAZ 1:00:38.0 |
Silvio Fauner, ITA 1:01:48.6 |
1998 |
Thomas Alsgaard, NOR 1:07:01.7 |
Bjorn Daehlie, NOR 1:07:02.8 |
Vladimir Smirnov, KAZ 1:07:31.5 |
2002 |
Thomas Alsgaard, Norge og Frode Estil, Norge |
|
Per Elofsson, Sverige |
|
Medaljeoversikt - OL - langrenn - |
15 km - fri teknikk - |
kvinner |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1988 |
Ikke OL-gren |
|
|
1992 |
Lyubov Yegorova, EUN 42:20.8 |
Marjut Lukkarinen, FIN 43:29.9 |
Yelena Valbe, EUN 43:42.3 |
1994 |
a Di Centa, ITA 39:44.6 |
Lyubov Yegorova, RUS 41:03.0 |
Nina Gavrilyuk, RUS 41:10.4 |
1998 |
Olga Danilova, RUS 46:55.4 |
Larissa Lazutina, RUS 47:01.0 |
Anita Moen-Guidon, NOR 47:42.6 |
2002 |
Stefania Belmondo, Italia 39.54,4 |
Larissa Lazutina, Russland 0.01,8 min. bak |
Katerina Neumannova, Tsjekkia 0.06,9, |
|
Medaljeoversikt - OL - langrenn - |
30 km - fri teknikk - |
menn |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1952 |
Ikke OL-gren |
|
|
1956 (klassisk) |
Veikko Hakulinen, FIN 1:44:06 |
Sixten Jernberg, SWE 1:44:30 |
Pavel Kolchin, URS 1:45:45 |
1960 (klassisk) |
Sixten Jernberg, SWE 1:51:03.9 |
Rolf Ramgard, SWE 1:51:16.9 |
Nikolai Anikin, URS 1:52:28.2 |
1964 (klassisk) |
Eero Mantyranta, FIN 1:30:50.7 |
Harald Gronningen, NOR 1:30:50.7 |
Igor Voronchikin, RUS 1:32:15.8 |
1968 (klassisk) |
Franco Nones, ITA 1:35:39.2 |
Odd Martinsen, NOR 1:36:28.9 |
Eero Mantyranta, FIN 1:36:55.3 |
1972 (klassisk) |
Vyacheslav Vedenine, RUS 1:36:31.15 |
Paal Tyldum, NOR 1:37:25.30 |
Johs Harviken, NOR 1:37:32.44 |
1976 (klassisk) |
Sergei Saveliyev, URS 1:30:29.38 |
Bill Koch, USA 1:30:57.84 |
Ivan Garanin, URS 1:31:09.29 |
1980 (klassisk) |
Nikolai Zimyatov, URS 1:27:02.80 |
Vasily Rochev, URS 1:27:34.22 |
Ivan Lebanov, BUL 1:28:03.87 |
1984 (klassisk) |
Nikolai Zimyatov, URS 1:28:56.3 |
Aleksandr Zavyalov, URS 1:29:23.3 |
Gunde Svan, SWE 1:29:35.7 |
1988 (klassisk) |
Aleksei Prokurorov, URS 1:24:26.3 |
Vladimir Smirnov, URS 1:24:35.1 |
Vegard Ulvang, NOR 1:25:11.6 |
1992 (klassisk) |
Vegard Ulvang, NOR 1:22:27.8 |
Bjorn Daehlie, NOR 1:23:14.0 |
Terje Langli, NOR 1:23:42.5 |
1994 (fri teknikk) |
Thomas Alsgaard, NOR 1:12:26 |
Bjorn Daehlie, NOR 1:13:13.6 |
Mika Myllylae, FIN 1:14:14.0 |
1998 (klassisk) |
Mika Myllylae, FIN 1:33:55.8 |
Erling Jevne, NOR 1:35:27.1 |
Silvio Fauner, ITA 1:36:08.5 |
2002 |
Christian Hoffmann, Østerrike |
Mikhail Botvinov, Østerrike |
Kristen Skjeldal, Norge |
|
Medaljeoversikt - OL - langrenn - |
30 km - klassisk - |
kvinner |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1980 |
Ikke OL-gren |
|
|
1984 (20 km fri teknikk) |
Marja-Liisa Haemaelaeinen , FIN 1:01:45.0 |
