Kjetil Susrud pakker sammen pilotskjermen før neste hopp.
Foto: Gunnar Bøthun / NRKDan Johnsen etter sitt første hopp p åVeko. Ikke lenge etter er han på vei mot toppen igjen.
Foto: Gunnar Bøthun / NRKSammen med kompisen Dan Johnsen fra Skien hoppet Notodden-karen ut fra exit-punktet «Sparkling» omtrent 1000 høydemeter over dalbunnen lørdag formiddag.
Tenker ikke på døden
Når de overfor NRK.no etterpå skal forsøke å beskrive hvordan det er å suse nedover med wingsuit i over 200 kilometer i timen, er ordet nytelse sentralt.
– Folk har jo inntrykk av at du er nødt til å dø hvis du gjør dette her, men det tenker du ikke på, altså. Du bare nyter, sier Johnsen.
Livredd første gangen
– Her er det helt fantastisk. Det er som heroin. Alle som prøver blir hektet, sier Kjetil Susrud, med det beskrivende kallenavnet «Sus».
Før han moderer seg en smule.
– Noen få mennesker gjør ett hopp og blir livredd, og hopper aldri base igjen. Men de som mestrer frykten på det første hoppet, kommer tilbake igjen og igjen. Man er selvsagt livredd første gangen.
– Det er totalt ukjent, vet du. Det er ingen som kan fortelle deg hvordan det er.
Du kan likevel få et inntrykk av hvordan det er ved å se videoen øverst i artikkelen, som er filmet med et kamera festet til Johnsens legg
Av de to er det «Sus» som har hoppet mest. Han har hoppet base siden 2003. Kameraten Johnsen har hoppet mye fallskjerm, men har få hopp med vingedrakt fra fjell. Foreløpig.
Endelig forhold
Lykken formelig stråler ut av duoen når NRK snakker med dem mens de pakker sammen skjermene sine på en eng nede i Gudvangen. De har ventet i dagesvis på riktig vær. Den hoppdagen etter den andre har regnet bort og gjemt seg i tåka.
Da sola endelig kom med helga på Ekstremsportveko, var det klart for helikopterløft. Og da får ikke en basehopper det bedre.
– Vi har ventet og ventet. Endelig kom denne dagen, sier Johnsen.
De to liker best å hoppe fra kanten av stupet sammen med andre, i stedet for dønn alene.
– Å hoppe alene er ikke i nærheten av like gøy som å hoppe sammen. Det gir det hele et ekstra element, sier Johnsen.
Før han kaster sekken med utstyret på ryggen, hopper inn i helikopteret, og flyr til topps igjen.
Dan Johnsen (til venstre) og Kjetil Susrud hopper fra 'Sparkling'.
Foto: Gunnar Bøthun / NRK