Den smertefulle veien til toppen

Liu Dong i 2008, 15 år etter at hun ble verdensmester i Stuttgart.
Foto: Vilde Mikkelsen/NRKVeien til toppen i kinesisk idrett er beinhard. I kveld sender NRK1 en dokumentar om hva det koster.
Publisert 01.08.2008 06:47.
- Skriv ut
Veien til toppen i kinesisk idrett er beinhard.
I NRK-sportens dokumentar ”Skilpaddeblod, svette og tårer for Kina” får du et innblikk i hva det koster for kinesiske idrettsutøvere å vinne gull for landet sitt.
Mirakelet i Stuttgart
VM i friidrett 1993 i Stuttgart i Tyskland ble en triumfferd for de kvinnelige kinesiske mellom- og langdistanseløperne.

Liu Dong (t.h.) og Lu Yi (som ble nummer fire) etter 1500-meteren i Stuttgart-VM.
Scanpix/APDe tok tre gull og bare noen uker senere satte de tre verdensrekorder. To av dem står fortsatt.
Ingrid Kristiansens rekord på 10.000 meter ble slått med utrolige 42 sekunder!
Dopingmistanken hang over dem og gjør det fortsatt, men ingen av dem ble noen sinne avslørt for juks. Treneren forklarte prestasjonene med at løperne drakk skilpaddeblod!
Ma Junrens armé
Uansett- doping eller ikke, bak de utrolige resultatene ligger en historie om et nådeløst treningsregime drevet av den omstridte treneren Ma Junren.
Laget gikk under navnet ”Ma Junren’s armé”. Løperne bodde isolert fra omverdenen og hadde strenge regler for hvordan de skulle leve livene sine.
Det handlet om forsakelse, beinhard trening og ikke minst et spesielt kosthold. Det var en tilværelse som jentene til slutt ikke holdt ut.

To smårollinger på sportsskolen i Tianjin.
Foto: Leif Ove Bergundhaugen/NRKNRK-sportens team har møtt en av disse utøverne. Liu Dong ble verdensmester på 1500 meter i 1993 og var den eneste som turde å bryte Ma Junrens regler.
I dokumentaren forteller hun om hvordan hun opplevde å bli trent av den kontroversielle mannen.
Små talenter
Kineserne har i flere tiår drevet systematisk talentutvikling for å bli en idrettsstormakt. Barn plukkes ut mens de er små og sendes på egne sportsskoler.

En mulig OL-vinner i skranke i 2016 på sportsskolen i Tianjin.
Foto: Leif Ove Bergundhaugen/NRKNRK-sporten har besøkt en slik skole i byen Tianjin og møtt barn som driver med turn. De er helt ned i fem års alderen og trener minst to timer hver dag under streng disiplin .
De holder et nivå som er helt utenkelig i norsk barneidrett. Her var det ingen unnasluntring!
Fysisk mishandling har skjedd
Landslaget i håndball for kvinner trener også hardt og intenst i månedene før OL. Det som driver dem er drømmen om å ta medalje på hjemmebane.
Spillerne føler seg privilegerte, men for noen år siden ble de utsatt for fysisk mishandling av sin daværende trener.

På geledd på sportsskolen i Tianjin.
Foto: Leif Ove Bergundhaugen/NRKOgså barna ved sportsskolen i Tianjin opplevde tidligere av og til å bli slått av trenerne.
Livet som idrettsutøver i Kina og historien om Ma Junrens armé kan du se i NRK-sportens dokumentar mandag 4. August kl. 22.20 på NRK1 og onsdag 6. August kl. 23.55 på NRK2.



