Raisa Smetanina, URS 1:02:26.7 |
Anne Jahren, NOR 1:03:13.6 |
1988 (20 km fri teknikk) |
Tamara Tikhonova, URS 55:53.6 |
Anfissa Reztsova, URS 56:12.8 |
Raisa Smetanina, URS 57:22.1 |
1992 (30 km fri teknikk) |
Stefania Belmondo, ITA 1:22:30.1 |
Lyubov Yegorova, EUN 1:22:52.0 |
Yelena Valbe, EUN 1:24:13.9 |
1994 (30 km klassisk) |
Manuela Di Centa, ITA 1:25:41.6 |
Marit Wold, NOR 1:25:57.8 |
Marja-Liisa Kirvesniemi, FIN 1:26:13.6 |
1998 (30 km fri teknikk) |
Yulia Tchepalova, RUS 1:22:01.5 |
Stefania Belmondo, ITA 1:22:11.7 |
Larissa Lazutina, RUS 1:23:15.7 |
2002 |
Gabriella Paruzzi, Italia 1.30.57,1, |
Stefania Belmondo, Italia 1.31.01,6, |
Bente Skari, Norge 1.31.36,3, |
|
Medaljeoversikt - OL - |
langrenn - 50 km klassisk - |
menn |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 |
Thorleif Haug, NOR 3:44:32 |
Thoralf Stroemstad, NOR 3:46:23 |
Johan Groettumsbraten, NOR 3:47:46 |
1928 |
Per Erik Hedlund, SWE 4:52:03 |
Gustaf Jonsson, SWE 5:05:30 |
Volger Andersson, SWE 5:05:46 |
1932 |
Veli Saarinen, FIN 4:28:00 |
Vaino Likkanen, FIN 4:28:20 |
Arne Rustadstuen, NOR 4:31:53 |
1936 |
Elis Wiklund, SWE 3:30:11 |
Axel Wikstrom, SWE 3:33:20 |
Nils-Joel Englund, SWE 3:34:10 |
1948 |
Nils Karlsson, SWE 3:47:48 |
Harald Eriksson, SWE 3:52:20 |
Benjamin Vanninen, FIN 3:57:28 |
1952 |
Veikko Hakulinen, FIN 3:33:33 |
Eero Kolehmainen, FIN 3:38:11 |
Magnar Estenstad, NOR 3:38:28 |
1956 |
Sixten Jernberg, SWE 2:50:27 |
Veikko Hakulinen, FIN 2:51:45 |
Fyedor Terebtyev, URS 2:53:32 |
1960 |
Kalevi Hamalainen, FIN 2:59:06.3 |
Veikko Hakulinen, FIN 2:59:26.7 |
Rolf Ramgard, SWE 3:02:46.7 |
1964 |
Sixten Jernberg, SWE 2:43:52.6 |
Assar Ronnlund, SWE 2:44:58.2 |
Arto Tiainen, FIN 2:45:30.4 |
1968 |
Ole Ellefsater, NOR 2:28:45.8 |
Vyacheslav Vedenin, URS 2:29:02.5 |
Josef Haas, SUI 2:29:14.8 |
1972 |
Paal Tyldum, NOR 2:43:14.75 |
Magne Myrmo, NOR 2:43:29.45 |
Vyacheslav Vedenin, URS 2:44:00.19 |
1976 |
Ivar Formo, NOR 2:37:30.05 |
Gert-Dieter Klause, GDR 2:38:13.21 |
Benny Soedergren, SWE 2:39:39.21 |
1980 |
Nikolai Zimyatov, URS 2:27:24.60 |
Juha Mieto, FIN 2:30:20.52 |
Aleksandr Zavialov, URS 2:30:51.52 |
1984 |
Thomas Wassberg, SWE 2:15:55.8 |
Gunde Svan, SWE 2:16:00.7 |
Aki Karvonen, FIN 2:17:04.7 |
1988 (fri teknikk) |
Gunde Svan, SWE 2:04:30.9 |
Maurilio De Zolt, ITA 2:05:36.4 |
Andi Gruenenfelder, SUI 2:06:01.9 |
1992 (fri teknikk) |
Bjorn Daehlie, NOR 2:03:41.5 |
Maurilio De Zolt, ITA 2:04:39.1 |
Giorgio Vanzetta, ITA 2:06:42.1 |
1994 (klassisk) |
Vladimir Smirnov, KAZ 2:07:20.3 |
Mika Myllylae, FIN 2:08:41.9 |
Sture Sivertsen, NOR 2:08:49.0 |
1998 (fri teknikk) |
