17.05.2012

- Nammo-kontrakten er problematisk

- Denne avtalen burde aldri vært inngått, sier rektor ved Norges Idrettshøgskole.

Skiforbundet får kritikk fra flere hold etter å ha inngått sponsorsamarbeid med den norske våpenprodusenten Nammo.

- I etterpåklokskapens lys meiner jeg det hadde vært lurt å ikke inngå den type sponsorkontrakter, sier rektor Sigmund Loland til NRK.

I tillegg til penger, skal bedriften bidra med sin kompetanse innen rakett-teknologi for hopplandslaget.

Torsdag var jentene på hopplandslaget på omvisning i våpenfabrikken på Raufoss for å presentere sin nye sponsor og samarbeidspartner. Ved hjelp av kompetanse og erfaring på arerodynamikk skal hopperne få hjelp til det perfekte svevet.

Sigmund Loland

- Sammenblanding av våpenprodusent og idrettssponsor er problematisk, mener rektor Sigmund Loland ved NIH

- Problematisk sammenblanding

Rektoren ved Norges Idrettshøgskole underviser og forsker blant annet på idrett og etikk, og mener sammenblandingen er problematisk.

- Eksperter på aerodynamikk har helt sikkert mye å tilføre hopperne. Men sponsor-assosiasjonen er ikke bra etter mitt syn. Der får du hele verdipakken, med Nammo som våpenprodusent som skal sikre framtida med det som kan være destruktive middel.

Idretten på den andre siden skal stå for helse, glede, fellesskap, fredsbevarende virksomhet og forsoning. Den assisiasjonen er problematisk, sier Loland.

Nammo er en høyteknologisk virksomhet som omsetter for 3,5 milliarder kroner med over 1900 ansatte. Den norske stat eier 50 prosent. Ifølge nyhetsmagasinet Ny Tid har Norge over tjuedoblet våpeneksporten til USA siden amerikanerne gikk til krig mot terror i 2001.

Amnesty: Uforstående valg

Generalsekretæren i Amnesty International, John Peder Egenes stiller seg uforstående til at idretten velger en slik sponsor.

- Vi er overrasket. Vi trodde ikke at idretten ville knytte seg til en insdustri som uansett hvordan man snur og vender på det, dreier seg om å lage produket som skal drepe mennesker. Det trodde vi ikke idretten ville, sier Egenes.

Avviser kritikken

Skipresident Sverre Seeberg sier de har vurdert dette nøye, og stiller seg uforstående til kritikken.

- Vi har vurdert dette nøye og brukt lang tid på det. Hvis man er mot alt som har med forsvar å gjøre, kan man selvfølgelig ha et prinsipielt annet standpunkt, og det respekterer jeg. Men vi har ikke noe problem med denne avtalen, tvert i mot, sier Seeberg til NRK.

Siste: Hopp

Siste: Sport