Redaksjonen:
Tlf 23 04 21 30
Nyhetsredaktør
|
| | Kontrollerte gullet Publisert 20.02.2001 14:51 Kenneth Braaten og Sverre Rotevatn hentet inn forspranget og Bjarte Engen Vik gikk fra konkurrentene. Dermed gjenstod en tilsynelatende lett oppgave for Kristian Hammer.
 | | De norske kombinertgutta vant med 10,9 sekunders margin, og kunne juble uhemmet etter at de fire gullmedaljene var i boks. (Foto: NRK) | Finland og Østerrike tok imidlertid innpå noen sekunder på starten, men brukte opp det meste av kruttet, og da Hammer knallet til halvveis var finnen sjanseløs.
Østerrikske Felix Gottwald gav seg likevel ikke, men greide aldri å hente inn Hammer som kontrollerte sikkert.
Holdt spenningen ved likeDermed ble stafetten spennende i bare noen minutter på siste etappe, og Norge vant med 10,9 sekunder.
- Vi regnet med at de ville åpne hardt, og jeg skulle ta det med ro i bakkene. Så skulle jeg begynne å kjøre på flatene, sa Hammer.
Imponerte lagkamerateneMed de to rykkene som satte ut de to som kom halsende bak imponerte han såvel lagledelse som lagkamerater.
- Jeg synes han var kald der, gispet Bjarte Engen Vik til NRK etter at Hammer hadde satt inn det avgjørende rykket.
Østerrike tok sølv og Finland bronse.
La grunnlagetKenneth Braaten på første etappe tok inn 43 sekunder, men greide ikke å riste av Østerrike som vekslet om lag samtidig.
Sverre Rotevatn fulgte opp med bra driv i langrennssporet på tross av at han såvidt ble hentet inn av Finland. Japans antatt dårligste langrennsløper ble så godt som hentet inn, og Bjarte Engen Vik gikk ut et par sekunder bak.
Knallet til | | Kristian Hammer gjorde stafetten mer spennende enn mange nordmenn satte pris på, men hadde full kontroll. | Den individuelle VM-vinneren holdt seg ikke på tredjeplass lenge. Etter halvgått etappe var Norge 15 sekunder foran Østerrike og Finland, med Japan halsende ytterligere noen sekunder bak.
Ved veksling var avstanden bak på et kvart minutt. Dermed skulle den siste etappen bli ren oppvisning for Kristian Hammer, trodde man. Men nordmannen valgte en annen taktikk, og gjorde altså stafetten spennende.
Nå leder Norge medaljestatistikken klart.
| |
|