Bjørn Dæhlie, NOR 2:05:08.2 |
Niklas Jonsson, SWE 2:05:16.3 |
Christian Hoffmann, AUT 2:06:01.8 |
2002 (klassisk) |
Mikhail Ivanov, Russland 2.06.20,8, |
Andrus Veerpalu, Estland 2.06.44,5 |
Odd-Bjørn Hjelmeset, Norge 2.08.41,5 |
|
Medaljeoversikt - OL - langrenn - |
4x5 km stafett - |
kvinner |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924 - 1952 |
Ikke OL-gren |
|
|
1956 (3x5 km) |
FIN 1:09:01; Sirkka Polkunen , Mirja Hietamies, Siiri Rantanen |
USSR 1:09:28; Lyubov Kosytiyeva, Alevtina Koltchina, Radia Yeroshina |
SWE 1:09:48; Irma Johansson , Anna-Lisa Eriksson, Sonja Edstrom |
1960 (3x5 km) |
SWE 1:04:21.4; Irma Johansson, Britt Strandberg, Sonja Ruthstrom-Edstrom |
USSR 1:05:02.6; Radia Yeroshina, Maria Gusakova, Lyubov Kosytiyeva |
FIN 1:06:27.5; Siiri Rantanen, Eeva Ruoppa, Toini Poysti |
1964 (3x5 km) |
USSR 59:20.2; Alevtina Koltchina, Yevdokia Mekshilo, Klaudi Boyarskikh |
SWE 1:01:27.0; Barbro Martinsson, Britt Strandberg, Toini Gustafsson |
FIN 1:02:45.1; Senja Pusula, Toini Poysti, Mirja Lehtonen |
1968 (3x5 km) |
NOR 57:30.0; Inger Aufles, Babben Enger Damon, Berit Mørdre |
SWE 57:51.0; Britt Strandberg, Toini Gustafsson, Barbro Martinsson |
USSR 58:13.6; Alevtina Koltchina, Rita Ashkina, Galina Kulakova |
1972 (3x5 km) |
USSR 48:46.15; Lyubov Muchatcheva, Alevtina Olyunina, Galina Kulakova |
FIN 49:19.37; Helena Takalo, Hilkka Kuntola, Marjatta Kajosmaa |
NOR 49:51.49; Inger Aufles, Aslaug Dahl Berit, Berit Lammedal-Mørdre |
1976 (4x5 km) |
USSR 1:07:49.75; Nina Baldycheva, Zinaida Amosova, Raisa Smetanina, Galina Kulakova |
FIN 1:08:36.57; Lisa Suihkonen, Marjatta Kajosmaa, Hilkaa Kuntola, Helena Takalo |
GDR 1:09:57.95;; Monika Debertshauser, Sigrun Krause, Barbara Petzold, Veronika Schmidt |
1980 (4x5 km) |
GDR 1:02:11.10; Marlies Rostock, Carola Anding, Veronika Hesse, Barbara Petzold |
USSR 1:03:18.30; Nina Baldycheva, Nina Rocheva, Galina Kulakova, Raisa Smetanina |
NOR 1:04:13.50; Brit Pettersen, Anette Bøe, Marit Myrmæl, Berit Aunli |
1984 (4x5 km) |
NOR 1:06:49.7; Inger Helene Nybraaten, Anne Jahren, Brit Pettersen, Berit Aunli |
TCH 1:07:34.7; Dagmar Shvubola, Blanka Paulu, Gabriela Svobodova, Kveta Jeriova |
FIN 1:07:36.7; Pirkko Maatta, Eija Hyytiainen, Marjo Matikainen, Marja-Liisa Haemaelaeinen |
1988 (4x5 km) |
USSR 59:51.1; Svetlana Nageikina, Nina Gavrilyuk, Tamara Tikhonova, Anfisa Reztsova |
NOR 1:01:33.0; Trude Dybendahl, Marit Wold, Anne Jahren, Marianne Dahlmo |
FIN 1:01:53.8; Pirkko Maatta, Marja-Liisa Kirvesniemi, Marjo Matikainen, Jaana Savolainen |
1992 (4x5 km) |
EUN 59:34.8; Yelena Valbe, Raisa Smetanina, Larissa Lazutina, Lyubov Yegorova |
NOR 59:56.4; Solveig Pedersen, Inger Helene Nybraaten, Trude Dybendahl, Elin Nilsen |
ITA 1:00:25.9; Bice Vanzetta, Manuela Di Centa, Gabriella Paruzzi, Stefania Belmondo |
1994 (4x5 km) |
RUS 57:12.5.2; Yelena Valbe, Larissa Lazutina, Nina Gavrilyuk, Lyubov Yegorova |
NOR 57:42.6; Trude Dybendahl, Inger Helene Nybraaten, Elin Nilsen, Anita Moen |
ITA 58:42.6; Bice Vanzetta, Manuela Di Centa, Gabriella Paruzzi, Stefania Belmondo |
1998 (4x5 km) |
RUS 55:13.5; Nina Gavrilyuk., Olga Danilova, Yelena Valbe, Larissa Lazutina |
NOR 55:38.0; Bente Martinsen (Skari), Marit Mikkelsplass, Elin Nilsen, Anita Moen-Guidon |
ITA 56:53.3; Karin Moroder, Gabriella Paruzzi, Manuela Di Centa, Stefania Belmondo |
2002 (4x5km) |
Tyskland 49.30,6 (Manuela Henkel 13.01,8, Viola Bauer |
Norge 0.01,3 min. bak (Marit Bjørgen 13.15,9, Bente Skari 12.41,2, Hilde Gjermundshaug Pedersen 11.41,0, Anita Moen 11.53,8) |
Sveits 0.33,0 (Andrea Huber 13.08,2, Laurence Rochat 13.02,7, Brigitte Albrecht Loretan 11.43,3, Natascia Leonardi Cortesi 12.09,4) |
|
Medaljeoversikt - OL - langrenn - |
4x10 km stafett - |
menn |
År |
Gull |
Sølv |
Bronse |
1924-1932 |
Ikke OL-gren |
|
|
1936 |
FIN 2:41:33; Sulo Nurmela, Klaes Karppinen, Matti Lahde, Kalle Jalkanen |
NOR 2:41:39; Oddbjorn Hagen, Olaf Hoffsbakken, Sverre Brodahl, Bjarne Iversen |
SWE 2:43:03, John Berger, Erik A. Larsson, Artur Haggblad, Martin Matsbo |
1948 |
SWE 2:32:08; Nils Ostensson, Nils Tapp, Gunnar Eriksson, Martin Lundstrom |
FIN 2:41:06; Lauri Silvennoinen, Teuvo Laukkanen, Sauli Rytky, August Kiuru |
NOR 2:44:33; Erling Evensen, Olav Lkern, Reidar Nyborg, Olav Hagen |
1952 |
FIN 2:20:16; Heikki Hasu, Paavo Lonkila, Urpo Korhonen, Tapio Makela |
NOR 2:23:13; Magnar Estenstad, Mikal Kirkholt, Martin Stokken, Hallgeir Brenden |
SWE 2:24:13; Nils Tapp, Sigurd Andersson, Enar Josefsson, Martin Lundstrom |
1956 |
USSR 2:15:30; Fyodor Terentiyev, Pavel Koltschin, Nikolai Anikin, Vladimir Kusin |
FIN 2:16:31; August Kiuru, Jorma Kortalainen, Arvo Viitainen, Veikko Hakulainen |
SWE 2:17:42; Lennart Larsson, Gunnar Samuelsson, Per-Erik Larsson, Sixten Jernberg |
1960 |
FIN 2:18:45.6; Toimi Alatalo, Eero Mantyranta, Vaino Huhtala, Veikko Hakulinen |
NOR 2:18:46.4; Harald Gronningen, Hallgeir Brenden, Einar Ostby, Haakon Brusveen |
URS 2:21:21.6; Anatoly Schelyuchin, Gennady Vaganov, Aleksei Kusnietosov, Nikolai Anikin |
1964 |
SWE 2:18:34.6; Karl-Ale Asph, Sixten Jernberg, Janne Stefansson, Assar Ronnlund |
FIN 2:18:42.4; Vaino Huhtala, Arto Tiainen, Kalevi Laurila, Eero Mantyranta |
USSR 2:18:46.9; Ivan Utrobin, Gennady Vaganov, Igor Vorontchichin, Pavel Koltchin |
1968 |
NOR 2:08:33.5; Odd Martinsen, Paal Tyldum, Harald Grønningen, Ole Ellefsæter |
SWE 2:10:13.2; Jan Halvarsson, Bjarne Andersson, Gunnar Larsson, Assar Ronnlund |
FIN 2:10:56.7; Kalevi Oikarainen, Hannu Taipale, Kalevi Laurila, Eero Mantyranta |
1972 |
USSR 2:04:47.94; Vladimir Voronkov, Yuri Skobov, Fyodor Simaschev, Vyacheslav Vedenin |
NOR 2:04:57.06; Oddvar Brå, Pål Tyldum, Ivar Formo, Johs Harviken |
SUI 2:07:00.06; Alfred Kaelin, Albert Giger, Alois Kaelin, Eduard Hauser |
1976 |
FIN 2:07:59.72; Matti Pitkaenen, Juha Mieto, Pertii Teurajaevri, Arto Koivisto |
NOR 2:09:58.36; Pål Tyldum, Einar Sagustuen, Ivar Formo, Odd Martinsen |
USSR 2:10:51.46; Yevgeny Belyayev, Nikolai Bazhukov, Sergei Saveliyev, Ivan Garinen |
1980 |
URS 1:57:03.46; Vasily Rochev, Nikolai Bazhukov, Yevgeny Belyayev, Nikolai Zimyatov |
NOR 1:58:45.77; Lars Erik Eriksen, Per Knut Aaland, Ove Aunli, Oddvar Brå |
FIN 2:00:00.18; Harri Kirvesniemi, Pertti Teurajarvi, Matti Pitkaenen, Aki Karvonen |
1984 |
SWE 1:55:06.3; Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Ottosson, Gunde Svan |
USSR 1:55:16.5; Aleksandr Batyuk, Aleksandr Zavyalov, Vladimir Nikitin, Nikolai Zimyatov |
FIN 1:56:31.4; Kari Ristanen, Juha Mieto, Harri Kirvesniemi, Aki Karvonen |
1988 |
SWE 1:43:58.6; Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Gunde Svan, Torgny Mogren |
USSR 1:44:11.3; Vladimir Smirnov, Vladimir Sakhnov, Mikhail Deviatyarov, Aleksei Prokurorov |
TCH 1:45:22.7; Radim Nycr, Vaclav Korunka, Pavel Benc, Ladislav Svanda |
1992 |
NOR 1:39:26.0; Terje Langli, Vegard Ulvang, Kristen Skjeldal, Bjørn Dæhlie |
ITA 1:40:52.7; Giuseppe Pulie, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta, Silvio Fauner |
FIN 1:41:22.9; Mika Kuuisisto, Harri Kirvesniemi, Jari Raesaenen, Jari Isometsae |
1994 |
ITA 1:41:15.0; Maurilio De Zolt, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta, Silvio Faunern |
NOR 1:41:15.4; Sture Sivertsen, Vegard Ulvang, Thomas Alsgaard, Bjørn Dæhlie |
FIN 1:42:15.6; Mika Myllylae, Harri Kirvesniemi, Jari Raesaenen, Jari Isometsae |
1998 |
NOR 1:40:55.7; Sture Sivertsen, Erling Jevne, Bjørn Dæhlie, Thomas Alsgaard |
ITA 1:40:55.9; Marco Albarello, Fulvio Valbusa, Fabio Maj, Silvio Fauner |
FIN 1:42:15.5; Harri Kirvesniemi, Mika Myllalae, Sami Repo, Jari Isometsae |
2002 |
Norge 1.32.55,5 (Anders Aukland 24.27,4, Frode Estil 24.22,9, Kristen Skjeldal 22.10,5, Thomas Alsgaard 21.44,7), |
Italia 0.00,3 min. bak (Fabio Maj 24.35,8, Giorgio di Centa 24.38,7, Pietro Piller Cottrer 21.47,1, Cristian Zorzi 21.44,5), |
Tyskland 0.49,0 (Jens Filbrich 24.39,9, Andreas |
Siste saker:
|